Blog / Trawienie i jelita / Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego

coladmin 16 lutego 2023

Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego

coladmin 16 lutego 2023

Jelito grube absorbuje wodę i ma metr długości! Nie jest to jednak nasze najdłuższe jelito. Jelito grube oraz jelito cienkie to pod wieloma względami nasze najważniejsze narządy, ponieważ uczestniczą one w pobieraniu składników odżywczych, co ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Rozmiar i funkcje pełnione przez jelita przekraczają często nasze wyobrażenia.

Jelita składają się z trzech części

Wyobraź sobie, że Twoje jelita to długa droga, na której raz na jakiś czas zmieniają się warunki jazdy. Na niektórych odcinkach ruch przebiega sprawnie, czasami zdarzają się jednak drobne korki lub spowolnienia. Jeśli przytrafi się jakiś wypadek, ruch jest zablokowany. Twoje jelita składają się z trzech części: jelita cienkiego, grubego oraz odbytnicy, które pełną różne funkcje.

Jelito cienkie pobiera składniki odżywcze

Pierwszą część systemu jelit stanowi jelito cienkie. Ma 3-4 metry długości. Co ciekawe, łączna powierzchnia ściany jelita odpowiada mniej więcej wielkości boiska do gry w piłkę ręczną. Jelito cienkie z udziałem trzustki i pęcherzyka żółciowego rozkłada spożyty przez nas pokarm składający się z węglowodanów, tłuszczów oraz białek. Po rozłożeniu substancji ściana jelita pobiera składniki odżywcze dostarczające nam energii.

Jelito grube

Kolejny przystanek to jelito grube, które różni się pod względem kształtu i pełnionej funkcji. Jelito grube pobiera wodę, sól i składniki mineralne znajdujące się w treści jelitowej. Choć jego długość wynosi zaledwie jeden metr, przejście pokarmu do odbytnicy zajmuje ok. 24-48 godzin. Jeśli proces ten zostaje spowolniony, istnieje spore ryzyko wystąpienia zaparć.

Jelito grube to siedlisko naszej flory jelitowej

W jelicie grubym znajduje się także nasza flora jelitowa – to dość osobliwe określenie na ten pełniący niezmiernie istotną funkcję element naszego organizmu. Flora jelitowa bierze udział w procesie trawienia, stymulując jednocześnie nasz system odpornościowy i zwalczając niepożądane organizmy. Nie chodzi tutaj o coś, co widzimy gołym okiem, tylko o ponad 100 bilionów bakterii o łącznej masie 1,5 kg. Większość z nich ma korzystny wpływ na nasz organizm.

Odbytnica

Ostatnim odcinkiem układu pokarmowego jest odbytnica. To właśnie dzięki temu narządowi nasz organizm pozbywa się niestrawionych resztek pożywienia oraz innych odpadów. Odbytnica to ostatni przystanek podróży przez nasze jelita.

Udostępnij: