Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Mleko i jego przetwory to główne źródła wielocukru, zwanego laktozą
Nietolerancja laktozy – co to jest laktoza i dlaczego może powodować biegunki?
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak wzdęcia, bóle brzucha czy biegunki występujące zwłaszcza po spożyciu mleka i jego przetworów, mogą być objawem nietolerancji laktozy. Czy można jakoś ograniczyć lub wyeliminować nieprzyjemne objawy bez wykluczania mleka i jego przetworów z diety? Sprawdź!

WIĘCEJ Arrow right icon

Delikatne ćwiczenia rozciągające, joga i spacery – to aktywności idealne w każdym trymestrze
Wzdęcia i gazy w ciąży – przyczyny i sposoby na poprawę trawienia

WIĘCEJ Arrow right icon

Joga to świetny sposób na lepszą pracę jelit, a przy okazji na zmniejszenie stresu i uspokojenie nerwów
Ćwiczenia fizyczne na zaparcia – propozycje na lepsza pracę jelit
Zaparcia to dolegliwość nieprzyjemna, zwłaszcza gdy utrzymuje się dłuższy czas lub występuje bardzo często. Do zaparć mogą przyczyniać się nieodpowiednie nawyki żywieniowe, a także siedzący tryb życia o ograniczonej aktywności fizycznej. Jakie ćwiczenia na zaparcia mogą pomóc pozbyć się dolegliwości?

WIĘCEJ Arrow right icon

rośliny strączkowe znane są ze swoich wzdymających właściwości
Produkty wzdymające. Lista warzyw, owoców i posiłków powodujących wzdęcia.
Wzdęcia to tyleż popularna, co kłopotliwa dolegliwość. Towarzyszą im uczucie pełności i ciężkości, powiększenie obwodu brzucha oraz nadmierne gazy. Bardzo często przyczyną wzdęć jest nieprawidłowa dieta – w jadłospisie znajduje się zbyt wiele produktów powodujących gazy i wzdymających potraw. Warto zatem przyjrzeć się diecie i wykluczyć część produktów. Które potrawy wzdymają najbardziej?

WIĘCEJ Arrow right icon

Uzupełnienie diety dziecka w produkty zawierające błonnik, mogą pomóc w zniwelowaniu zaparć.
Zaparcia nawykowe u dzieci – przyczyny i sposoby radzenia z zaparciami
Zaparcia u dzieci nie są niczym niespotykanym i najczęściej nie stanowią żadnego zagrożenia dla zdrowia. Problem zaczyna się w momencie, gdy dziecko wstrzymuje stolec przez dłuższy czas, a pojedyncze zaparcia zmieniają się w zaparcia nawykowe u dzieci.

WIĘCEJ Arrow right icon

Częste oddawanie stolca - czy to powód do zmartwień?
Częste wypróżnianie w małych ilościach – kiedy powinno niepokoić?
Nagła zmiana częstotliwości oddawania stolca niekoniecznie musi oznaczać chorobę. Może być ona spowodowana wieloma czynnikami środowiskowymi, zmianą diety czy nadmiernym stresem. Warto jednak zwrócić uwagę na objawy, jeśli częstość wypróżnień ulegnie zwiększeniu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia – przyczyny, objawy i sposoby na problemy z wypróżnianiem
Zaparcia – przyczyny, objawy i sposoby na problemy z wypróżnianiem
Zaparcia to bardzo częsty problem, który dotyka wiele kobiet i mężczyzn w każdym wieku. Są nie tylko uciążliwe, ale także niezwykle krępujące. Przyczyny zaparć mogą być różne, jednak często są związane ze stylem życia i nieprawidłowymi codziennymi nawykami. W jaki sposób można sobie z nimi poradzić? Jakie są domowe sposoby na zaparcia i jak powinna wyglądać odpowiednia dieta?

WIĘCEJ Arrow right icon

Zespół jelita drażliwego – przyczyny, objawy i leczenie IBS
IBS, czyli zespół jelita drażliwego — przyczyny, objawy i leczenie
Zespół jelita drażliwego (IBS) jest przewlekłą chorobą przewodu pokarmowego. Poznaj objawy, przyczyny i sposób diagnostyki zespołu jelita drażliwego

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadmiar gazów w jelitach powoduje bóle brzucha
Częste nadmierne gazy: przyczyny i sposoby jak się ich pozbyć
Produkcja gazów jelitowych to całkowicie fizjologiczny, stały proces. Jednak gdy jest ich zbyt wiele zaczynają powodować dyskomfort i bywają przyczyną skrępowania. Co powoduje częste gazy? Jak zminimalizować problem i kiedy należy zasięgnąć porady lekarskiej?

WIĘCEJ Arrow right icon