Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Zapotrzebowanie na błonnik
Ile błonnika dziennie potrzebujesz? Kalkulator zapotrzebowania
Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, to składnik, który najbardziej znany jest ze swoich właściwości regulujących procesy trawienne i pracę jelit. To on pomaga uregulować dobowy rytm wypróżnień, umożliwia oczyszczenie jelit ze złogów i utrzymanie prawidłowej wagi. Błonnik pomaga również regulować poziom glikemii i cholesterolu oraz przyczynia się do redukcji ciśnienia tętniczego.

WIĘCEJ Arrow right icon

rośliny strączkowe znane są ze swoich wzdymających właściwości
Produkty wzdymające. Lista warzyw, owoców i posiłków powodujących wzdęcia.
Wzdęcia to tyleż popularna, co kłopotliwa dolegliwość. Towarzyszą im uczucie pełności i ciężkości, powiększenie obwodu brzucha oraz nadmierne gazy. Bardzo często przyczyną wzdęć jest nieprawidłowa dieta – w jadłospisie znajduje się zbyt wiele produktów powodujących gazy i wzdymających potraw. Warto zatem przyjrzeć się diecie i wykluczyć część produktów. Które potrawy wzdymają najbardziej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Bóle brzucha mogą mieć różne podłoże, zarówno związane z jedzeniem, jak i stresem.
Bóle brzucha po posiłku – z czego wynikają?
Ból brzucha po posiłku to dolegliwość, z którą borykał się niemal każdy. Chociaż często ból brzucha po jedzeniu lub piciu jest efektem nieprawidłowości w diecie, czasem może świadczyć o znacznie poważniejszych dolegliwościach. Skąd biorą się skurcze i ból brzucha po jedzeniu?

WIĘCEJ Arrow right icon

Częste oddawanie stolca - czy to powód do zmartwień?
Częste wypróżnianie w małych ilościach – kiedy powinno niepokoić?
Nagła zmiana częstotliwości oddawania stolca niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami środowiskowymi, zmianą diety czy nadmiernym stresem. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, jeśli częstość wypróżnień ulegnie zwiększeniu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Błonnik pokarmowy – w czym jest i jaką rolę odgrywa w organizmie?
Nasze zdrowie oraz dobre samopoczucie są zależne od wielu różnych czynników. Od niedawna większą uwagę zwraca się na rolę pracy jelit w naszym organizmie. Lekarze oraz dietetycy podkreślają, że ich prawidłowe funkcjonowanie może mieć kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Powstało wiele książek na temat ich roli i odpowiedzialności za nasze zdrowie. Niektórzy ze specjalistów nazywają je nawet „drugim mózgiem”. Aby jelita funkcjonowały bez zarzutu. potrzebują czegoś, co je napędzi do działania. Takim składnikiem może być błonnik.

WIĘCEJ Arrow right icon

Kobieta z posiłkiem na oczyszczenie jelit, który zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego
Oczyszczanie jelit: jak oczyścić jelita ze złogów i innych zanieczyszczeń?
Często za dolegliwości jelitowe odpowiedzialne są złogi w jelitach, stworzone z treści kałowej. Pozostając w nich, zaburzają pasaż jelitowy i powodują dyskomfort. Czym są złogi jelitowe i jak oczyścić jelita? Czy są domowe sposoby na oczyszczenie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Odpowiednia flora bakteryjna jelit, zwana również mikrobiotą, to ważny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jej przerost, jak i dysbakterioza jelitowa mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Jak odbudować właściwą florę bakteryjną w jelitach? Oto kilka prostych, domowych sposobów!

WIĘCEJ Arrow right icon

Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Jelita to swoisty mikrokosmos – bytują w nim miliardy mikroorganizmów, tworzące mikrobiom jelitowy, który wspomaga i reguluje procesy trawienne w jelicie. To prawie 2 kg bakterii, które wspierają organizm w procesie trawienia, usprawniając rozkład pokarmów. Jak zadbać o prawidłową kondycję i zdrowie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadwrażliwość i choroby układu trawiennego
Dlaczego niektórzy z nas borykają się z problemem nadwrażliwości, podczas gdy inni mają żołądek ze stali? Istnieje kilka teorii na ten temat.

WIĘCEJ Arrow right icon