Blog / Porady / Poradnik jak zdrowo schudnąć?

coladmin 16 lutego 2023

Poradnik jak zdrowo schudnąć?

coladmin 16 lutego 2023

Zbliżające się wakacje, urodziny, Sylwester lub ślub… okazji, na które chcemy schudnąć, jest wiele. Jednak podstawowym powodem, dla którego zdecydujemy się na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów, powinno być zdrowie. Efekt wizualny to jedno, ale to sprawność fizyczna oraz codzienne samopoczucie powinny być dla nas najważniejsze. Jak zdrowo schudnąć, aby cieszyć się dobrą formą na lata, a nie tylko na lato? Podpowiadamy.

Zacznij się ruszać! Jaką aktywność wybrać?

Przede wszystkim, nie zaczynajmy „od poniedziałku”, bowiem ten upragniony poniedziałek może nigdy nie nadejść. Zacznijmy wprowadzać zmiany po prostu od dziś. Jeśli zadajesz sobie pytanie: jak zdrowo schudnąć, odpowiedź jest całkiem prosta. Jeśli mamy dużą nadwagę lub na coś chorujemy, warto najpierw skonsultować się z lekarzem, który powie nam, jakie aktywności są dla nas najkorzystniejsze. Jeśli jednak jesteśmy zdrowi i czujemy się dobrze, to po prostu ruszmy się!

Według Światowej Organizacji Zdrowia, brak ruchu stanowi główną przyczynę:

  • 21-25% zachorowań na nowotwory piersi oraz okrężnicy;
  • 27% zachorowań na cukrzycę;
  • 30% zachorowań na chorobę niedokrwienną serca.

Ponadto szacuje się, że 1 milion zgonów w Europie jest spowodowanych chorobami wynikającymi z braku aktywności fizycznej. Zalecana dawka ruchu przez WHO to 150 minut tygodniowo dla osób dorosłych. Najlepiej podzielić ten czas na ćwiczenia aerobowe (75 minut) oraz na te wzmacniające mięśnie, minimum dwa razy w tygodniu.

Jak wybrać najlepszą aktywność dla siebie? Jeśli od bardzo dawna się nie ruszaliśmy, zacznijmy od dłuższych spacerów, nordic walkingu, jazdy na rowerze lub aqua aerobiku. Ćwiczenia w wodzie są dobre dla początkujących, ponieważ odciążają stawy, poprawiają krążenie oraz pomagają spalić tkankę tłuszczową. W zajęciach aqua aerobiku mogą brać udział osoby w trakcie rehabilitacji, ze znaczną nadwagą, niepełnosprawne oraz kobiety w ciąży. To świetny sposób na powrót do zdrowia i formy bez ryzyka kontuzji.

Kolejnym krokiem może być udanie się na siłownię. Pamiętajmy jednak, że ćwicząc z ciężarami lub na specjalistycznych maszynach do tego przeznaczonych, musimy najpierw poznać odpowiednią technikę ćwiczeń. Dlatego na samym początku skorzystajmy z pomocy profesjonalnego trenera. To żaden wstyd – każdy kiedyś zaczynał!

Zdrowe odżywianie – to nie takie trudne

Wyrabianie w sobie zdrowych nawyków wymaga czasu. Odmawianie sobie z dnia na dzień wszystkich dań i potraw, które do tej pory spożywaliśmy to trudne zadanie. Do tego przekąski, słodycze, napoje gazowane i alkohol. Każdy z nas ma swoje małe grzeszki. Im bardziej drastyczne kroki podejmiemy, tym większa szansa na poniesienie porażki. Jak zatem zdrowo schudnąć bez większych wyrzeczeń?

Warto po prostu eliminować kolejne niezdrowe produkty z diety i podzielić cały proces na tygodnie. W pierwszym, niech będzie to np. ograniczenie słodyczy oraz zamiana cukru na zdrowsze zamienniki, jak ksylitol czy miód. W kolejnym pozbądźmy się słodkich, gazowanych napojów na rzecz wody mineralnej z cytryną. Następnym krokiem niech będzie zamiana słonych przekąsek na popcorn robiony bez oleju oraz orzechy. Pamiętajmy, że jakość pożywienia odgrywa kluczową rolę.

Następną kwestią jest ilość. Podzielmy swój dzienny jadłospis na pięć porcji, tak żeby w każdej znalazła się porcja warzyw. Jeśli mamy problemy z odpowiednim skomponowaniem posiłków, warto skorzystać z usług popularnych diet tzw. „pudełkowych”. Jest to coraz tańsza usługa, dostępna również w mniejszych miastach i miejscowościach. Dwa miesiące takiej diety mogą pozytywnie wpłynąć na wypracowanie sobie zdrowych nawyków żywieniowych.

Unikajmy jednak wszelkiego rodzaju głodówek, diet polegających na jedzeniu tylko jednego typu pożywienia lub diet sokowych. Pamiętajmy, że nasz organizm potrzebuje przede wszystkim zróżnicowanej oraz zbilansowanej diety.

Naturalne suplementy na trawienie

Problem z zaparciami oraz nieregularnym wypróżnianiem może dotykać zarówno osób szczupłych, jak i tych z nadwagą. Niemniej, siedzący tryb życia oraz niezdrowe, przetworzone jedzenie mają ogromny wpływ na funkcjonowanie naszego metabolizmu.

Aby pozbyć się problemów trawiennych, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, a także zadbać o regularność posiłków. Wprowadzając jednak takie zmiany, nie zawsze od razu otrzymamy zadowalający efekt. Należy wtedy wykazać się cierpliwością i sięgnąć po naturalne suplementy, np. Colon C, który korzystnie wpływa na pracę jelit i reguluje rytm wypróżnień. Dzieje się tak, ponieważ w swoim składzie zawiera łupinę nasienną babki jajowatej, a także bakterie kwasu mlekowego. Dla osób, którym szczególnie zależy na utracie zbędnych kilogramów, zalecany jest Colon Silm, który dzięki zawartości melonowca właściwego pomaga redukować masę ciała. Pamiętajmy, że naturalne suplementy dają gwarancję zadowalających efektów bez ryzyka rozleniwienia jelit.

Udostępnij: