Blog / Porady / Błonnik na odchudzanie. Sprawdź jaka jest jego rola

coladmin 16 lutego 2023

Błonnik na odchudzanie. Sprawdź jaka jest jego rola

coladmin 16 lutego 2023

Badania i analizy pokazują jednoznacznie, że Polacy mają problem z nadwagą. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia trzech na pięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju ma nadwagę, a 25% – otyłość. Szacunki mówią, że za sześć lat otyła będzie nawet 1/3 populacji . Na szczęście coraz częściej zdajemy sobie sprawę z tego, jak groźne dla zdrowia skutki może nieść nadmierna waga. Wielu Polaków podejmuje wysiłek, by zrzucić zbędne kilogramy i odzyskać zdrowie. Kluczem do sukcesu jest jednak nie krótkoterminowa dieta, a permanentna zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia. Jednym z jej elementów jest wprowadzenie do jadłospisu produktów bogatych w błonnik. Jak wpływa on na odchudzanie i za co jest odpowiedzialny? Sprawdzamy.

Dlaczego potrzebujemy błonnika?

O przydatności błonnika w diecie mówi się ostatnio coraz więcej. Nic dziwnego – problemy z zaparciami wynikającymi z nieprawidłowej diety dotykają dużą część społeczeństwa. W samej Ameryce Północnej z zaparciami boryka się ponad 60 milionów osób1. Aż 28% populacji krajów zachodnich cierpi z powodu tej nieprzyjemnej dolegliwości2. Śmiało można więc stwierdzić, że to już problem globalny. Co ciekawe, zaparcia częściej towarzyszą osobom otyłym i chorym na cukrzycę – a te dwie przypadłości często chodzą w parze.

Zaparcia zwykle są wynikiem złej diety, siedzącego trybu życia, szkodliwych przyzwyczajeń. Dieta uboga w błonnik, brak aktywności fizycznej, niewysypianie się, jedzenie niezdrowej, wysokoprzetworzonej żywności – wszystko to może prowadzić do problemów z wypróżnianiem się. Ale nie tylko. Bo to dokładnie te same czynniki, które wiążą się bezpośrednio z otyłością i nadwagą. Im więcej ważymy, tym gorzej nam się trawi, a im gorzej trawimy, tym trudniej zrzucić kilka kilogramów. To łańcuch przyczynowo-skutkowy, z którego powinniśmy się jak najszybciej wyzwolić – dla zdrowia i dobrego samopoczucia.

Błonnik na odchudzanie i nie tylko

Składnikiem, który ma niebagatelny wpływ na pracę naszych jelit, jest błonnik. To substancja pochodzenia roślinnego, która nie ulega trawieniu ani wchłanianiu w ludzkim organizmie. Odpowiedzialny jest za szereg istotnych dla zdrowia funkcji, m.in.:

  • zmniejszenie wchłaniania cholesterolu i triglicerydów z pokarmów i, co za tym idzie, obniżenie ciśnienia krwi i dbanie o układ krwionośny
  • wolniejszy rozkład węglowodanów, co skutkuje obniżeniem poziomu cukru we krwi
  • wspieranie wypróżnień, poprawa ich rytmu, zapobieganie zaparciom wynikającym z błędów żywieniowych
  • poprawa jakości flory bakteryjnej jelit
  • wzmaganie uczucia sytości po posiłku – błonnik pęcznieje pod wpływem wody, sprawiając, że szybciej czujemy się najedzeni. Błonnik wpływa tym samym na odchudzanie.

Wszystkie te funkcje błonnika czynią go niezwykle istotnym elementem naszej diety. Należy jednak pamiętać, że również on – podobnie jak wszystkie inne ważne dla zdrowia elementy – powinien być dostarczany do organizmu w konkretnych porcjach. Przyjmuje się, że norma spożycia błonnika u osoby dorosłej wynosi maksymalnie 40 gramów dziennie.

Błonnik a odchudzanie

Wiemy już, że błonnik jest nam potrzebny do sprawnego trawienia i pozbywania się zaparć. Działając jak miotełka, usuwa on resztki pokarmowe z jelita, oczyszczając je i pozwalać nam sprawnie się wypróżniać. Teraz zastanówmy się, jak konkretnie błonnik odchudza, a właściwie – jak wpływa na odchudzanie.

Spożywając produkty żywnościowe bogate w błonnik (otręby pszenne, brukselkę, banany, rośliny strączkowe, suszone śliwki, płatki owsiane, bakalie, produkty pełnoziarniste), zapewniamy sobie lepsze zdrowie i sprawniejsze trawienie. Substancja ta ma skłonność do pęcznienia pod wpływem wody, dzięki czemu szybciej czujemy się najedzeni, a co za tym idzie, rezygnujemy z kolejnej porcji przekąsek.

Nierozpuszczalna frakcja błonnika zapobiega również nadmiernemu wchłanianiu tłuszczów i węglowodanów, dzięki czemu nie dostarczamy sobie niepotrzebnych kalorii. Co ważne, same bogate w błonnik produkty należą najczęściej do kategorii tych zdrowych i odżywczych – wybierając je, stawiamy na odżywcze, pełnowartościowe jedzenie.

Błonnik odchudza również dzięki swojej podstawowej funkcji, a więc regulowaniu perystaltyki jelit. Jelita pracują sprawniej, my częściej się wypróżniamy, a resztki pokarmowe nie zalegają w naszym układzie pokarmowym. Same plusy!

W razie potrzeby codzienną dietę możemy wzbogacić o Colon C – preparat, w którym znajdziemy aż 86% błonnika. To świetne uzupełnienie zdrowego żywienia na co dzień.

Bibliografia:

  1. [1] https://www.medscape.com/answers/184704-23259/what-is-the-worldwide-prevalence-of-constipation
  2. [2] https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/view/54343/44417

Udostępnij: