Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Kobieta z posiłkiem na oczyszczenie jelit, który zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego
Oczyszczanie jelit: jak oczyścić jelita ze złogów i innych zanieczyszczeń?
Często za dolegliwości jelitowe odpowiedzialne są złogi w jelitach, stworzone z treści kałowej. Pozostając w nich, zaburzają pasaż jelitowy i powodują dyskomfort. Czym są złogi jelitowe i jak oczyścić jelita? Czy są domowe sposoby na oczyszczenie jelit?

WIĘCEJ Arrow right icon

Skutki długotrwałego siedzenia przed komputerem wynikają m.in. ze złej postawy przy biurku
Długotrwałe siedzenie może mieć swoje skutki!
Siedzący tryb życia jest zdecydowanie zmorą obecnych czasów. I może mieć on fatalne skutki dla zdrowia – bóle pleców, żylaki, a nawet zaparcia. Jak przeciwdziałać szkodliwym efektom długiego siedzenia?

WIĘCEJ Arrow right icon

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie IBS
IBS, czyli zespół jelita drażliwego — przyczyny, objawy i leczenie
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Poznaj objawy, przyczyny i sposób diagnostyki zespołu jelita drażliwego

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Jak odbudować florę bakteryjną jelit? 6 naturalnych sposobów
Odpowiednia flora bakteryjna jelit, zwana również mikrobiotą, to ważny element prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zarówno jej przerost, jak i dysbakterioza jelitowa mogą mieć poważne skutki zdrowotne. Jak odbudować właściwą florę bakteryjną w jelitach? Oto kilka prostych, domowych sposobów!

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadmiar gazów w jelitach powoduje bóle brzucha
Częste nadmierne gazy: przyczyny i sposoby jak się ich pozbyć
Produkcja gazów jelitowych to całkowicie fizjologiczny, stały proces. Jednak gdy jest ich zbyt wiele zaczynają powodować dyskomfort i bywają przyczyną skrępowania. Co powoduje częste gazy? Jak zminimalizować problem i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Sposoby na zaparcia
Masz zaparcia? Dowiedz się, co jest ich przyczyną i jak możesz sobie z nimi poradzić.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zatwardzenie po operacji
Przeszłaś operację i borykasz się z problemem zatwardzenia? Jest wiele sposobów na pobudzenie układu trawiennego do działania.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak zachować szczupłą sylwetkę? 5 zasad odżywiania
Zgrabna, smukła sylwetka to marzenie większości z nas. Niestety, najczęściej trudno jest nam ją utrzymać. Dziesiątki pokus w postaci słodkich batoników i słodzonych napojów, wieczory spędzane przed telewizorem, napoje wyskokowe spożywane ze znajomymi. Wszystko to sprawia, że zaczynamy tyć. Pojawiają się boczki, wystający brzuch, szerokie uda. A my zachodzimy w głowę, co robimy źle. Wydaje nam się, że odżywiamy się dość racjonalnie. Tymczasem zapominamy, że każda przekąska to dodatkowe kalorie. Do tego wysoko przetworzona żywność, alkohol. I nowa warstwa tłuszczyku gotowa! Co zrobić, żeby zachować szczupłą sylwetkę przez cały rok? Wystarczy kilka podstawowych zasad żywienia, by zapewnić sobie doskonały wygląd. Oto 5 reguł dietetycznych dla wszystkich marzących o pięknej figurze!

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta L-FODMAP. Poznaj zasady i zadbaj o swoje jelita
Już samo słowo „dieta” wielu osobom źle się kojarzy. Wyrzeczenia, restrykcje, dania bez smaku… Do tego złe samopoczucie, małe porcje i ciągły głód. Dni ciągną się bez końca, a my odliczamy czas do kolejnego posiłku. Jednak wcale nie musi tak być! Nawet jeśli cierpimy na zespół jelita drażliwego, to nasza dieta może być smaczna i ciekawa. Najskuteczniejszą dietą, która może pomóc w dysfunkcjach jelit, jest low FODMAP, zwana potocznie FODMAP. Dieta ma charakter eliminacyjny, ale trwa zaledwie od 2 do 12 tygodni. W tym czasie obserwujemy uważnie swój organizm, by w efekcie dowiedzieć się, które produkty zaburzają funkcjonowanie naszego układu trawiennego.

WIĘCEJ Arrow right icon