Blog / Dolegliwości trawienne / Co na zaparcia? Najlepsze sposoby na zaparcia jelitowe

coladmin 16 lutego 2023

Co na zaparcia? Najlepsze sposoby na zaparcia jelitowe

coladmin 16 lutego 2023

Zaparcia potrafią skutecznie uprzykrzyć życie osobom, które się z nimi zmagają. Niepełne wypróżnienia, rzadkie korzystanie z toalety, uczucie ciężkości, czasem nawet ból – wszystkie te objawy sugerują właśnie problem zaparć. Najczęściej pojawia się on w wyniku złej diety, siedzącego trybu życia, pod wpływem stresu. Jeśli tak jest również w naszym przypadku, kluczem do sukcesu i poradzenia sobie z dolegliwością jest gruntowna zmiana nawyków. Co na zaparcia stosować, by poczuć się lepiej i odzyskać radość życia? Podpowiadamy

Zaparcia. Powszechny problem współczesnego człowieka

Z zaparciami zmaga się nawet 28% populacji społeczeństw zachodnich1. Czyni to z nich jedną z najpopularniejszych dolegliwości trawiennych XXI wieku. Nazywa się je już chorobą cywilizacyjną. Specjaliści są zgodni – leczenie zaparć powinno zacząć się od zmiany w diecie. Spożywanie większych ilości błonnika pokarmowego oraz płynów w większości przypadków przynosi oczekiwany rezultat i znaczącą poprawę rytmu wypróżnień.

Co ciekawe, kobiety chorują nawet trzy razy częściej niż mężczyźni, a odsetek osób z zaparciami po 65 roku życia wzrasta nawet do 30%.. Oznacza to, że co trzeci senior i seniorka zmagają się z tym uciążliwym problemem. Dane jednak bez wątpienia nie są pełne, ponieważ ogromna rzesza pacjentów nie szuka pomocy lekarskiej, a więc nie mieści się w prezentowanych przez ekspertów statystykach. Zaparcie charakteryzuje się:

  • twardym stolcem
  • problemami z wypróżnianiem
  • nieudanymi próbami defekacji
  • uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Co na zaparcia u dorosłych – jakie metody stosować?

Wiemy już, czym są zaparcia i jak często się pojawiają. Teraz czas zastanowić się, co na zaparcia stosować, by pozbyć się tego uciążliwego problemu. Pierwszym krokiem powinna być kompleksowa zmiana jadłospisu. Do naszej diety należy włączyć więcej produktów bogatych w błonnik pokarmowy.

Błonnik jest włóknem, które nie trawi się ani nie wchłania w przewodzie pokarmowym. Jego zadanie jest inne i polega na wymiataniu z jelit resztek pokarmowych i toksyn, co ułatwia wypróżnianie. Błonnik pobudza jelita do działania, wpływając pozytywnie na perystaltykę. Do tego pęcznieje pod wpływem wody, zwiększając objętość stolca. Wszystko to sprawia, że błonnik jest naszym największym sojusznikiem w walce z zaparciami.

Jeśli więc zastanawiamy się, co na zaparcia jest najlepsze i chcemy sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby, zacznijmy od dobrej diety. Do naszego menu powinniśmy wprowadzić:

  • warzywa – zwłaszcza rośliny strączkowe
  • owoce – szczególnie maliny, porzeczki, jeżyny, jagody oraz owoce suszone, np. śliwki czy figi
  • produkty zbożowe – szczególnie pełnoziarniste, np. chleb żytni, pieczywo typu graham, otręby pszenne, ryż brązowy.

Spożywając regularnie posiłki oparte na tych drogocennych składnikach, znajdziemy odpowiedź na pytanie o to, co pomaga na zaparcia u dorosłych.

Woda na zaparcia. Jak pomaga?

Co stosować na zaparcia? Wśród domowych sposobów ogromne znaczenie ma również spożywanie odpowiedniej ilości płynów. Woda reaguje z błonnikiem w układzie pokarmowym człowieka, doprowadzając do jego pęcznienia. W ten sposób zwiększa się objętość stolca, a nam łatwiej jest się wypróżnić. Dzięki temu również szybciej czujemy sytość po posiłku, co ułatwia kontrolowanie wagi.

Ale to nie wszystko. Woda jest niezwykle istotna dla zapewnienia jelitom elastyczności. Odpowiednie nawodnienie sprawia, że masy kałowe mogą łatwiej przemieszczać się w dół przewodu pokarmowego, co ułatwia wypróżnianie. Woda wpływa też na rozmiękczenie stolca. Dzięki temu możemy pozbyć się problemu zaparć i odzyskać radość życia.

Co na zaparcia? Pomoże Colon C

Jeśli nasza dieta jest uboga w błonnik, warto zmienić nawyki. Pomóc może również odpowiedni preparat. Colon C z 86% zawartością tego włókna pokarmowego doskonale sprawdzi się by wyregulować prace jelit. Ułatwi wypróżnianie i wyreguluje ich rytm – wszystko to dzięki łupinie nasiennej babki jajowatej (psyllium). W preparacie znajdziemy również bakterie kwasu mlekowego, co dodatkowo pozwoli nam zadbać o prawidłowy skład mikroflory jelitowej. Pamiętajmy, że Colon C należy spożywać z dużą ilością wody. Wystarczy dwa razy dziennie rozmieszać 5 gramów produktu z 200 ml płynu i wypić przed śniadaniem i przed kolacją. Regularne stosowanie Colon C na pewno pozwoli nam pozbyć się zaparć będących wynikiem złej diety i nieprawidłowego stylu życia.

Bibliografia:

Udostępnij: