Blog / Dolegliwości trawienne / 8 wskazówek, jak poradzić sobie z zatwardzeniem

coladmin 16 lutego 2023

8 wskazówek, jak poradzić sobie z zatwardzeniem

coladmin 16 lutego 2023

Zatwardzenie może przysparzać nam bólu i utrudniać codzienne funkcjonowanie. Oto 8 naszych wskazówek, jak temu zaradzić!

Oto 8 wskazówek, które mogą pomóc w przypadku zatwardzenia:

  1.  Pij dużo wody. Przyjmuj znaczne ilości płynów. Dzięki temu stolec będzie bardziej miękki, co ułatwi wypróżnianie.
  2.  Pamiętaj o spożywaniu pokarmów bogatych w błonnik, na przykład warzyw, owoców, chleba razowego, kaszy oraz chrupkiego pieczywa.
  3.  Jeżeli sama zmiana diety nie wystarcza, zastosuj suplement diety z błonnikiem. Objętość stolca zwiększy się, ułatwiając w ten sposób wypróżnianie.
  4.  Zapewnij sobie dużo ruchu. Aktywność fizyczna stymuluje naturalne ruchy jelit i pobudza układ trawienny do działania.
  5.  Słuchaj swojego ciała. Idź do toalety, kiedy tego potrzebujesz. W przeciwnym razie stolec zatrzyma się w jelicie grubym i stwardnieje, co nasili problem.
  6.  Pamiętaj o odpowiedniej pozycji na toalecie. Usiądź na desce i podłóż pod nogi jakieś podwyższenie np. schodek. W ten sposób ułatwisz sobie wypróżnianie. Nie spiesz się.
  7.  Zwolnij tempo życia. Im mniej stresu towarzyszy Ci w Twoim codziennym życiu, tym sprawniej będzie działał Twój układ trawienny.
  8.  Jeśli przyjmujesz jakieś leki, skonsultuj się z lekarzem, aby dowiedzieć się, czy mogą być one przyczyną zatwardzeń.
    Jeśli nasze wskazówki nie okażą się pomocne, a objawy zatwardzenia nie będą ustawały, zasięgnij porady lekarskiej.

Udostępnij: