Blog / Dolegliwości trawienne / Domowe sposoby na zaparcia i lepszą pracę jelit

coladmin 16 lutego 2023

Domowe sposoby na zaparcia i lepszą pracę jelit

coladmin 16 lutego 2023

Zaparcia to problem nie tylko krępujący, ale przede wszystkim wpływający na jakość życia. Dotyka on osoby w każdym wieku: dzieci, dorosłych oraz seniorów. Jeśli są one krótkotrwałe i związane np. ze stresem czy chwilową zmianą żywienia, nie musimy szczególnie się martwić. W przypadku długotrwałych problemów trawiennych powinniśmy jednak bliżej przyjrzeć się naszym nawykom i skonsultować się ze specjalistą.

Czym są zaparcia i kiedy występują?

Z zaparciami boryka się blisko 30% populacji. U niektórych osób mają one formą dolegliwości krótkotrwałej i spowodowane są nagłą zmianą jakości jedzenia lub są związane ze stresem. Krótkie okresy zaparć są normą i wystarczy zmienić swoje żywienie czy zwiększyć aktywność fizyczną, aby szybko zniwelować ten problem.

Dieta jest jednym z najważniejszych czynników, odpowiadających za normalne, regularne wypróżnianie. U większości osób normą jest oddawanie stolca od trzech razy w ciągu dnia do trzech razy na tydzień. Inni z kolei nie mają potrzeby wypróżniania nawet raz na tydzień lub dłużej i nie czują z tego powodu dyskomfortu. Jeśli natomiast ta fizjologiczna czynność jest związana z bolesnością i źle wpływa na jakość życia, powinniśmy rozpocząć diagnozę problemu.

Jakie są przyczyny zaparć?

Przyczynami zaparć mogą być:

 • dieta uboga w błonnik,
 • siedzący tryb życia,
 • wypijanie zbyt małej ilości płynów,
 • podróże,
 • ciąża,
 • zmiany hormonalne,
 • choroby,
 • niektóre leki.

Jeśli zaparcia nie są krótkotrwałe, a utrzymują się przez dłuższy czas lub mają charakter wtórny – warto poddać się diagnostyce. Na początek jednak możemy wypróbować domowe sposoby na zaparcia.

Kiedy udać się do lekarza?

Utrzymujące się zmiany w oddawaniu stolca – zwiększenie lub zmniejszenie częstości oddawania stolca, zmiany jego rozmiaru lub zwiększenie niemożności wypróżnienia – powinny zostać skonsultowane przez lekarza. Gdy zaparcia utrzymują się dłużej niż 3 tygodnie, udaj się do specjalisty.

Dieta na zaparcia

Jaka powinna być dieta ułatwiająca trawienie? Zdrowe, bogate w błonnik jedzenie to najlepszy domowy sposób na zaparcia. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednie nawodnienie organizmu, wypijać minimum 2 l płynów na dzień. Kolejnym ważnym punktem jest jakość jedzenia. Warto zwrócić uwagę na to, co jemy. Należy wyeliminować produkty wysoko przetworzone, ciężkie, smażone potrawy, tłuste posiłki i cukier. Jeśli w naszym menu codziennie goszczą fast foody, napoje gazowane lub słodycze, to w pierwszej kolejności należy z nich zrezygnować lub chociaż stopniowo je ograniczać. Takie jedzenie nie służy naszym jelitom.

Domowe sposoby na zaparcia

Najlepszym domowym sposobem na zaparcia jest zmiana diety. Tutaj kluczową rolę odgrywa błonnik pokarmowy, który wpływa na perystaltykę jelit, zapobiegając zaparciom. Błonnik znajduje się w warzywach, produktach pełnoziarnistych, owocach. Specjaliści podają, że w przypadku zaparć powinniśmy zapewnić sobie około 20-30 g błonnika dziennie, oczywiście w kilku porcjach. Codziennej dawki błonnika dostarczy nam Colon C – preparat, który dzięki wysokiej zawartości błonnika z łupiny nasiennej babki jajowatej pomoże wyregulować rytm wypróżnień i poprawić pracę jelit. Polecane produkty żywnościowe:

 • Ciemne, pełnoziarniste pieczywo
 • Chude mleko, kefir i maślanka, jogurt bez cukru,
 • Kasza gryczana, jęczmienna, jaglana,
 • Warzywa i owoce,
 • Woda

Szukając domowych sposobów na zaparcia, wybierzmy warzywa. Mogą być surowe i lekko gotowane, ważne jest jednak, żeby ich nie rozgotowywać. Polecany jest kalafior, brokuły, buraki. Lepiej zrezygnować z marchewki i warzyw strączkowych. Zupy powinny być lekkie, przygotowane na chudym mięsie lub wywarze warzywnym. Można zrobić krupnik bez marchewki, ale za to na chudym indyku. W dolegliwościach związanych z zaparciami rezygnujemy z alkoholu, słodyczy i przetworzonych produktów czy gazowanych napojów.

Ważnym sposobem na zaparcia jest ruch! Warto codziennie spacerować, biegać, jeździć na rowerze. Umiarkowana aktywność fizyczna dobrze wpływa na pracę jelit.

Udostępnij: