Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Zaparcia u dzieci i nastolatków: jak pomóc młodej osobie z zatwardzeniem?
Zaparcia to dolegliwość, która dotyczy 15% populacji dziecięcej. Najczęściej są to dzieci w wieku 2-4 lat. Dlaczego tak często występują u dzieci i nastolatków? Jakie są domowe sposoby na zaparciu u dzieci i młodzieży? Podpowiadamy! Zaparcia oznaczają zbyt małą liczbą wypróżnień, czyli mniej niż 3 razy w tygodniu. Oprócz tego towarzyszą im inne objawy, takie jak: twardy stolec, ból przy wypróżnianiu czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Istnieją dwa rodzaje przyczyn powstawania zaparć: organiczne (związane z chorobą) i czynnościowe, które najczęściej odpowiadają za problemy z wypróżnianiem u dorosłych, ale przede wszystkim też problemy z wypróżnianiem u nastolatków i dzieci. Skąd biorą się zaparcia? Jakie są naturalne metody na ich łagodzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia w podróży – jak sobie z nimi radzić w czasie wakacji?
Zaparcia w podróży to jedna z dolegliwości, które mogą popsuć wakacje. Inny rytm dobowy, zmiana nawyków żywieniowych, podróże - to wszystko może zaburzyć prawidłowy rytm wypróżnień. Jak się przygotować, aby uniknąć problemu i co spakować do podróżnej apteczki na urlop?

WIĘCEJ Arrow right icon

Perystaltyka jelit: objawy, przyczyny i sposoby jak ją poprawić
Zatrucie pokarmowe, nieodpowiednio skomponowany jadłospis, stres – istnieje mnóstwo przyczyn mogących powodować zaburzenia perystaltyki jelit. Co jeść, a czego unikać w przypadku zaparć lub biegunek? Wskazówki zamieściliśmy w naszym artykule.

WIĘCEJ Arrow right icon

Parcie na stolec: przyczyny i sposoby jak powstrzymać uczucie ciągłej potrzeby
Parcie na stolec jest naturalną reakcją organizmu, której doświadcza każdy z nas bezpośrednio przed wypróżnieniem. Gdy jednak zdarza się to zbyt często, może to być oznak, że w organizmie dzieje się coś złego. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty. Jakie mogą być przyczyny nagłego i bolesnego parcia na stolec? Jak sobie z tym uczuciem poradzić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Rytm wypróżnień. Jak częste wypróżnianie jest prawidłowe?
U zdrowego człowieka proces defekacji powinien być regularny i bezproblemowy. Zmiana rytmu wypróżnień może świadczyć o złych nawykach żywieniowych, braku ruchu lub poważnych chorobach. Ile razy dziennie powinno się oddawać stolec, by móc mówić o prawidłowym wypróżnianiu? Jak przywrócić optymalną częstotliwość wizyt w łazience?

WIĘCEJ Arrow right icon

Nadmiar błonnika: objawy i skutki za dużej ilości w diecie
Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) jest bardzo ważnym elementem diety dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Przede wszystkim wspiera działanie układu odpornościowego, a także pomaga oczyszczać organizm ze zbędnych produktów przemiany materii. Ponadto wykazuje korzystny wpływ na florę bakteryjną jelit oraz reguluje ich pracę. Należy jednak pamiętać o prawidłowej podaży tego składnika, ponieważ nadmiar błonnika w diecie może wywołać szereg negatywnych efektów. Jakich? Czego trzeba w takiej sytuacji unikać?

WIĘCEJ Arrow right icon

Brak stolca i potrzeby wypróżniania się. Ile dni można uznać za normalne?
Problem braku wypróżnień dotyka wiele osób niezależnie od wieku i płci. Gdy dochodzi do zwiększenia się odstępów czasu między kolejnymi odwiedzinami w toalecie, to może to być sygnał o nawracających zaparciach. Taka dolegliwość może nieść ze sobą groźne konsekwencje dla zdrowia. Jakie? Co przyczynia się do braku parcia na stolec? W jaki sposób można pomóc?

WIĘCEJ Arrow right icon

Dieta przy wzdęciach: co jeść, aby ograniczyć gazy?
Wzdęcia i uczucie ciężkości w brzuchu to jedne z najczęściej odczuwanych objawów ze strony układu pokarmowego. Mogą pojawić się po obfitym posiłku, a czasem zdaje się, że biorą się znikąd. Jaki jest mechanizm powstawania wzdęć i jaka dieta na wzdęcia może pomóc ograniczyć ich występowanie?

WIĘCEJ Arrow right icon

Przemiana materii a wypróżnianie. Czy naprawdę istnieje tutaj korelacja?
Przemiana materii jest złożonym procesem, który składa się z wielu reakcji fizycznych i biochemicznych. Jej końcowym etapem jest wydalanie z organizmu produktów ubocznych i resztek, czyli wypróżnianie. Dosyć często można usłyszeć, że częstotliwość wypróżniania ma swoje odzwierciedlenie w tempie metabolizmu. Szybka przemiana materii to częste wypróżnianie, podczas gdy rzadsze wizyty w toalecie oznaczają wolną przemianę materii. Czy tak jest rzeczywiście?

WIĘCEJ Arrow right icon