Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Nasz drugi mózg – jak prawidłowo dbać o jelita?
Najważniejsze organy w naszym ciele? Wiele osób odpowie: mózg, serce, płuca. A co z jelitami? O ich znaczeniu często zapominamy, a nie bez powodu potocznie nazywa się je „drugim mózgiem”. Dochodzi w nich do wielu wyjątkowych i fascynujących procesów, które mają ogromne znaczenie nie tylko w kontekście odżywiania, ale również naszego samopoczucia. Jak funkcjonują, w jaki sposób są zbudowane i jak zadbać o jelita? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadwrażliwość i choroby układu trawiennego
Dlaczego niektórzy z nas borykają się z problemem nadwrażliwości, podczas gdy inni mają żołądek ze stali? Istnieje kilka teorii na ten temat.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego
Jelito grube to jeden z naszych najważniejszych narządów, który ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Brzuch w równowadze, czyli wszystko o trawieniu
Trawienie jest jedną z podstawowych funkcji organizmu. To w tym procesie złożone związki chemiczne rozkładane są na proste aminokwasy i białka, które następnie rozprowadzane są po całym organizmie. Za sprawą trawienia kanapka z serem, pizza czy sushi zamieniają się w proste związki pokarmowe zasilające organizm.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bakterie w jelitach odgrywają ważną rolę
Biliony bakterii, wirusów, grzybów1 – tyle mikroorganizmów zasiedla ludzki organizm. Ich zbiór to inaczej mikrobiota człowieka. Może występować np. w przewodzie pokarmowym (mikrobiota przewodu pokarmowego) bądź w jelitach (mikrobiota jelitowa). Mikrobiota wraz z dobrymi bakteriami wspiera ważne procesy zachodzące w organizmie. Warto sprawdzić, jakie są funkcje mikrobioty jelitowej oraz co robić, by mieć zdrowe bakterie w jelitach i dlaczego jest to tak istotne.

WIĘCEJ Arrow right icon

Co to jest błonnik i jak działa w codziennej diecie
Nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie są zależne od wielu różnych czynników. Od niedawna większą uwagę zwraca się na rolę pracy jelit w naszym organizmie. Lekarze oraz dietetycy podkreślają, że ich prawidłowe funkcjonowanie może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Powstało wiele książek na temat ich roli i odpowiedzialności za nasze zdrowie. Niektórzy ze specjalistów nazywają je nawet „drugim mózgiem”. Aby jelita funkcjonowały bez zarzutu. potrzebują czegoś, co je napędzi do działania. Takim składnikiem może być błonnik.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak usprawnić pracę jelit? Łupiny nasion psyllium
Babka płesznik i jej łupiny są bogate w błonnik, który korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. W 100 gramach nasion znajduje się aż 68 gramów błonnika. Dodatkowo babka płesznik nazywana jest wartościową rośliną leczniczą. Warto więc poznać jej zdrowotne właściwości i działanie oraz sprawdzić, w jaki sposób ją spożywać.

WIĘCEJ Arrow right icon

Perystaltyka jelit: objawy, przyczyny i sposoby jak ją poprawić
Zatrucie pokarmowe, nieodpowiednio skomponowany jadłospis, stres – istnieje mnóstwo przyczyn mogących powodować zaburzenia perystaltyki jelit. Co jeść, a czego unikać w przypadku zaparć lub biegunek? Wskazówki zamieściliśmy w naszym artykule.

WIĘCEJ Arrow right icon

Parcie na stolec: przyczyny i sposoby jak powstrzymać uczucie ciągłej potrzeby
Parcie na stolec jest naturalną reakcją organizmu, której doświadcza każdy z nas bezpośrednio przed wypróżnieniem. Gdy jednak zdarza się to zbyt często, może to być oznak, że w organizmie dzieje się coś złego. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty. Jakie mogą być przyczyny nagłego i bolesnego parcia na stolec? Jak sobie z tym uczuciem poradzić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

WIĘCEJ Arrow right icon