Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie IBS
IBS, czyli zespół jelita drażliwego — przyczyny, objawy i leczenie
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Poznaj objawy, przyczyny i sposób diagnostyki zespołu jelita drażliwego

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Odpowiednia flora bakteryjna jelit, zwana również mikrobiotą, to ważny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jej przerost, jak i dysbakterioza jelitowa mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Jak odbudować właściwą florę bakteryjną w jelitach? Oto kilka prostych, domowych sposobów!

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadmiar gazów w jelitach powoduje bóle brzucha
Częste nadmierne gazy: przyczyny i sposoby jak się ich pozbyć
Produkcja gazów jelitowych to całkowicie fizjologiczny, stały proces. Jednak gdy jest ich zbyt wiele zaczynają powodować dyskomfort i bywają przyczyną skrępowania. Co powoduje częste gazy? Jak zminimalizować problem i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Sposoby na zaparcia
Masz zaparcia? Dowiedz się, co jest ich przyczyną i jak możesz sobie z nimi poradzić.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zatwardzenie po operacji
Przeszłaś operację i borykasz się z problemem zatwardzenia? Jest wiele sposobów na pobudzenie układu trawiennego do działania.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak zachować szczupłą sylwetkę? 5 zasad odżywiania
Zgrabna, smukła sylwetka to marzenie większości z nas. Niestety, najczęściej trudno jest nam ją utrzymać. Dziesiątki pokus w postaci słodkich batoników i słodzonych napojów, wieczory spędzane przed telewizorem, napoje wyskokowe spożywane ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć. Pojawiają się boczki, wystający brzuch, szerokie uda. A my zachodzimy w głowę, co robimy źle. Wydaje nam się, że odżywiamy się dość racjonalnie. Tymczasem zapominamy, że każda przekąska to dodatkowe kalorie. Do tego wysoko przetworzona żywność, alkohol. I nowa warstwa tłuszczyku gotowa! Co zrobić, żeby zachować szczupłą sylwetkę przez cały rok? Wystarczy kilka podstawowych zasad żywienia, by zapewnić sobie doskonały wygląd. Oto 5 reguł dietetycznych dla wszystkich marzących o pięknej figurze!

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta L-FODMAP. Poznaj zasady i zadbaj o swoje jelita
Już samo słowo „dieta” wielu osobom źle się kojarzy. Wyrzeczenia, restrykcje, dania bez smaku… Do tego złe samopoczucie, małe porcje i ciągły głód. Dni ciągną się bez końca, a my odliczamy czas do kolejnego posiłku. Jednak wcale nie musi tak być! Nawet jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, to nasza dieta może być smaczna i ciekawa. Najskuteczniejszą dietą, która może pomóc w dysfunkcjach jelit, jest low FODMAP, zwana potocznie FODMAP. Dieta ma charakter eliminacyjny, ale trwa zaledwie od 2 do 12 tygodni. W tym czasie obserwujemy uważnie swój organizm, by w efekcie dowiedzieć się, które produkty zaburzają funkcjonowanie naszego układu trawiennego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Domowe sposoby na zaparcia: 10 szybkich sposobów na zatwardzenie
Domowe sposoby na zaparcia: 10 szybkich sposobów na zatwardzenie
Stres, nieodpowiednie żywienie i mnóstwo innych czynników mogą przyczynić się do powstawania zaparć. Jak sobie z nimi poradzić i wspomóc układ trawienny? Poznaj domowe sposoby na zaparcia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Zdrowe jelita: jak o nie dbać i poprawić swój mikrobiom?
Jelita to swoisty mikrokosmos – bytują w nim miliardy mikroorganizmów, tworzące mikrobiom jelitowy, który wspomaga i reguluje procesy trawienne w jelicie. To prawie 2 kg bakterii, które wspierają organizm w procesie trawienia, usprawniając rozkład pokarmów. Jak zadbać o prawidłową kondycję i zdrowie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon