Blog / Dolegliwości trawienne / Zaparcia po porodzie: problem z wypróżnianiem po połogu

coladmin 15 lutego 2023

Zaparcia po porodzie: problem z wypróżnianiem po połogu

coladmin 15 lutego 2023

Zaparcia to problem gastryczny, który w przeważającej części dotyka kobiet. Duży wpływ na zaparcia po porodzie ma to, czy kobieta cierpiała na problem z wypróżnianiem już w czasie ciąży. Skąd biorą się zaparcia w ciąży i jak pokonać problem z wypróżnianiem po porodzie?

Zaparcia w ciąży i po porodzie – co je wywołuje?

Wraz ze zmianami fizjologii i anatomii ciężarnej kobiety wiąże się ryzyko rozwoju wielu dolegliwości – w tym związanych z przewodem pokarmowym. Zaparcia mogą pojawić się zarówno po porodzie, jak i w trakcie ciąży. Przede wszystkim ma to związek ze znacznym powiększeniem miednicy u kobiety spodziewającej się dziecka, a także jamy brzusznej, co powoduje ucisk na jelita.

Zmieniająca się gospodarka hormonalna

Wpływ na rozwój zaparć ma również zmieniająca się gospodarka hormonalna ciężarnej. Zwiększona produkcja progesteronu m.in. zwalnia wydzielanie innego hormonu, jakim jest motylina – odpowiedzialna z kolei za m.in. motorykę jelit. Do problemu z zaparciami dokłada się również zmniejszona aktywność fizyczna z oczywistych względów, jak i obecność powiększających się hemoroidów w czasie ciąży.

Przyjmowanie zwiększonej ilości żelaza

Ciąża oznacza także zwiększoną suplementację żelaza. Wiąże się to z faktem, iż jego niedobór może stać się przyczyną niedokrwistości, a to z kolei ma wpływ na zdrowie zarówno kobiety, jak i płodu. Skutkiem ubocznym przyjmowania żelaza jest za to m.in. zatwardzenie.

Konsekwencja porodu naturalnego

Zaparcia w ciąży nie ustają po porodzie – a wręcz przeciwnie – w połogu pojawiają się nowe czynniki, które wpływają na problemy z zaparciami. Powiększona w trakcie ciąży miednica, a właściwie mięśnie dna miednicy po porodzie stają się bardzo mocno rozciągnięte, a także osłabione. W przypadku porodu naturalnego dodatkowym dyskomfortem jest zszyta rana rozdartego krocza. 

To wszystko sprawia, że wypróżnianie w połogu staje się sporym wyzwaniem dla kobiety. Unikanie wizyt w toalecie z powodu dyskomfortu i strachu powoduje z kolei nasilenie objawów zaparć. Nierzadko przyczyną stają się również powstałe podczas porodu hemoroidy, które dodatkowo nasilają ból podczas wypróżniania.

Problemy z wypróżnianiem po cesarce – dlaczego powstają?

Zatwardzenia po cesarce mają nieco inne przyczyny powstawania, niż w przypadku naturalnego porodu. Główną z nich jest przede wszystkim tzw. niedrożność jelit, która powstaje w wyniku tymczasowego paraliżu jelita grubego. Jest to związane z przebiegiem operacji. 

Drugim czynnikiem, który wpływa na problemy z wypróżnianiem po cc, a w konsekwencji na zaparcia, są szwy po cesarskim cięciu. W obawie przed bólem, jak i zerwaniem szwów, kobieta po porodzie może ograniczać wizyty w toalecie. Zbierająca się masa kałowa przyczynia się do powstawania zatwardzenia.

Trzecim czynnikiem, który może zaburzyć motorykę jelit i spowodować problemy z wypróżnianiem jest zastosowane podczas cesarskiego cięcia znieczulenie.

Co na zaparcia po porodzie – czyli jak bezpiecznie radzić sobie z zatwardzeniem?

Zaparcia w połogu to jedna z wielu dolegliwości, które dość często towarzyszą kobiecie w tym szczególnym okresie. Jak można sobie z nimi poradzić? Przede wszystkim zastosować dietę bogatą w błonnik i nawadniać organizm – około 3 litrami wody dziennie.

Błonnik pokarmowy pobudza motorykę jelit, dzięki czemu wspomaga też regulację wypróżnień w przypadku zatwierdzeń. Najwięcej błonnika znajduje się w produktach zbożowych, owocach i warzywach, czyli np. w otrębach, płatkach zbożowych czy pieczywie żytnim. Dużą zawartość błonnika ma też kasza gryczana, fasola biała i czerwona, a także groch. Z owoców zalecane są suszone śliwki i morele, a także jabłko zjedzone w całości ze skórką.

Zdarza się niekiedy, że odpowiednia dieta jest niewystarczająca. Wówczas dobrym pomysłem jest sięgnięcie po suplementy diety, takie jak Colon C, który jest naturalnym i bezpiecznym źródłem błonnika. Colon C i zawarte w nim składniki (łupina nasienna babki jajowatej, inulina z cykorii i podwójne powlekane bakterie z rodzaju Lactobacillus acidophilus i Bifidobacterium lactis ) ułatwiają wypróżnianie, a przy tym nie podrażniają jelit, które po ciąży i porodzie są mocno nadszarpnięte.

Kiedy zaparcia stają się problemem?

Wysiłek towarzyszący kobiecie podczas porodu naturalnego czy obciążenie wynikające z zabiegu cesarskiego cięcia są nie do opisania. Rzeczą normalną jest to, że zarówno kobieca psychika, jak i ciało potrzebują czasu, aby wrócić do pełnego zdrowia. W związku z tym brak wypróżniania po porodzie nawet przez 3 dni nie jest niczym niepokojącym. Pierwsze wypróżnienie po porodzie w tym przedziale czasowym mieści się w normie, natomiast w późniejszym czasie powinno się to odbywać regularnie przynajmniej co dwa dni.

Regularna obserwacja i monitorowanie stanu wypróżniania jest szczególnie ważna ze względu na możliwe komplikacje. Zaparcia po porodzie mogą bowiem przybrać nieco ostrzejszą formę, która wymaga leczenia specjalistycznego po uprzednim wykonaniu badań laboratoryjnych i obrazowych zleconych przez lekarza.

Udostępnij: