Blog / Dolegliwości trawienne / Zaparcia – co robić, by uporać się z problemem?

coladmin 16 lutego 2023

Zaparcia – co robić, by uporać się z problemem?

coladmin 16 lutego 2023

Problemy natury trawiennej mają to do siebie, że potrafią znacząco utrudnić codzienne funkcjonowanie i wpłynąć na nasze samopoczucie. Nie inaczej jest w przypadku zaparć, które są nie tylko uciążliwe, ale i krępujące. Długie wizyty w toalecie, nie dość, że są męczące, to jeszcze nie przynoszą żadnego rezultatu. Co jest przyczyną problemów i co pomaga na zaparcia? Podpowiadamy.

Zaparcia – uciążliwy problem

Zacznijmy od wyjaśnienia, czym są zaparcia. To rodzaj problemów trawiennych, wpływających na zaburzenie prawidłowego rytmu wypróżniania. Za normę uznaje się od 2 wizyt w toalecie dziennie do 5-7 w tygodniu, przy czym niewielkie odstępstwa nie powinny niepokoić. O problemach z wypróżnianiem mówimy dopiero w momencie, gdy dochodzi do niego rzadziej niż 3 razy w ciągu tygodnia.  Konsystencja stolca jest przy tym inna niż zwykle, najczęściej jest on twardy i sprawia trudności w wydalaniu. Z kolei brak regularności może prowadzić nawet do pojawienia się dolegliwości bólowych.

W jaki sposób rozpoznać dolegliwość?

Trudność z wypróżnianiem wynikają przede wszystkim z konsystencji stolca – podczas zatwardzenia jest on twardy i suchy. Możemy przy tym odczuwać dyskomfort – stwardniała masa wolniej przemieszcza się w jelitach, co potęguje jeszcze uczucie ciężkości. Same próby wydalenia go mogą także sprawiać ból.

Jakie objawy towarzyszą zaparciom?

 • Suchy i twardy stolec.
 • Ból brzucha i uczucie ciężkości.
 • Wzdęcia.
 • Bóle odbytu towarzyszące wizytom w toalecie.

W niektórych przypadkach zatwardzeniu mogą towarzyszyć dodatkowe objawy takie jak nudności, bóle głowy, wymioty. Co robić, gdy zaparcia są tak uciążliwe? W takiej sytuacji należy upewnić się, czy problemy nie są spowodowane przez inne dolegliwości. Jeżeli objawy nie ustępują, konieczna będzie wizyta u specjalisty.

Zaparcia – co jest przyczyną problemów?

Układ trawienny to system, który szybko reaguje na to, co dzieje się w naszym organizmie. Wszystkie nasze codzienne aktywności i decyzje w kwestii żywienia szybko odbijają się na jego kondycji. By móc precyzyjnie określić, co pomoże na zaparcia, musimy najpierw poznać możliwą przyczynę dolegliwości. Najczęstsze przyczyny zaparć to:

 • odwodnienie;
 • kłopoty trawienne mogą być efektem wprowadzenia do jadłospisu nowych produktów spożywczych. Zaparcia są więc reakcją układu pokarmowego na nieznajomy składnik;
 • brak ruchu i aktywności fizycznej;
 • długotrwałe leżenie w bezruchu spowodowane chorobą;
 • menstruacja lub ciąża;
 • niedobór błonnika w codziennej diecie;
 • zaburzenia w funkcjonowaniu nerwów i mięśni w jelitach;
 • leki zaburzające proces trawienia;
 • stan pooperacyjny;

Zaparcia – co robić?

Co pomaga na zaparcia i w jaki sposób możemy sobie z nimi radzić? Jak pokazują powyższe przykłady, źródłem problemu bardzo często są złe nawyki – czasem wystarczy zrezygnować z niezdrowych przyzwyczajeń, by pobudzić jelita do prawidłowej pracy. Podstawą będzie oczywiście odpowiednie nawodnienie organizmu. Zalecane dzienne spożycie wody dla osoby dorosłej wynosi od 2 do 2,5 l. Woda nie tylko dotleni organizm i poprawi przebieg procesów trawiennych, ale wpłynie także na konsystencję stolca – dzięki niej będzie miękki, co ułatwi wypróżnianie.

W takiej sytuacji warto też przyjrzeć się bliżej codziennej diecie. Zaparcia mogą wynikać także z nagłej zmiany w jadłospisie lub niedoborów konkretnych składników odżywczych. Za regulację wypróżniania odpowiada m.in. błonnik. Znajdziemy go m.in. w warzywach, owocach, chlebie razowym, chrupkim pieczywie oraz kaszy. A jeśli sama dieta nie wystarczy, możemy sięgnąć po suplementy – Colon C zawiera łupinę nasienną babki jajowatej, która jest naturalnym źródłem błonnika pokarmowego.

W przypadku zażywania leków warto skonsultować się z lekarzem – niektóre specyfiki mogą być przyczyną problemów trawiennych.

Co robić by zaparcia ustąpiły? Dobrym sposobem na pobudzenie jelit do pracy jest aktywność fizyczna. Sport i ruch stymulują pracę układu trawiennego i ułatwiają wypróżnianie. Pamiętajmy też o tym, by nie wstrzymywać się z wizytami w toalecie. Stolec, który zatrzyma się w jelicie grubym, może stwardnieć i spotęgować problem. W uporaniu się z problemem pomaga także odpowiednia pozycja w toalecie – nogi najlepiej postawić na podwyższeniu.

Układ trawienny reaguje na nasz styl życia – jeśli będzie on chaotyczny, pełen stresu, problemy z trawieniem będą pojawiać się częściej. To także warto wziąć pod uwagę. Regularne zatwardzenia mogą z czasem przerodzić się w poważniejsze dolegliwości.

Udostępnij: