Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Co na wzdęcia? Składniki na gazy w jelitach
Wzdęcia to jedna z najpowszechniejszych dolegliwości związanych z funkcjonowaniem układu pokarmowego. Według różnych statystyk mogą dotyczyć nawet 30% światowej populacji. Za wzdęty brzuch odpowiadają gazy gromadzące się w jelitach. Najczęściej pojawiają się po jedzeniu, choć bywa i tak, że trwają bardzo długo i nie mają bezpośredniego związku z posiłkiem. Chyba każdy z nas choć raz w życiu zmagał się z uczuciem rozpierania charakterystycznym dla wzdętego brzucha. W takich sytuacjach warto wiedzieć, co może pomóc na wzdęcia. Jak zapobiegać pojawianiu się tej przypadłości? Sprawdzamy.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego
Jelito grube to jeden z naszych najważniejszych narządów, który ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Trawienie: na czym polega, ile trwa i jakie etapy dotyczą trawienia pokarmów?
Trawienie jest jedną z podstawowych funkcji organizmu. To w tym procesie złożone związki chemiczne rozkładane są na proste aminokwasy i białka, które następnie rozprowadzane są po całym organizmie.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bakterie w jelitach odgrywają ważną rolę
Biliony bakterii, wirusów, grzybów1 – tyle mikroorganizmów zasiedla ludzki organizm. Ich zbiór to inaczej mikrobiota człowieka. Może występować np. w przewodzie pokarmowym (mikrobiota przewodu pokarmowego) bądź w jelitach (mikrobiota jelitowa). Mikrobiota wraz z dobrymi bakteriami wspiera ważne procesy zachodzące w organizmie. Warto sprawdzić, jakie są funkcje mikrobioty jelitowej oraz co robić, by mieć zdrowe bakterie w jelitach i dlaczego jest to tak istotne.

WIĘCEJ Arrow right icon

Leniwe jelita: przyczyny, objawy i sposoby na słaby pasaż jelitowy
Wzdęcia, uczucie ciężkości brzucha, problemy z prawidłowym wypróżnianiem – mogą to być objawy leniwego jelita. Syndromowi często towarzyszą zaparcia, które pogarszają komfort życia. Skąd bierze się zespół jelita leniwego i jak mu przeciwdziałać? Jak go leczyć domowymi sposobami?

WIĘCEJ Arrow right icon

Błonnik na odchudzanie. Sprawdź jaka jest jego rola
Badania i analizy pokazują jednoznacznie, że Polacy mają problem z nadwagą. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia trzech na pięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju ma nadwagę, a 25% - otyłość. Szacunki mówią, że za sześć lat otyła będzie nawet 1/3 populacji . Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźne dla zdrowia skutki może nieść nadmierna waga. Wielu Polaków podejmuje wysiłek, by zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać zdrowie. Kluczem do sukcesu jest jednak nie krótkoterminowa dieta, a permanentna zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Jak wpływa on na odchudzanie i za co jest odpowiedzialny? Sprawdzamy.

WIĘCEJ Arrow right icon

Błonnik – niezawodne wsparcie pracy jelit
Zapewne wiele razy słyszałaś/eś już o zaletach błonnika i jego pozytywnym wpływie na funkcjonowanie układu trawiennego. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów błonnika o różnych właściwościach. Jak ten składnik wpływa na pracę jelit? Przekonaj się i zmień swoją dietę!

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta bogata w błonnik – wybierz wsparcie pracy jelit
Produkty bogate w błonnik są bardzo zdrowe, ponieważ dbają o prawidłową pracę jelit i regularne wypróżnianie. Dlatego warto troszczyć się o obecność tego składnika w codziennym jadłospisie. W czym jest błonnik? Jakich produktów warto szukać na sklepowych półkach? Jak powinna wyglądać dieta wysokobłonnikowa?

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak usprawnić pracę jelit? Łupiny nasion psyllium
Babka płesznik i jej łupiny są bogate w błonnik, który korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. W 100 gramach nasion znajduje się aż 68 gramów błonnika. Dodatkowo babka płesznik nazywana jest wartościową rośliną leczniczą. Warto więc poznać jej zdrowotne właściwości i działanie oraz sprawdzić, w jaki sposób ją spożywać.

WIĘCEJ Arrow right icon