
Objawy, leczenie zespołu jelita drażliwego
IBS – Irritable Bowel Syndrome – w Polsce określany jako zespołu jelita drażliwego. Schorzenie to objawia się na wiele sposobów, m.in:
• Twardy brzuch i problem z zaparciami
• Rozwolnienie – w kale może pojawiać się czasami śluz
• Gazy w brzuchu – częściej niż zazwyczaj
• Bóle brzucha
Większość z nas boryka się czasami z dolegliwościami układu trawiennego. Zdarza się, że zaszkodzi nam coś, co zjedliśmy lub zaraziliśmy się jakimś wirusem. To zazwyczaj kwestia kilku dni. W przypadku zespołu jelita drażliwego objawy są często zróżnicowane. Jednego dnia budzisz się z zatwardzeniem. Dwa dni później masz rozwolnienie. Nigdy nie masz pewności, z jakimi dolegliwościami przyjdzie Ci się borykać. Chociaż zespół jelita drażliwego nie jest groźny, należy zasięgnąć porady lekarskiej. Zespół jelita drażliwego może być objawem innej choroby.
Brak jasności co do przyczyn zespołu jelita drażliwego
Dotychczas nikomu nie udało się dokładnie ustalić, dlaczego tak wiele ludzi mieszkających w zachodniej i centralnej Europie boryka się z problemem zespołu jelita drażliwego. Objawy tego zespołu występują u 10–20% dorosłych osób. Przeważnie pojawiają się w wieku 20-40 lat. Kobiety 2 razy częściej niż mężczyźni odczuwają ten problem. Oto najbardziej prawdopodobne hipotezy powstawania zespołu jelita drażliwego:
- Nieprawidłowa komunikacja między mózgiem, a jelitami
- Zmiana wrażliwości jelit
- Zaburzenia flory jelitowej
- Czynniki dziedziczne
- Nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze
Możesz wiele zdziałać
Istnieje wiele sposobów na złagodzenie lub niemal całkowicie pozbycie się objawów. Oto niektóre z nich:
- Regularne jedzenie 5-6 małych posiłków w ciągu dnia zamiast kilku obfitych
- Dokładne przeżuwanie pokarmu z zamkniętymi ustami – podczas przeżuwania pokarmu z otwartymi ustami do środka dostaje się powietrze, które później może wywoływać dyskomfort
- Jedz powoli i unikaj pośpiechu
- Unikaj produktów przyczyniających się do powstawania gazów w brzuchu – takich jak na przykład kapusta, cebula, papryka oraz fasola
- Unikaj tłustego jedzenia – tego rodzaju pokarmy obciążają Twoje jelita
- Unikaj słodzików i napojów gazowanych – przyczyniają się one do powstawania gazów w brzuchu
- Ogranicz kawę, która może przyczynić się do nadmiernej aktywności jelit
- Wyeliminuj z jadłospisu alkohol i mocne przyprawy
- Unikaj laktozy, jeśli istnieje podejrzenie, że jej nie tolerujesz. Do produktów zawierających laktozę należy m.in. mleko, masło oraz mleczna czekolada.
- Zasięgnij porady lekarskiej w kwestii diety o niskim FODMAP, która pomogła wielu osobom borykających się z zespołem jelita drażliwego.
Udostępnij: