Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Biegunka podróżnych dotyka nawet do 70% turystów
Zemsta faraona — czyli jak radzić z biegunką podróżnych
Przyjemny relaks w egzotycznym kraju może zamienić się w koszmar, jeśli podróżnik dotknięty zostanie biegunką podróżnych, zwaną potocznie zemstą Faraona. Potrafi atakować nagle i mieć bardzo intensywny przebieg, sprawiając, że cały urlop zamienia się w walkę z bólami brzucha i ostrą biegunką. Jeśli nie chcesz spędzić urlopu w toalecie, sprawdź, skąd się bierze ta przykra dolegliwość i jak można jej zapobiec.

WIĘCEJ Arrow right icon

Mleko i jego przetwory to główne źródła wielocukru, zwanego laktozą
Nietolerancja laktozy – co to jest laktoza i dlaczego może powodować biegunki?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki występujące zwłaszcza po spożyciu mleka i jego przetworów, mogą być objawem nietolerancji laktozy. Czy można jakoś ograniczyć lub wyeliminować nieprzyjemne objawy bez wykluczania mleka i jego przetworów z diety? Sprawdź!

WIĘCEJ Arrow right icon

Zapotrzebowanie na błonnik
Ile błonnika dziennie potrzebujesz? Kalkulator zapotrzebowania
Błonnik, zwany inaczej włóknem pokarmowym, to składnik, który najbardziej znany jest ze swoich właściwości regulujących procesy trawienne i pracę jelit. To on pomaga uregulować dobowy rytm wypróżnień, umożliwia oczyszczenie jelit ze złogów i utrzymanie prawidłowej wagi. Błonnik pomaga również regulować poziom glikemii i cholesterolu oraz przyczynia się do redukcji ciśnienia tętniczego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Delikatne ćwiczenia rozciągające, joga i spacery – to aktywności idealne w każdym trymestrze
Wzdęcia i gazy w ciąży – przyczyny i sposoby na poprawę trawienia

WIĘCEJ Arrow right icon

Joga to świetny sposób na lepszą pracę jelit, a przy okazji na zmniejszenie stresu i uspokojenie nerwów
Ćwiczenia fizyczne na zaparcia – propozycje na lepsza pracę jelit
Zaparcia to dolegliwość nieprzyjemna, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłuższy czas lub występuje bardzo często. Do zaparć mogą przyczyniać się nieodpowiednie nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia o ograniczonej aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia na zaparcia mogą pomóc pozbyć się dolegliwości?

WIĘCEJ Arrow right icon

rośliny strączkowe znane są ze swoich wzdymających właściwości
Produkty wzdymające. Lista warzyw, owoców i posiłków powodujących wzdęcia.
Wzdęcia to tyleż popularna, co kłopotliwa dolegliwość. Towarzyszą im uczucie pełności i ciężkości, powiększenie obwodu brzucha oraz nadmierne gazy. Bardzo często przyczyną wzdęć jest nieprawidłowa dieta – w jadłospisie znajduje się zbyt wiele produktów powodujących gazy i wzdymających potraw. Warto zatem przyjrzeć się diecie i wykluczyć część produktów. Które potrawy wzdymają najbardziej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Uzupełnienie diety dziecka w produkty zawierające błonnik, mogą pomóc w zniwelowaniu zaparć.
Zaparcia nawykowe u dzieci – przyczyny i sposoby radzenia z zaparciami
Zaparcia u dzieci nie są niczym niespotykanym i najczęściej nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Problem zaczyna się w momencie, gdy dziecko wstrzymuje stolec przez dłuższy czas, a pojedyncze zaparcia zmieniają się w zaparcia nawykowe u dzieci.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bóle brzucha mogą mieć różne podłoże, zarówno związane z jedzeniem, jak i stresem.
Bóle brzucha po posiłku – z czego wynikają?
Ból brzucha po posiłku to dolegliwość, z którą borykał się niemal każdy. Chociaż często ból brzucha po jedzeniu lub piciu jest efektem nieprawidłowości w diecie, czasem może świadczyć o znacznie poważniejszych dolegliwościach. Skąd biorą się skurcze i ból brzucha po jedzeniu?

WIĘCEJ Arrow right icon

Częste oddawanie stolca - czy to powód do zmartwień?
Częste wypróżnianie w małych ilościach – kiedy powinno niepokoić?
Nagła zmiana częstotliwości oddawania stolca niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami środowiskowymi, zmianą diety czy nadmiernym stresem. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, jeśli częstość wypróżnień ulegnie zwiększeniu.

WIĘCEJ Arrow right icon