Kobieta z posiłkiem na oczyszczenie jelit, który zawiera odpowiednią ilość błonnika pokarmowego

Blog / Porady / Oczyszczanie jelit: jak oczyścić jelita ze złogów i innych zanieczyszczeń?

coladmin 11 maja 2023

Oczyszczanie jelit: jak oczyścić jelita ze złogów i innych zanieczyszczeń?

coladmin 11 maja 2023

Jelita to narząd, który odgrywa jedną z kluczowych ról w organizmie człowieka. Nic zatem dziwnego, że problemy ze strony jelit rzutują na ogólne zdrowie i samopoczucie. Często za dolegliwości jelitowe odpowiedzialne są złogi w jelitach, stworzone z treści kałowej. Pozostając w nich, zaburzają pasaż jelitowy i powodują dyskomfort1. Czym są złogi jelitowe i jak oczyścić jelita? Czy są domowe sposoby na oczyszczenie jelit? Odpowiadamy!

Czym są i jak powstają złogi jelitowe?

Złogi w jelicie2 stworzone są z zalegających resztek pokarmowych, które nie zostały strawione. Jeśli dochodzi do sytuacji, że pozostają one w jelitach zbyt długo – mogą zmienić swoją konsystencję. Co to oznacza? Resztki niestrawionego pokarmu zaczynają twardnieć w wyniku odciągania z nich wody przez kosmki w jelitach.

W efekcie mogą przeistoczyć się w tzw. kamienie kałowe, tworząc trudną do usunięcia przeszkodę w pasażu jelitowym.

Jakie są przyczyny powstawania złogów w jelicie?

 • dieta uboga w błonnik;
 • częste spożywanie ciężkostrawnych, wysoko przetworzonych produktów;
 • mała aktywność fizyczna lub jej brak;
 • niskie spożycie wody;
 • częste zaparcia lub nieregularne wypróżnienia;
 • nadwaga i otyłość;
 • zaburzenia hormonalne (np. niedoczynność tarczycy);
 • spowolniony metabolizm;
 • choroby powodujące zaburzenia perystaltyki (uchyłki jelita, polipy, choroby zapalne jelit).

W wyniku obecności złogów jelitowych pacjent może zacząć odczuwać coraz częstsze dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

Do najczęściej występujących należą3:

 • bóle brzucha;
 • zgaga i wzdęcia;
 • nudności;
 • obniżony apetyt lub brak apetytu;
 • bóle przy wypróżnianiu;
 • uczucie pełnego brzucha;
 • bóle głowy;
 • problemy skórne.
złogi jelitowe - skutki

Powyższe objawy wynikają częściowo z zatrzymania masy kałowej w jelicie grubym, jak również z nagromadzenia toksyn w powstałych złogach. Dodatkowo mogą powodować wzrost produkcji gazów i ich kumulowanie się w jelitach, co tylko zwiększa odczuwalne dolegliwości. Czym oczyścić jelita ze złogów, by uniknąć takich problemów?

Oczyszczanie jelit ze złogów – domowe sposoby

Na stan jelit i ich prawidłowy pasaż da się wpłynąć samemu. Stosując sprawdzone, domowe metody, można poprawić perystaltykę i wpłynąć na oczyszczanie jelit ze złogów kałowych. Jak zatem oczyścić jelita domowym sposobem?

1. Prawidłowa dieta

Odpowiedni jadłospis jest podstawą procesu dbania o jelita. Jak za jego pomocą przeczyścić jelita? Zmiana diety to pierwszy, konieczny krok do usprawnienia pracy tych ważnych narządów. Dieta oczyszczająca jelita ze złogów powinna być przede wszystkim bogatoresztkowa4, czyli zawierać odpowiednie ilości błonnika pokarmowego. Składnik ten pobudza perystaltykę, dzięki czemu wypróżnienia regulują się, a jelitom łatwiej jest pozbyć się zalegającej, niestrawionej masy.

Jedną z możliwości polepszenia pracy jelit jest spożycie błonnika w ilości 30 do 50 g na dobę5. Aby zagwarantować odpowiednią ilość błonnika w diecie, warto uzupełnić ją o świeże warzywa, owoce, produkty z pełnego ziarna, kasze oraz rośliny strączkowe.

W codziennej diecie na oczyszczenie jelit nie powinno również zabraknąć produktów fermentowanych, takich jak: kefiry, jogurty, zsiadłe mleko czy kiszonki. Zawierają one kultury bakterii, wzbogacające mikroflorę jelitową.

