Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Błonnik – niezawodne wsparcie pracy jelit
Zapewne wiele razy słyszałaś/eś już o zaletach błonnika i jego pozytywnym wpływie na funkcjonowanie układu trawiennego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów błonnika o różnych właściwościach. Jak ten składnik wpływa na pracę jelit? Przekonaj się i zmień swoją dietę!

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta bogata w błonnik – wybierz wsparcie pracy jelit
Produkty bogate w błonnik są bardzo zdrowe, ponieważ dbają o prawidłową pracę jelit i regularne wypróżnianie. Dlatego warto troszczyć się o obecność tego składnika w codziennym jadłospisie. W czym jest błonnik? Jakich produktów warto szukać na sklepowych półkach? Jak powinna wyglądać dieta wysokobłonnikowa?

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak usprawnić pracę jelit? Łupiny nasion psyllium
Babka płesznik i jej łupiny są bogate w błonnik, który korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. W 100 gramach nasion znajduje się aż 68 gramów błonnika. Dodatkowo babka płesznik nazywana jest wartościową rośliną leczniczą. Warto więc poznać jej zdrowotne właściwości i działanie oraz sprawdzić, w jaki sposób ją spożywać.

WIĘCEJ Arrow right icon

Poznaj listę lekkostrawnych produktów
Dieta lekkostrawna jest zalecana osobom, które borykają się z nawracającymi problemami żołądkowymi. Spożywanie lekkostrawnych posiłków może okazać się skutecznym sposobem, by złagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Co jeść na diecie lekkostrawnej? Jaka jest lista lekkostrawnych produktów?

WIĘCEJ Arrow right icon

Co pomaga na rozwolnienie? Deita przy biegunce
Biegunka jest dolegliwością ze strony układu pokarmowego. Polega ona na oddawaniu wodnistego bądź papkowatego kału częściej niż trzy razy na dobę. Za najczęstsze przyczyny biegunki uważa się zakażenia bakteryjne lub wirusowe. W trakcie tego schorzenia często dochodzi do osłabienia organizmu, gorączki, a przede wszystkim odwodnienia. Z tego względu ważne jest stosowanie się do odpowiednich zasad żywieniowych. Dieta wykazuje ogromny wpływ na przebieg biegunki, a ograniczenie niektórych produktów może pomóc zwalczyć biegunkę. Warto zatem dowiedzieć się, jakich produktów należy unikać. Co pomaga na rozwolnienie? Co jeść przy biegunce?

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta bezglutenowa – jadłospis, przepisy
Masz uczulenie na gluten i zastanawiasz się, co możesz jeść? Poznaj kilka wskazówek i przepisów diety bezglutenowej. Dowiedz się, jak zmienić swoją dietę z korzyścią dla pracy układu trawiennego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta low FODMAP – ulga nie tylko przy zespole jelita drażliwego. Co należy jeść?
Co to jest dieta FODMAP? Jakie są jej zasady, jak ją stosować i komu może pomóc? Które produkty FODMAP wybierać i co jeść, by poczuć ulgę? Sprawdź!

WIĘCEJ Arrow right icon

FODMAP pomaga w regulowaniu pracy jelit
Często borykasz się z bólami brzucha? A może masz też problemy z rozwolnieniem lub zatwardzeniem? Do tego dochodzą wzdęcia po jedzeniu lub piciu? Jeśli odpowiedź brzmi ”tak”, być może cierpisz na zespół jelita drażliwego. Poznaj dietę FODMAP, która pomoże Ci w zrozumieniu swojego układu trawiennego i dopasowaniu swojego jadłospisu do jego potrzeb.

WIĘCEJ Arrow right icon

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i seniorów: 5 skutecznych metod
W wieku senioralnym organizm człowieka najczęściej nie jest już w tak dobrej kondycji jak wcześniej. Pojawiają się problemy zdrowotne, które skutkują różnego rodzaju uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z nich jest problem zaparć u osób starszych. Kłopot z pełnym wypróżnieniem, nieregularne wizyty w toalecie i towarzyszące temu objawy mogą występować nawet u 60% osób po 60 roku życia1. Jak widać, problem jest bardzo powszechny i jako taki wymaga skutecznego, rozsądnego działania, które sprawi, że komfort życia seniorów się podniesie, a uporczywe zaparcia zostaną wyeliminowane. Żeby tak się stało, warto zastosować domowe sposoby na zaparcia u osób starszych. 

WIĘCEJ Arrow right icon