Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

IBS – zespół jelita drażliwego – przyczyny i objawy
Borykasz się z zespołem jelita drażliwego? Istnieje wiele sposobów na złagodzenie jego objawów

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadwrażliwość i choroby układu trawiennego
Dlaczego niektórzy z nas borykają się z problemem nadwrażliwości, podczas gdy inni mają żołądek ze stali? Istnieje kilka teorii na ten temat.

WIĘCEJ Arrow right icon

10 wskazówek przy diecie dla osób cierpiących na IBS
Zespół jelita drażliwego to przewlekłe schorzenie, objawiające się nawracającymi bólami brzucha, biegunkami lub zaparciami, wzdęciami i innymi objawami ze strony układu pokarmowego. Ponieważ przyczyny powstania wciąż nie są dokładnie poznane, leczenie jest głównie objawowe i ma na celu uspokojenie dyskomfortu jelitowego. Filarem leczenia IBS (z ang. Irritable Bowel Syndrome) jest odpowiednia dieta, która pozwala na poprawę komfortu życia codziennego pacjentów z IBS. Dieta pacjenta z IBS powinna być lekkostrawna i nakierowana na konkretny objaw dominujący. Co jeść, a czego unikać?

WIĘCEJ Arrow right icon

Celiakia, czyli nietolerancja i nadwrażliwość glutenu
Cierpisz na celiakię? Tę chorobę zmniejszającą naszą zdolność do pobierania składników odżywczych określa się również mianem nietolerancji glutenu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Rozwolnienie, czyli jakie są przyczyny biegunki
Biegunka (inaczej rozwolnienie) jest dolegliwością, która dotyka wiele osób. Może ona być wywołana różnymi czynnikami: mechanicznymi, hormonalnymi oraz psychologicznymi. Najczęściej schorzenie to występuje wskutek zapalenia błony śluzowej jelit, ale nie jest to jedyna przyczyna biegunki. Nie należy bagatelizować objawów w postaci osłabienia organizmu, odwodnienia, czy osłabienia koncentracji, ponieważ długotrwałe rozwolnienie może doprowadzić do negatywnych i groźnych skutków zdrowotnych. Z tego względu zaleca się skorzystanie z pomocy lekarskiej, aby szybko powrócić do normalnego funkcjonowania. To właśnie lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia tej dolegliwości. Jak leczyć biegunkę? Co jeszcze można zrobić, aby zminimalizować jej objawy?

WIĘCEJ Arrow right icon

Alergia i uczulenie na gluten – objawy, przyczyny
Jakie są najczęstsze objawy alergii na gluten i jak postepować, jeśli pojawiły się u Ciebie lub Twojego dziecka?

WIĘCEJ Arrow right icon

8 wskazówek, jak poradzić sobie z zatwardzeniem
Zatwardzenie może przysparzać nam bólu i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oto 8 naszych wskazówek, jak temu zaradzić!

WIĘCEJ Arrow right icon

Co na ból brzucha? Ważna rola zdrowej diety
Jedną z dolegliwości, która pojawia się u ludzi stosunkowo często, jest ból brzucha. Podobnie jak inne bóle może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które potrafią skutecznie namieszać w organizmie. Skąd bierze się ból żołądka i co jeść, aby sobie z nim poradzić? Z jakich produktów powinna składać się dieta żołądkowa, a których lepiej unikać?

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta przeciw zaparciom – co jeść na zaparcia?
Problemy z trawieniem mogą powodować niekomfortowe zaparcia. Jak domowymi sposobami i odpowiednią dietą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jelit? Co jeść na zaparcia? Poniżej nasza propozycja i lista wskazanych oraz zakazanych produktów.

WIĘCEJ Arrow right icon