Blog / Dolegliwości trawienne / Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i seniorów: 5 skutecznych metod

coladmin 15 lutego 2023

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i seniorów: 5 skutecznych metod

coladmin 15 lutego 2023

W wieku senioralnym organizm człowieka najczęściej nie jest już w tak dobrej kondycji jak wcześniej. Pojawiają się problemy zdrowotne, które skutkują różnego rodzaju uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z nich jest problem zaparć u osób starszych. Kłopot z pełnym wypróżnieniem, nieregularne wizyty w toalecie i towarzyszące temu objawy mogą występować nawet u 60% osób po 60 roku życia. Jak widać, problem jest bardzo powszechny i jako taki wymaga skutecznego, rozsądnego działania, które sprawi, że komfort życia seniorów się podniesie, a uporczywe zaparcia zostaną wyeliminowane. Żeby tak się stało, warto zastosować domowe sposoby na zaparcia u osób starszych. 

Skąd się biorą zaparcia u seniorów?

Problemy z wypróżnianiem u osób starszych najczęściej mają jedną z dwóch przyczyn, które dzielą się na:

 • zaparcie czynnościowe; 
 • zaparcie będące wynikiem toczących się w organizmie stanów chorobowych, przyjmowanych leków lub czynników psychospołecznych. 

O zaparciu czynnościowym mówimy wtedy, gdy za jego pojawianiem się nie stoi żadna wykrywalna w badaniach przyczyna. Jeśli wyniki badań endoskopowych, obrazowych i laboratoryjnych są prawidłowe, najpewniej brak stolca u starszej osoby ma właśnie charakter czynnościowy. 

Z kolei drugi typ uporczywych zaparć u osób starszych ma charakter wtórny, a więc jest efektem jakiejś choroby lub przyjmowanych przez pacjenta leków. W tej sytuacji rozwiązaniem problemu będzie wyleczenie powodu, a więc stanu chorobowego lub wyeliminowanie farmakologicznych przyczyn problemów trawiennych. 

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych

Zaparcia czynnościowe najczęściej bardzo dobrze reagują na zmiany trybu życia. Mogą ustępować pod wpływem modyfikacji żywienia, zwiększenia przyjmowania płynów, wprowadzenia harmonogramu korzystania z toalety oraz zwiększenia aktywności fizycznej. Z tego względu warto zacząć od domowych sposobów, które mogą przynieść ulgę. 

1. Prawidłowa dieta seniora – bogata w warzywa, owoce, odpowiednie pieczywo

Naturalne środki na zaparcia u osób starszych w codziennej diecie to przede wszystkim warzywa i owoce. Świetnie sprawdzą się:

 • suszone śliwki, 
 • figi,
 • rodzynki,
 • buraki,
 • papryka.

Na talerzach seniorów konieczne są również produkty z pełnego ziarna pieczywo razowe, graham, kasza gryczana, jęczmienna i otręby.

2. Regularne nawadnianie oraz spożywanie świeżo wyciskanych soków

Zaparcia u seniora mogą zostać złagodzone dzięki zwiększonemu spożyciu płynów. Odwodnienie sprawia, że stolec staje się twardy, a przez to trudniej o wypróżnienie. Żeby temu zapobiegać, należy każdego dnia wypijać przynajmniej dwa litry płynów.

Do całego procesu nawadniania organizmu, doskonale sprawdzą się również soki owocowo-warzywne, najlepiej świeżo wyciskane. Nie tylko mają całą masę niezbędnych dla zdrowia witamin i minerałów, ale także świetnie sprawdzają się jako jedna z zalecanych już wcześniej dziennej porcji warzyw i owoców. Dzięki dużej zawartości błonnika wpływają pozytywnie na perystaltykę jelit, pobudzając ją, co pozwala zredukować problem zaparć u seniorów. Dobrze sprawdzą się również napary ziołowe, szczególnie senes, len mielony i zielony jęczmień.

Jak często należy spożywać te produkty, aby mogły wpłynąć na zaparcia?

Wszystkie wymienione produkty powinny regularnie pojawiać się na talerzach osób starszych. Warzywa i owoce należy jeść przynajmniej 5 razy dziennie (4 porcje warzyw, 1 porcja owoców). Każdego dnia warto również spożywać produkty z pełnego ziarna, które powinny zastąpić pszenne pieczywo i makarony.

3. Błonnik na pobudzenie perystaltyki jelit

Badania pokazują, że wprowadzenie do codziennego menu produktów bogatych we wspomniany błonnik, znacząco wpływa na zmniejszenie problemu zaparć4. Błonnik to substancja pochodzenia roślinnego, której główną zaletą jest to, że nie ulega trawieniu w układzie pokarmowym. A jak konkretnie spożycie tej substancji wpływa na zdrowie?