2. Odpowiednia ilość płynów

Zaparcia są jednym z pierwszych sygnałów, że organizm otrzymuje zbyt mało wody6. W takiej sytuacji próbuje on odzyskać jej jak najwięcej z treści pokarmowej. Może to prowadzić do jej nadmiernego wysuszenia oraz stwardnienia, co jest prostą receptą na powstawanie złogów i kamieni kałowych. Dlatego zwiększenie ilości wypijanych płynów jest jednym z ważniejszych kroków w oczyszczaniu jelit.

Średnie zapotrzebowanie organizmu na wodę wynosi 35 ml wody na kg masy ciała6. Jednak potrzeba ta zwiększa się w momentach szybkiej utraty wody – podczas upałów, intensywnych ćwiczeń czy infekcji z gorączką.

3. Aktywność fizyczna

Siedzący tryb życia stanowi coraz częstszą przyczynę problemów ze zdrowiem. Zbyt mała aktywność fizyczna wpływa negatywnie również na kondycję układu pokarmowego, prowadząc do zaparć i zatrzymywania treści w jelitach.7

Regularne ćwiczenia przyspieszają metabolizm, sprawiając, że jelita są lepiej ukrwione. A lepsze ukrwienie oznacza lepsze odżywienie i dotlenienie jelit.
Dlatego tak istotne jest, by każdego dnia znaleźć chwilę na sport. Nie musi to być od razu intensywny sport wyczynowy. Już 30 minut szybkiego marszu potrafi znacznie poprawić pasaż jelit – pod warunkiem że takie spacery odbywają się regularnie.

Wedle zaleceń sumaryczna ilość minut – poświęcona na aktywność fizyczną – powinna wynosić co najmniej8:

 • u osób o prawidłowej masie ciała – 150 minut tygodniowo;
 • u osób z nadwagą i otyłością – od 200 do 300 minut tygodniowo.

Należy pamiętać o tym, że rodzaj i intensywność wybranej aktywności fizycznej powinny być dostosowane do indywidualnych możliwości.

4. Zioła – pomoc z natury

Osoby, które borykają się z problemami zaparć, powinny zaopatrzyć się w zioła, które wspierają oczyszczanie jelita grubego. Naturalne wsparcie pracy jelit przy pomocy ziołowych naparów, herbatek czy wyciągów może odnieść zadowalający skutek. Zioła na oczyszczenie jelit ze złogów nie tylko wpłyną korzystnie na metabolizm, ale pomogą usunąć zalegające toksyny.

Jakie zioła powinna zawierać kuracja oczyszczająca jelita9?

 • pokrzywa – uznana za naturalny antybiotyk. Ma właściwości przeciwzapalne i wspiera oczyszczanie jelit z toksyn. Wspomaga procesy przemiany materii;
 • rumianek pospolity – jest bogaty we flawonoidy i pochodne kumaryny, przez co wpływa korzystnie na procesy trawienne i przepływ żółci. Działa łagodząco na stany zapalne jelit;
 • zielona herbata – wpływa na zwiększenie produkcji kwasów żółciowych, dzięki czemu redukuje uczucie pełności po obfitym posiłku i redukuje wzdęcia;
 • łopian zwyczajny – korzeń łopianu ma właściwości regulujące tempo metabolizmu, likwidując niestrawność i ograniczając gazy.

5. Pomocne suplementy

Wyżej wskazana została istotna rola błonnika w walce o oczyszczenie jelit ze złogów i ich prawidłową kondycję. Jeśli jednak istnieje obawa, że dieta nie dostarcza jego odpowiedniej ilości, warto sięgnąć po sprawdzony środek, który uzupełni dietę w błonnik.

Takim preparatem jest suplement Colon C. To preparat, który zawiera wysoką zawartość błonnika w postaci sproszkowanych łupin nasion babki jajowatej. Dodatkowo został wzbogacony o inulinę, która jest nie tylko błonnkiem pokarmowym ale także pożywką dla bakterii czyli prebiotykiem. Colon C zawiera również żywe kultury bakterii w podwójnej otoczce LAB2PRO™. Colon C ułatwia wypróżnianie i reguluje pracę jelit.

Oczyszczanie jelit ze złogów – czego nie robić?

