Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Poznaj listę lekkostrawnych produktów
Dieta lekkostrawna jest zalecana osobom, które borykają się z nawracającymi problemami żołądkowymi. Spożywanie lekkostrawnych posiłków może okazać się skutecznym sposobem, by złagodzić dolegliwości układu pokarmowego. Co jeść na diecie lekkostrawnej? Jaka jest lista lekkostrawnych produktów?

WIĘCEJ Arrow right icon

Co pomaga na rozwolnienie? Deita przy biegunce
Biegunka jest dolegliwością ze strony układu pokarmowego. Polega ona na oddawaniu wodnistego bądź papkowatego kału częściej niż trzy razy na dobę. Za najczęstsze przyczyny biegunki uważa się zakażenia bakteryjne lub wirusowe. W trakcie tego schorzenia często dochodzi do osłabienia organizmu, gorączki, a przede wszystkim odwodnienia. Z tego względu ważne jest stosowanie się do odpowiednich zasad żywieniowych. Dieta wykazuje ogromny wpływ na przebieg biegunki, a ograniczenie niektórych produktów może pomóc zwalczyć biegunkę. Warto zatem dowiedzieć się, jakich produktów należy unikać. Co pomaga na rozwolnienie? Co jeść przy biegunce?

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta bezglutenowa – jadłospis, przepisy
Masz uczulenie na gluten i zastanawiasz się, co możesz jeść? Poznaj kilka wskazówek i przepisów diety bezglutenowej. Dowiedz się, jak zmienić swoją dietę z korzyścią dla pracy układu trawiennego.

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta low FODMAP – ulga nie tylko przy zespole jelita drażliwego. Co należy jeść?
Co to jest dieta FODMAP? Jakie są jej zasady, jak ją stosować i komu może pomóc? Które produkty FODMAP wybierać i co jeść, by poczuć ulgę? Sprawdź!

WIĘCEJ Arrow right icon

FODMAP pomaga w regulowaniu pracy jelit
Często borykasz się z bólami brzucha? A może masz też problemy z rozwolnieniem lub zatwardzeniem? Do tego dochodzą wzdęcia po jedzeniu lub piciu? Jeśli odpowiedź brzmi ”tak”, być może cierpisz na zespół jelita drażliwego. Poznaj dietę FODMAP, która pomoże Ci w zrozumieniu swojego układu trawiennego i dopasowaniu swojego jadłospisu do jego potrzeb.

WIĘCEJ Arrow right icon

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i seniorów: 5 skutecznych metod
W wieku senioralnym organizm człowieka najczęściej nie jest już w tak dobrej kondycji jak wcześniej. Pojawiają się problemy zdrowotne, które skutkują różnego rodzaju uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z nich jest problem zaparć u osób starszych. Kłopot z pełnym wypróżnieniem, nieregularne wizyty w toalecie i towarzyszące temu objawy mogą występować nawet u 60% osób po 60 roku życia1. Jak widać, problem jest bardzo powszechny i jako taki wymaga skutecznego, rozsądnego działania, które sprawi, że komfort życia seniorów się podniesie, a uporczywe zaparcia zostaną wyeliminowane. Żeby tak się stało, warto zastosować domowe sposoby na zaparcia u osób starszych. 

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia po porodzie: problem z wypróżnianiem po połogu
Zaparcia to problem gastryczny, który w przeważającej części dotyka kobiet. Duży wpływ na zaparcia po porodzie ma to, czy kobieta cierpiała na problem z wypróżnianiem już w czasie ciąży. Skąd biorą się zaparcia w ciąży i jak pokonać problem z wypróżnianiem po porodzie?

WIĘCEJ Arrow right icon

Mity i fakty o zaparciach: 13 najczęstszych niedomówień
Zaparcia potocznie nazywane są zatwardzeniem. Oznaczają bardzo rzadkie wypróżnianie z suchym i zbitym stolcem. Najczęściej towarzyszy temu ból brzucha i dyskomfort. Nieleczony problem z wypróżnianiem się może doprowadzić do wielu dolegliwości, na przykład powstania zmian zapalnych w odcinku jelita grubego czy uszkodzenia śluzówki. Jakie elementy są najczęstszymi niedomówieniami, a które metody stanowią potwierdzony sposób łagodzenia zaparć?

WIĘCEJ Arrow right icon

Stres a zaparcia. Dlaczego silne emocje mogą utrudniać wypróżnianie?
Stres to prawdziwa plaga XXI wieku. Na co dzień zmagamy się z emocjami związanymi z obowiązkami zawodowymi i życiem prywatnym. Nie pomaga niepewna sytuacja na świecie – pojawiają się napięcia skoncentrowane wokół zdrowia, sytuacji finansowej, stabilizacji. Życie w nieustającym napięciu wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Pojawiają się objawy ze strony różnych układów – nerwowego, krwionośnego, pokarmowego. Jedną z konsekwencji stresu są zaparcia. Skąd ten związek i jak poradzić sobie z problemem?

WIĘCEJ Arrow right icon