Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Celiakia, czyli nietolerancja i nadwrażliwość glutenu
Cierpisz na celiakię? Tę chorobę zmniejszającą naszą zdolność do pobierania składników odżywczych określa się również mianem nietolerancji glutenu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Rozwolnienie, czyli jakie są przyczyny biegunki
Biegunka (inaczej rozwolnienie) jest dolegliwością, która dotyka wiele osób. Może ona być wywołana różnymi czynnikami: mechanicznymi, hormonalnymi oraz psychologicznymi. Najczęściej schorzenie to występuje wskutek zapalenia błony śluzowej jelit, ale nie jest to jedyna przyczyna biegunki. Nie należy bagatelizować objawów w postaci osłabienia organizmu, odwodnienia, czy osłabienia koncentracji, ponieważ długotrwałe rozwolnienie może doprowadzić do negatywnych i groźnych skutków zdrowotnych. Z tego względu zaleca się skorzystanie z pomocy lekarskiej, aby szybko powrócić do normalnego funkcjonowania. To właśnie lekarz dobiera odpowiednią metodę leczenia tej dolegliwości. Jak leczyć biegunkę? Co jeszcze można zrobić, aby zminimalizować jej objawy?

WIĘCEJ Arrow right icon

Alergia i uczulenie na gluten – objawy, przyczyny
Jakie są najczęstsze objawy alergii na gluten i jak postepować, jeśli pojawiły się u Ciebie lub Twojego dziecka?

WIĘCEJ Arrow right icon

8 wskazówek, jak poradzić sobie z zatwardzeniem
Zatwardzenie może przysparzać nam bólu i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oto 8 naszych wskazówek, jak temu zaradzić!

WIĘCEJ Arrow right icon

Co na ból brzucha? Ważna rola zdrowej diety
Jedną z dolegliwości, która pojawia się u ludzi stosunkowo często, jest ból brzucha. Podobnie jak inne bóle może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które potrafią skutecznie namieszać w organizmie. Skąd bierze się ból żołądka i co jeść, aby sobie z nim poradzić? Z jakich produktów powinna składać się dieta żołądkowa, a których lepiej unikać?

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta przeciw zaparciom – co jeść na zaparcia?
Problemy z trawieniem mogą powodować niekomfortowe zaparcia. Jak domowymi sposobami i odpowiednią dietą przywrócić prawidłowe funkcjonowanie jelit? Co jeść na zaparcia? Poniżej nasza propozycja i lista wskazanych oraz zakazanych produktów.

WIĘCEJ Arrow right icon

Pomóż swoim jelitom dzięki diecie L-FODMAP
Diety cud nie istnieją! Większość z nas nie raz się o tym przekonała. Bez względu na to, czy chcemy pozbyć się zbędnych kilogramów, czy po prostu zadbać o swoje zdrowie, krótkoterminowe zmiany nawyków żywieniowych nie przyniosą pożądanych efektów. Tym bardziej, jeśli mamy problemy z jelitami. Wzdęcia, gazy, biegunki, bóle brzucha – to typowe objawy zespołu jelita drażliwego. W walce z przykrymi dolegliwościami może pomóc odpowiednia dieta, która pomoże zdefiniować szkodliwe dla nas produkty. Low FODMAP to system żywienia, który pomógł już wielu osobom z dysfunkcją jelit.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak dbać o zdrowie? 5 dobrych nawyków
Żyjemy w czasach pełnych wyzwań i trudności. Mowa nie tylko o epidemii koronawirusa i wszystkim, co się z nią wiąże, ale również zabieganiu i zapracowaniu, które towarzyszą nam na co dzień. W pośpiechu i stresie często zapominamy o tym, by kompleksowo zatroszczyć się o swoje zdrowie. Jemy szybko, w przerwach między ważnymi spotkaniami, korzystamy z dostępnych, niezdrowych przekąsek, całymi dniami siedzimy przed ekranem komputera, zapominamy o nawadnianiu – wodę zastępujemy kolejnymi porcjami kawy. Do tego używki – papieros na odstresowanie i drink, by ułatwić sobie wieczorne zasypianie. Wszystko to sprawia, że tracimy energię i dobre samopoczucie. Czas zmienić swoje nawyki i nareszcie się o siebie zatroszczyć. Jak dbać o zdrowie? Oto 5 dobrych praktyk, które nam w tym pomogą.

WIĘCEJ Arrow right icon

Co na zaparcia? Najlepsze sposoby na zaparcia jelitowe
Zaparcia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie osobom, które się z nimi zmagają. Niepełne wypróżnienia, rzadkie korzystanie z toalety, uczucie ciężkości, czasem nawet ból – wszystkie te objawy sugerują właśnie problem zaparć. Najczęściej pojawia się on w wyniku złej diety, siedzącego trybu życia, pod wpływem stresu. Jeśli tak jest również w naszym przypadku, kluczem do sukcesu i poradzenia sobie z dolegliwością jest gruntowna zmiana nawyków. Co na zaparcia stosować, by poczuć się lepiej i odzyskać radość życia? Podpowiadamy

WIĘCEJ Arrow right icon