Blog / Porady / FODMAP pomaga w regulowaniu pracy jelit

coladmin 15 lutego 2023

FODMAP pomaga w regulowaniu pracy jelit

coladmin 15 lutego 2023

Często borykasz się z bólami brzucha? A może masz też problemy z rozwolnieniem lub zatwardzeniem? Do tego dochodzą wzdęcia po jedzeniu lub piciu? Jeśli odpowiedź brzmi ”tak”, być może cierpisz na zespół jelita drażliwego. Poznaj dietę FODMAP, która pomoże Ci w zrozumieniu swojego układu trawiennego i dopasowaniu swojego jadłospisu do jego potrzeb.

FODMAP – skuteczna dieta na jelito drażliwe

Bóle brzucha to towarzysząca wielu z nas dolegliwość, która, choć jest nieprzyjemna, nie jest niebezpieczna. Ale po co się męczyć, skoro jest sposób na poradzenie sobie z tym problemem. Możesz na przykład wypróbować dietę FODMAP. W ten sposób zrozumiesz, jakich pokarmów powinno się unikać, aby złagodzić objawy i być może całkowicie pozbyć się dolegliwości.

Czym jest FODMAP?

FODMAP to skrót kilku anglojęzycznych określeń produktów spożywczych. To określenie węglowodanów trudnych do wchłonięcia przez jelito cienkie. Dieta o niskim FODMAP została opracowana przez zespół badaczy uniwersytetu Monash w Australii. Chodzi o to, aby na okres 4-8 tygodni ograniczyć lub całkowicie wyeliminować niektóre produkty ze swojego codziennego jadłospisu. Istnieje bowiem podejrzenie, że to właśnie one wywołują dolegliwości jelita grubego. Produkty, które możesz jeść należą do niskiej kategorii FODMAP. Z kolei produktów o wysokim FODMAP należy unikać.

Dieta na jelito drażliwe – poznaj jego reakcję

Poprawę można odczuć już po kilku tygodniach. Pamiętaj jednak o tym, że dieta na drażliwe jelito powinna trwać ok. 4-8 tygodni. Po upływie tego okresu możesz wrócić do spożywania jednego z wyeliminowanych wcześniej produktów. Jeśli nie pojawią się żadne problemy, możesz przywrócić do swojego jadłospisu kolejne dania itd. W ten sposób dowiesz się, czego powinnaś unikać.

Przed przejściem na dietę FODMAP

Zanim przejdziesz na dietę na jelito drażliwe, zasięgnij porady lekarskiej, aby upewnić się, że Twoje dolegliwości nie mają innego źródła. Objawy mogą wskazywać na wiele różnych stanów chorobowych, więc najlepiej skonsultować tę kwestię ze specjalistą. Warto też porozmawiać z dietetykiem, który udzieli Ci porady w kwestii jadłospisu.

Udostępnij: