Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Odpowiednia flora bakteryjna jelit, zwana również mikrobiotą, to ważny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jej przerost, jak i dysbakterioza jelitowa mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Jak odbudować właściwą florę bakteryjną w jelitach? Oto kilka prostych, domowych sposobów!

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadmiar gazów w jelitach powoduje bóle brzucha
Częste nadmierne gazy: przyczyny i sposoby jak się ich pozbyć
Produkcja gazów jelitowych to całkowicie fizjologiczny, stały proces. Jednak gdy jest ich zbyt wiele zaczynają powodować dyskomfort i bywają przyczyną skrępowania. Co powoduje częste gazy? Jak zminimalizować problem i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Sposoby na zaparcia
Masz zaparcia? Dowiedz się, co jest ich przyczyną i jak możesz sobie z nimi poradzić.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zatwardzenie po operacji
Przeszłaś operację i borykasz się z problemem zatwardzenia? Jest wiele sposobów na pobudzenie układu trawiennego do działania.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak zachować szczupłą sylwetkę? 5 zasad odżywiania
Zgrabna, smukła sylwetka to marzenie większości z nas. Niestety, najczęściej trudno jest nam ją utrzymać. Dziesiątki pokus w postaci słodkich batoników i słodzonych napojów, wieczory spędzane przed telewizorem, napoje wyskokowe spożywane ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć. Pojawiają się boczki, wystający brzuch, szerokie uda. A my zachodzimy w głowę, co robimy źle. Wydaje nam się, że odżywiamy się dość racjonalnie. Tymczasem zapominamy, że każda przekąska to dodatkowe kalorie. Do tego wysoko przetworzona żywność, alkohol. I nowa warstwa tłuszczyku gotowa! Co zrobić, żeby zachować szczupłą sylwetkę przez cały rok? Wystarczy kilka podstawowych zasad żywienia, by zapewnić sobie doskonały wygląd. Oto 5 reguł dietetycznych dla wszystkich marzących o pięknej figurze!

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta L-FODMAP. Poznaj zasady i zadbaj o swoje jelita
Już samo słowo „dieta” wielu osobom źle się kojarzy. Wyrzeczenia, restrykcje, dania bez smaku… Do tego złe samopoczucie, małe porcje i ciągły głód. Dni ciągną się bez końca, a my odliczamy czas do kolejnego posiłku. Jednak wcale nie musi tak być! Nawet jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, to nasza dieta może być smaczna i ciekawa. Najskuteczniejszą dietą, która może pomóc w dysfunkcjach jelit, jest low FODMAP, zwana potocznie FODMAP. Dieta ma charakter eliminacyjny, ale trwa zaledwie od 2 do 12 tygodni. W tym czasie obserwujemy uważnie swój organizm, by w efekcie dowiedzieć się, które produkty zaburzają funkcjonowanie naszego układu trawiennego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Domowe sposoby na zaparcia: 10 szybkich sposobów na zatwardzenie
Domowe sposoby na zaparcia: 10 szybkich sposobów na zatwardzenie
Stres, nieodpowiednie żywienie i mnóstwo innych czynników mogą przyczynić się do powstawania zaparć. Jak sobie z nimi poradzić i wspomóc układ trawienny? Poznaj domowe sposoby na zaparcia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Jelita to swoisty mikrokosmos – bytują w nim miliardy mikroorganizmów, tworzące mikrobiom jelitowy, który wspomaga i reguluje procesy trawienne w jelicie. To prawie 2 kg bakterii, które wspierają organizm w procesie trawienia, usprawniając rozkład pokarmów. Jak zadbać o prawidłową kondycję i zdrowie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon

Poradnik jak zdrowo schudnąć?
Zbliżające się wakacje, urodziny, Sylwester lub ślub… okazji, na które chcemy schudnąć, jest wiele. Jednak podstawowym powodem, dla którego zdecydujemy się na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, powinno być zdrowie. Efekt wizualny to jedno, ale to sprawność fizyczna oraz codzienne samopoczucie powinny być dla nas najważniejsze. Jak zdrowo schudnąć, aby cieszyć się dobrą formą na lata, a nie tylko na lato? Podpowiadamy.

WIĘCEJ Arrow right icon