Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Ból brzucha to jedna z częstych dolegliwości po stosowaniu antybiotyków
Bóle brzucha po antybiotyku: dysbioza jelitowa i inne dolegliwości po antybiotykoterapii
Antybiotyki to substancje o działaniu bakteriobójczym, co oznacza, że powodują one eliminację mikroorganizmów, takich jak bakterie, lub co najmniej zahamowanie ich wzrostu. W wielu dolegliwościach i stanach chorobowych antybiotyki są konieczną metodą leczenia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Laktoza to cukier mleczny często powodujący objawy nietolerancji
Nietolerancja pokarmowa: objawy, przyczyny i zapobieganie
Nietolerancja pokarmowa to szereg dolegliwości ze strony układu pokarmowego wywołanych nieprawidłowym (zbyt niskim) stężeniem konkretnych enzymów trawiennych. Często diagnostyka nie jest łatwa, bo objawy mogą być zróżnicowane i osiągać różne nasilenie.

WIĘCEJ Arrow right icon

posiłek na diecie ketogenicznej
Dieta ketogeniczna: co to jest, dla kogo? Wady i zalety diety ketogenicznej
Na przestrzeni ostatnich lat dieta ketogeniczna zyskała ogromną popularność. Jednak wraz z liczbą jej zwolenników rosnąć zaczęła ilość osób wobec niej sceptycznych. Okazuje się bowiem, że ten sposób na zrzucenie wagi może nie być tak bezpieczny, jak wcześniej zakładano. Co to jest dieta ketogeniczna? Na czym polega, jakie są jej wady i zalety i kto może ją stosować? Wyjaśniamy.

WIĘCEJ Arrow right icon

rodukty pełnoziarniste to świetne źródło błonnika w codziennej diecie
Błonnik rozpuszczalny – charakterystyka, zastosowanie i produkty, które go zawierają
Chociaż znane są prozdrowotne właściwości błonnika, mało kto wie, że występują jego różne rodzaje. I to od konkretnej frakcji zależy wpływ błonnika na ludzki organizm. Co to jest błonnik rozpuszczalny i nierozpuszczalny, czym się różnią i dlaczego błonnik jest ważnym składnikiem diety?

WIĘCEJ Arrow right icon

Błonnik pokarmowy występuje w warzywach, owocach i produktach pełnoziarnistyc
Błonnik dla dzieci: dlaczego jest potrzebny? W jakich produktach szukać?
Błonnik pokarmowy jest istotnym składnikiem diety w każdym wieku. Jadłospis najmłodszych także powinien zawierać jego odpowiednią ilość. Dlaczego błonnik dla dzieci jest tak ważny i gdzie go znaleźć? Sprawdź w poniższym artykule!

WIĘCEJ Arrow right icon

Stres może prowadzić też do powstawania kortyzolowego brzucha
Brzuch stresowy – jak się go pozbyć? Dieta, ćwiczenia, porady
Zbliża się lato, więc coraz więcej osób zwiększa liczbę ćwiczeń i częściej odwiedza siłownie, by uzyskać plażową formę. Co, jednak jeśli pomimo hektolitrów wylanego potu i restrykcyjnej diety uparty tłuszcz z okolic brzucha nie chce zniknąć?

WIĘCEJ Arrow right icon

Probiotyki regulują florę jelit, wspierając w dolegliwościach układu pokarmowego
Probiotyki: czym są i czym się różnią od prebiotyków?
Probiotyk jest terminem stosowanych szeroko w kontekście antybiotykoterapii. Jednak dla utrzymania dobrej kondycji układu pokarmowego są one potrzebne na co dzień, a nie tylko podczas leczenia antybiotykami. Jak oddziałują probiotyki na jelita i dlaczego są tak konieczne?

WIĘCEJ Arrow right icon

Biegunka podróżnych dotyka nawet do 70% turystów
Zemsta faraona — czyli jak radzić z biegunką podróżnych
Przyjemny relaks w egzotycznym kraju może zamienić się w koszmar, jeśli podróżnik dotknięty zostanie biegunką podróżnych, zwaną potocznie zemstą Faraona. Potrafi atakować nagle i mieć bardzo intensywny przebieg, sprawiając, że cały urlop zamienia się w walkę z bólami brzucha i ostrą biegunką. Jeśli nie chcesz spędzić urlopu w toalecie, sprawdź, skąd się bierze ta przykra dolegliwość i jak można jej zapobiec.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zapotrzebowanie na błonnik
Ile błonnika dziennie potrzebujesz? Kalkulator zapotrzebowania
Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, to składnik, który najbardziej znany jest ze swoich właściwości regulujących procesy trawienne i pracę jelit. To on pomaga uregulować dobowy rytm wypróżnień, umożliwia oczyszczenie jelit ze złogów i utrzymanie prawidłowej wagi. Błonnik pomaga również regulować poziom glikemii i cholesterolu oraz przyczynia się do redukcji ciśnienia tętniczego.

WIĘCEJ Arrow right icon