Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Zapotrzebowanie na błonnik
Ile błonnika dziennie potrzebujesz? Kalkulator zapotrzebowania
Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, to składnik, który najbardziej znany jest ze swoich właściwości regulujących procesy trawienne i pracę jelit. To on pomaga uregulować dobowy rytm wypróżnień, umożliwia oczyszczenie jelit ze złogów i utrzymanie prawidłowej wagi. Błonnik pomaga również regulować poziom glikemii i cholesterolu oraz przyczynia się do redukcji ciśnienia tętniczego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Delikatne ćwiczenia rozciągające, joga i spacery – to aktywności idealne w każdym trymestrze
Wzdęcia i gazy w ciąży – przyczyny i sposoby na poprawę trawienia

WIĘCEJ Arrow right icon

Joga to świetny sposób na lepszą pracę jelit, a przy okazji na zmniejszenie stresu i uspokojenie nerwów
Ćwiczenia fizyczne na zaparcia – propozycje na lepsza pracę jelit
Zaparcia to dolegliwość nieprzyjemna, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłuższy czas lub występuje bardzo często. Do zaparć mogą przyczyniać się nieodpowiednie nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia o ograniczonej aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia na zaparcia mogą pomóc pozbyć się dolegliwości?

WIĘCEJ Arrow right icon

rośliny strączkowe znane są ze swoich wzdymających właściwości
Produkty wzdymające. Lista warzyw, owoców i posiłków powodujących wzdęcia.
Wzdęcia to tyleż popularna, co kłopotliwa dolegliwość. Towarzyszą im uczucie pełności i ciężkości, powiększenie obwodu brzucha oraz nadmierne gazy. Bardzo często przyczyną wzdęć jest nieprawidłowa dieta – w jadłospisie znajduje się zbyt wiele produktów powodujących gazy i wzdymających potraw. Warto zatem przyjrzeć się diecie i wykluczyć część produktów. Które potrawy wzdymają najbardziej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Uzupełnienie diety dziecka w produkty zawierające błonnik, mogą pomóc w zniwelowaniu zaparć.
Zaparcia nawykowe u dzieci – przyczyny i sposoby radzenia z zaparciami
Zaparcia u dzieci nie są niczym niespotykanym i najczęściej nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Problem zaczyna się w momencie, gdy dziecko wstrzymuje stolec przez dłuższy czas, a pojedyncze zaparcia zmieniają się w zaparcia nawykowe u dzieci.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bóle brzucha mogą mieć różne podłoże, zarówno związane z jedzeniem, jak i stresem.
Bóle brzucha po posiłku – z czego wynikają?
Ból brzucha po posiłku to dolegliwość, z którą borykał się niemal każdy. Chociaż często ból brzucha po jedzeniu lub piciu jest efektem nieprawidłowości w diecie, czasem może świadczyć o znacznie poważniejszych dolegliwościach. Skąd biorą się skurcze i ból brzucha po jedzeniu?

WIĘCEJ Arrow right icon

Kobieta z posiłkiem na oczyszczenie jelit, który zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego
Oczyszczanie jelit: jak oczyścić jelita ze złogów i innych zanieczyszczeń?
Często za dolegliwości jelitowe odpowiedzialne są złogi w jelitach, stworzone z treści kałowej. Pozostając w nich, zaburzają pasaż jelitowy i powodują dyskomfort. Czym są złogi jelitowe i jak oczyścić jelita? Czy są domowe sposoby na oczyszczenie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon

Skutki długotrwałego siedzenia przed komputerem wynikają m.in. ze złej postawy przy biurku
Długotrwałe siedzenie może mieć swoje skutki!
Siedzący tryb życia jest zdecydowanie zmorą obecnych czasów. I może mieć on fatalne skutki dla zdrowia – bóle pleców, żylaki, a nawet zaparcia. Jak przeciwdziałać szkodliwym efektom długiego siedzenia?

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak zachować szczupłą sylwetkę? 5 zasad odżywiania
Zgrabna, smukła sylwetka to marzenie większości z nas. Niestety, najczęściej trudno jest nam ją utrzymać. Dziesiątki pokus w postaci słodkich batoników i słodzonych napojów, wieczory spędzane przed telewizorem, napoje wyskokowe spożywane ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć. Pojawiają się boczki, wystający brzuch, szerokie uda. A my zachodzimy w głowę, co robimy źle. Wydaje nam się, że odżywiamy się dość racjonalnie. Tymczasem zapominamy, że każda przekąska to dodatkowe kalorie. Do tego wysoko przetworzona żywność, alkohol. I nowa warstwa tłuszczyku gotowa! Co zrobić, żeby zachować szczupłą sylwetkę przez cały rok? Wystarczy kilka podstawowych zasad żywienia, by zapewnić sobie doskonały wygląd. Oto 5 reguł dietetycznych dla wszystkich marzących o pięknej figurze!

WIĘCEJ Arrow right icon