Po pierwsze, jak pokazują badania, błonnik pełni istotną funkcję w “wymiataniu” z jelit resztek pokarmowych, które w nich zalegają5. Pobudzając perystaltykę, prowadzi do bardziej regularnych wypróżnień. W efekcie może wpływać na zmniejszenie problemu zaparć zarówno u osób starszych leżących, jak i tych, które są w stanie samodzielnie się poruszać. 

Jaki błonnik warto stosować u osób starszych?

Aby wzbogacić dietę w błonnik, należy częściej spożywać produkty pełnoziarniste, warzywa oraz owoce. Warto też sięgnąć po Colon C. Preparat ten, dzięki wysokiej zawartości błonnika oraz dodatkowi bakterii kwasu mlekowego i prebiotyku, stanowi doskonałe uzupełnienie codziennego menu. Zasila organizm w niezbędne dla zachowania zdrowych jelit substancje. Colon C to produkt bezpieczny i łagodny. Przeznaczony jest dla osób, u których problemy z wypróżnianiem mają charakter czynnościowy, a więc wynikają z nieprawidłowych wyborów żywieniowych, braku ruchu czy właśnie ze starszego wieku.

4. Jakiego jedzenia unikać przy zaparciach u osób starszych?

Wśród domowych sposobów na zaparcia u osób starszych wymienia się również ograniczenia spożycia produktów, które mogą nasilać problem. Zaliczamy do nich:

 • alkohol;
 • chleby, bułki i wypieki na bazie mąki pszennej;
 • nabiał;
 • czerwone mięso;
 • żywność wysoko przetworzona.

Oczywiście sporadyczne zjedzenie ulubionego ciastka nie pogłębi zatwardzenia u seniora, ale regularne spożywanie posiłków tego typu będzie negatywnie wpływać na trawienie. Im mniej potencjalnie szkodliwych produktów w diecie, tym lepiej dla zdrowia oraz dla samego trawienia. 

Dieta przy zaparciach u osób starszych powinna być bogata w błonnik jeszcze z innego powodu. Substancja ta zwiększa ilość wody w stolcu, co może mieć efekt przeczyszczający. Dzięki temu stolec nie jest tak twardy – w konsekwencji łatwiej o wypróżnienie. 

5. Aktywność fizyczna na zaparcia u starszych osób

Regularna aktywność fizyczna to jeden z ważniejszych elementów, który pozwala sukcesywnie regulować kłopoty z wypróżnianiem u osób starszych. Ćwiczenia usprawniają ruchy robaczkowe jelit, wspierając naturalne procesy organizmu. Dzięki temu trawienie jest ułatwione, a perystaltyka jelit pobudzona.

Typ i natężenie aktywności należy dostosować do wieku i możliwości seniora. Niektórzy będą w stanie bez problemu przespacerować wiele kilometrów lub przejechać dłuższą trasę na rowerze, inni z kolei powinni wybierać delikatne, zachowawcze ćwiczenia. Jako codzienna dawka ruchu równie dobrze sprawdzą się prace na działce czy sprzątanie lub zabawa z wnukami. Główna zasada brzmi: wstać z kanapy i zrobić coś, co pozwoli poczuć się lepiej.

Jak leczyć zaparcia u osób starszych, kiedy domowe metody to za mało?

Choć zatwardzenia u osób starszych są niezwykle powszechne, jedynie około 25% osób nimi dotkniętych szuka pomocy u lekarza. Tymczasem pomoc specjalisty jest nieoceniona. Przede wszystkim należy bowiem wykluczyć przyczyny chorobowe pojawienia się dolegliwości. Jeśli tak się stanie, lekarz zaleci odpowiednią dopasowaną dietę lub skieruje pacjenta do dietetyka, który kompleksowo zajmie się opracowaniem jadłospisu dla osoby starszej cierpiącej na uporczywe zaparcia.

Podsumowanie

Zdrowe wybory żywieniowe, dopasowana do wieku aktywność fizyczna, spożywanie odpowiedniej ilości płynów oraz wykluczenie z menu produktów, które mogą negatywnie wpływać na pracę jelit to najważniejsze zasady domowego zapobiegania zaparciom. Warto z nich korzystać, wspierając swój organizm w każdym wieku.

Należy jednak pamiętać, by w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi odpowiednie badania i postawi diagnozę. Zdarza się bowiem, że kłopoty z wypróżnianiem są tylko jednym z objawów innego problemu zdrowotnego. Regularne badania kontrolne, profilaktyka i zdrowy tryb życia na pewno mogą wpłynąć pozytywnie na samopoczucie seniorów oraz sprawią, że długo będą się cieszyć dobrym zdrowiem i sprawnością. 

Udostępnij: