Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Przemiana materii a wypróżnianie. Czy naprawdę istnieje tutaj korelacja?
Przemiana materii jest złożonym procesem, który składa się z wielu reakcji fizycznych i biochemicznych. Jej końcowym etapem jest wydalanie z organizmu produktów ubocznych i resztek, czyli wypróżnianie. Dosyć często można usłyszeć, że częstotliwość wypróżniania ma swoje odzwierciedlenie w tempie metabolizmu. Szybka przemiana materii to częste wypróżnianie, podczas gdy rzadsze wizyty w toalecie oznaczają wolną przemianę materii. Czy tak jest rzeczywiście?

WIĘCEJ Arrow right icon

Jelito cienkie – budowa i funkcje jelita cienkiego
Jelito cienkie to najdłuższy fragment układu pokarmowego i stanowi ponad ⅔ całego przewodu. Co więcej, powierzchnia organu zdolna do wchłaniania pożywienia jest pofałdowana, a po rozłożeniu mogłaby mierzyć nawet 250 m21! Do podstawowych funkcji jelita cienkiego należy trawienie oraz przyswajanie pokarmu. Co jeszcze warto wiedzieć o jego budowie i działaniu?

WIĘCEJ Arrow right icon

Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach: co oznaczają?
Głośne burczenie w jelitach, przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza są dość kłopotliwymi, krępującymi, a nieraz niepokojącymi objawami. Do ich wystąpienia może dochodzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Z reguły są one naturalnym efektem funkcjonowania organizmu. Czasami jednak zwiastują poważniejsze problemy układu trawiennego. Dlaczego burczy w brzuchu i kiedy należy zasięgnąć rady lekarza?

WIĘCEJ Arrow right icon

Układ pokarmowy – budowa, rola i funkcje układu trawiennego
Układ pokarmowy to jeden z najważniejszych i najbardziej skomplikowanych układów w organizmie człowieka. Dzięki niemu możemy dostarczać składniki odżywcze, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wszystkich komórek naszego ciała. Jaka jest budowa układu pokarmowego? Jakie funkcje pełni układ trawienny w organizmie człowieka?

WIĘCEJ Arrow right icon

Czym tak właściwie jest cholesterol i jak go obniżyć?
Cholesterol jest niezbędny dla komórek naszego organizmu, ale w nadmiernych ilościach staje się szkodliwy.

WIĘCEJ Arrow right icon