Domowe sposoby na oczyszczanie jelit ze złogów to obecnie bardzo popularny temat. Jednak niektóre przedstawione w internecie metody nie spotykają się z uznaniem lekarzy i mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Czego lepiej unikać?

 • sól gorzka – zwana też solą Epsom10. To siarczan magnezu, który stosowany z rozwagą działa bakteriobójczo i przeciwgrzybiczo, a zawarty w niej magnez wpływa kojąco na układ nerwowy. W nadmiarze działa przeczyszczająco, co może wydawać się dobrym pomysłem na przeczyszczenie jelit, jednak prowadzi do biegunek i wynikającego z nich odwodnienia organizmu. A to w efekcie może tylko pogłębić problem zaparć i złogów w jelitach;
 • lewatywa11 – lewatywa powinna być przeprowadzona z konkretnych wskazań. Ma ona na celu usunąć treść kałową znajdującą się w końcowym odcinku przewodu pokarmowego. To rozwiązanie bardzo doraźne, które może usunąć pewne objawy ze strony układu pokarmowego, ale nie wpłynie na złogi w jelicie cienkim i górnym odcinku jelita grubego. Częsta lewatywa może doprowadzić do rozregulowania rytmu wypróżnień;
 • głodówka12 – ta metoda zdecydowanie przynosi więcej szkody niż pożytku. Nie tylko spowalnia metabolizm, ale stosowana długotrwale może doprowadzić do rozchwiania hormonalnego. Zwłaszcza do zaburzeń poziomu cukru we krwi.

Zaburzenia i spowolnienie pracy jelit wpływa niekorzystnie na cały organizm, a złogi kałowe mogą być przyczyną znacznego dyskomfortu i dolegliwości bólowych. Jak więc wyczyścić jelita? Warto wypróbować powyższe, domowe metody na oczyszczanie jelit, które mogą przynieść ulgę.

Jeśli jednak pomimo wdrożenia takich zaleceń, problemy nie ustępują lub wręcz nasilają się, należy udać się do specjalisty w celu dalszej diagnostyki.

Bibliografia

 • [1] – Ogobuiro, Ifeanyichukwu, Justin Gonzales, and Faiz Tuma. „Physiology, gastrointestinal.” StatPearls [Internet]. StatPearls Publishing, 2021.
 • [2] – Kołodziejczak, Małgorzata, Anna Kosim, and Iwona Sudoł-Szopińska. „Anorectal diseases in oldarly.” Medycyna Rodzinna.
 • [3] – [Ibidem]
 • [3] – Reich, Magdalena, and Barbara Iwańczak. „Symptoms associated with functional constipations in children and adolescents.” Advances in Clinical and Experimental Medicine 19.4 (2010): 519-530.
 • [4] – Platta, A. (2014). Rola diety bogatoresztkowej w profilaktyce i leczeniu zaparć, otyłości, cukrzycy i chorób układu sercowo-naczyniowego. Zeszyty Naukowe Akademii Morskiej w Gdyni, (86), 154-166.
 • [5] – Zielińska, Anna. „Ocena zależności między sposobem odżywiania a dolegliwościami u osób z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego”. Piel Zdr Publ 4.3 (2014): 227-237.
 • [6] – PRZECIWSTARZENIOWA, MEDYCYNA. „Woda-eliksir zdrowia i życia i… do zjedzenia!”.
 • [8] – [Ibidem]
 • [7] – BIAŁAS, Weronika. Czynnościowe zaburzenia jelit—leczenie żywieniowe. dietetycy.org.pl
 • [8] – https://www.euro.who.int/__data/assets/pdf_fi le/0004/286753/physical-activity-daily-life.pdf
 • [9] – Treben, Maria. „Apteka Pana Boga. „Porady i praktyka stosowania ziół leczniczych. Natur-Produkt TOM-MARK, Warszawa (1992).
 • [10] – Tofil, Nancy M., Kim W. Benner, and Margaret K. Winkler. „Fatal hypermagnesemia caused by an Epsom salt enema: a case illustration.” Southern medical journal 98.2 (2005): 253-256.
 • [11] – BORYCKA-KICIAK, Katarzyna. Hydrokolonoterapia-fakty i mity. Kosmos, 2010, 59.3-4: 421-428.
 • [12] – Pilecki, M. W., and Natalia Śmierciak. „Co pediatra powinien wiedzieć o zaburzeniach odżywania się., ResearchGate.net