Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Pomóż swoim jelitom dzięki diecie L-FODMAP
Diety cud nie istnieją! Większość z nas nie raz się o tym przekonała. Bez względu na to, czy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, czy po prostu zadbać o swoje zdrowie, krótkoterminowe zmiany nawyków żywieniowych nie przyniosą pożądanych efektów. Tym bardziej, jeśli mamy problemy z jelitami. Wzdęcia, gazy, biegunki, bóle brzucha – to typowe objawy zespołu jelita drażliwego. W walce z przykrymi dolegliwościami może pomóc odpowiednia dieta, która pomoże zdefiniować szkodliwe dla nas produkty. Low FODMAP to system żywienia, który pomógł już wielu osobom z dysfunkcją jelit.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak dbać o zdrowie? 5 dobrych nawyków
Żyjemy w czasach pełnych wyzwań i trudności. Mowa nie tylko o epidemii koronawirusa i wszystkim, co się z nią wiąże, ale również zabieganiu i zapracowaniu, które towarzyszą nam na co dzień. W pośpiechu i stresie często zapominamy o tym, by kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie. Jemy szybko, w przerwach między ważnymi spotkaniami, korzystamy z dostępnych, niezdrowych przekąsek, całymi dniami siedzimy przed ekranem komputera, zapominamy o nawadnianiu – wodę zastępujemy kolejnymi porcjami kawy. Do tego używki – papieros na odstresowanie i drink, by ułatwić sobie wieczorne zasypianie. Wszystko to sprawia, że tracimy energię i dobre samopoczucie. Czas zmienić swoje nawyki i nareszcie się o siebie zatroszczyć. Jak dbać o zdrowie? Oto 5 dobrych praktyk, które nam w tym pomogą.

WIĘCEJ Arrow right icon

Co na zaparcia? Najlepsze sposoby na zaparcia jelitowe
Zaparcia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie osobom, które się z nimi zmagają. Niepełne wypróżnienia, rzadkie korzystanie z toalety, uczucie ciężkości, czasem nawet ból – wszystkie te objawy sugerują właśnie problem zaparć. Najczęściej pojawia się on w wyniku złej diety, siedzącego trybu życia, pod wpływem stresu. Jeśli tak jest również w naszym przypadku, kluczem do sukcesu i poradzenia sobie z dolegliwością jest gruntowna zmiana nawyków. Co na zaparcia stosować, by poczuć się lepiej i odzyskać radość życia? Podpowiadamy

WIĘCEJ Arrow right icon

Co na wzdęcia? Składniki na gazy w jelitach
Wzdęcia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Według różnych statystyk mogą dotyczyć nawet 30% światowej populacji. Za wzdęty brzuch odpowiadają gazy gromadzące się w jelitach. Najczęściej pojawiają się po jedzeniu, choć bywa i tak, że trwają bardzo długo i nie mają bezpośredniego związku z posiłkiem. Chyba każdy z nas choć raz w życiu zmagał się z uczuciem rozpierania charakterystycznym dla wzdętego brzucha. W takich sytuacjach warto wiedzieć, co może pomóc na wzdęcia. Jak zapobiegać pojawianiu się tej przypadłości? Sprawdzamy.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego
Jelito grube to jeden z naszych najważniejszych narządów, który ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Trawienie: na czym polega, ile trwa i jakie etapy dotyczą trawienia pokarmów?
Trawienie jest jedną z podstawowych funkcji organizmu. To w tym procesie złożone związki chemiczne rozkładane są na proste aminokwasy i białka, które następnie rozprowadzane są po całym organizmie.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bakterie w jelitach odgrywają ważną rolę
Biliony bakterii, wirusów, grzybów1 – tyle mikroorganizmów zasiedla ludzki organizm. Ich zbiór to inaczej mikrobiota człowieka. Może występować np. w przewodzie pokarmowym (mikrobiota przewodu pokarmowego) bądź w jelitach (mikrobiota jelitowa). Mikrobiota wraz z dobrymi bakteriami wspiera ważne procesy zachodzące w organizmie. Warto sprawdzić, jakie są funkcje mikrobioty jelitowej oraz co robić, by mieć zdrowe bakterie w jelitach i dlaczego jest to tak istotne.

WIĘCEJ Arrow right icon

Leniwe jelita: przyczyny, objawy i sposoby na słaby pasaż jelitowy
Wzdęcia, uczucie ciężkości brzucha, problemy z prawidłowym wypróżnianiem – mogą to być objawy leniwego jelita. Syndromowi często towarzyszą zaparcia, które pogarszają komfort życia. Skąd bierze się zespół jelita leniwego i jak mu przeciwdziałać? Jak go leczyć domowymi sposobami?

WIĘCEJ Arrow right icon

Błonnik na odchudzanie. Sprawdź jaka jest jego rola
Badania i analizy pokazują jednoznacznie, że Polacy mają problem z nadwagą. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia trzech na pięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju ma nadwagę, a 25% - otyłość. Szacunki mówią, że za sześć lat otyła będzie nawet 1/3 populacji . Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźne dla zdrowia skutki może nieść nadmierna waga. Wielu Polaków podejmuje wysiłek, by zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać zdrowie. Kluczem do sukcesu jest jednak nie krótkoterminowa dieta, a permanentna zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Jak wpływa on na odchudzanie i za co jest odpowiedzialny? Sprawdzamy.

WIĘCEJ Arrow right icon