Blog / Porady / Jak woda wpływa na odchudzanie? Znamy odpowiedź

coladmin 16 lutego 2023

Jak woda wpływa na odchudzanie? Znamy odpowiedź

coladmin 16 lutego 2023

O konieczności regularnego picia wody wiemy już dzisiaj chyba wszyscy. Jak mantrę powtarza się poradę – pijmy przynajmniej dwa litry wody dziennie. Nawadnianie organizmu ma ogromne znaczenie dla wszystkich organów, układów i ich funkcji. Sam człowiek w 60% składa się z wody, więc nie należy się dziwić, że to właśnie ten niepozorny płyn jest tak istotny dla naszego zdrowia. Okazuje się jednak, że woda ma znaczenie nie tylko dla tego, jak się czujemy, ale również dla tego, jak wyglądamy. Jaki jest związek wody z odchudzaniem i jak może nam ona pomóc zrzucić zbędne kilogramy?

Wpływ wody na organizm człowieka

Picie wody to podstawa zachowania zdrowia, dobrej kondycji i świetnego wyglądu. Eksperci są zgodni – każdego dnia powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry płynów. Im więcej ważymy, tym więcej wody potrzebujemy. Przyjmuje się, że na każdy kilogram masy ciała należy wypijać 30 ml wody.

W naszym organizmie płyn ten jest odpowiedzialny m.in. za transportowanie substancji odżywczych i hormonów oraz za regulowanie temperatury ciała. Umożliwia też metabolizm i pozwala zachować prawidłowy poziom elektrolitów. Ma również niebagatelne znaczenie dla naszego wyglądu. Pijąc dużo wody, zapewniamy sobie zdrowy wygląd skóry. Staje się ona sprężysta, elastyczna i nawilżona.

Woda na odchudzanie. Jak płyny wspomagają organizm?

Okazuje się jednak, że to jeszcze nie wszystko. Woda wspiera bowiem odchudzanie! Dzieje się tak z kilku przyczyn.

Woda powoduje uczucie sytości

Pragnienie często jest mylone z głodem. Jeśli pijemy za mało, nasz organizm domaga się płynów, wysyłając sygnał do mózgu. Ten niestety, myli czasem chęć napicia się z potrzebą zjedzenia kolejnej przekąski. Jeśli więc czujemy nagły przypływ apetytu, najpierw wypijmy szklankę wody. Może się okazać, że tak naprawdę odczuwaliśmy właśnie pragnienie.

Woda, docierając do żołądka, wypełnia go, dzięki czemu organizm czuje się najedzony. W ten sposób możemy oszukać mózg, wodą zastępując niezdrowe przekąski. Okazuje się, że spożywanie płynów bezpośrednio przed jedzeniem skutecznie hamuje nadmierny apetyt. Badania wskazują, że osoby, które przed posiłkiem wypijały szklankę wody, zjadały średnio o 22% mniejsze posiłki niż te, który nie piły. W ten sposób woda skutecznie wspiera odchudzanie.

Płyny usprawniają przemianę materii

Jak woda wpływa na odchudzanie? Przyspieszając metabolizm. Okazuje się, że picie przed posiłkiem nie tylko pozwala zjeść mniej, ale również usprawnić przemianę materii. Badania opublikowane w 2013 roku dowodzą, że picie wody przed posiłkami pozwala skutecznie zrzucić kilka kilogramów bez konieczności wprowadzania drastycznych zmian w diecie i trybie życia.

Zimne napoje stymulują termogenezę organizmu

Dlaczego tak się dzieje? Odchudzanie wodą polega na stymulowaniu termogenezy, czyli procesu odpowiadającego za utrzymanie optymalnej temperatury ciała. Nasz organizm musi wykorzystać zasoby energetyczne, by ogrzać wypity przez nas płyn, dzięki czemu nasz metabolizm przyspiesza. Szybciej spalamy energię, więc kalorie dostarczane z pożywieniem przestają nam zagrażać.

Woda wspomaga walkę z zaparciami

Zaparcia to powszechna dolegliwość. Szacuje się, że cierpi na nie nawet 22% populacji w krajach zachodnich. Najczęściej są one wynikiem złej diety i niezdrowych nawyków – braku ruchu lub właśnie zbyt małej ilości wypijanych płynów. Woda usprawnia trawienie, ułatwiając przemieszczanie się resztek pokarmowych w dół układu trawiennego. Łatwiej się wypróżniamy, nie cierpimy na wzdęcia. A jedzenie nie zalega w naszym jelicie.

Przyjmowane płyny wspomagają działanie błonnika pokarmowego

Woda wspomaga odchudzanie, pozwalając nam szybciej uzyskać uczucie sytości. Wchodzi w interakcję z błonnikiem, spulchniając go w naszym układzie pokarmowym, dzięki czemu czujemy się najedzeni. Błonnik jest niezwykle istotnym elementem codziennej diety.

Jeśli nie dostarczamy go odpowiednio dużo, pojawiają się problemy w postaci uciążliwych zaparć. Żeby uzupełnić braki tej substancji, sięgajmy po warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. W razie potrzeby możemy skorzystać z preparatu Colon C, który pozwoli dostarczyć organizmowi niezbędnej dla zdrowego trawienia dawki błonnika pokarmowego.

Woda na odchudzanie – fakty i mity

Na koniec warto rozprawić się z kilkoma mitami. W Internecie aż roi się od informacji na temat zbawiennego wpływu wody z cytryną na odchudzanie. Nie raz widzieliśmy też pewnie artykuły o tym, że woda gazowana utrudnia utratę zbędnych kilogramów. Wszystko to nieprawda, a przynajmniej częściowy fałsz.

Woda z cytryną jest oczywiście zdrowa, ale nie ma żadnych cudownych właściwości oczyszczających ani odchudzających. Pijmy ją, jeśli kwaskowaty smak bardziej nam odpowiada, ale nie liczmy na to, że szklanka takiego napoju na czczo pozwoli w tydzień pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej.

A woda gazowana i odchudzanie? Bez obaw – woda gazowana nie jest ani niezdrowa, ani tucząca. Zła sława gazowanych napojów bierze się z ogromnych ilości cukru w większości dostępnych w sklepie pyszności. Jeśli więc wolimy napoje z bąbelkami, śmiało możemy sięgać po wodę gazowaną zamiast niegazowanej.

Bibliografia:

Udostępnij: