Blog / Dolegliwości trawienne / Alergia i uczulenie na gluten – objawy, przyczyny

coladmin 16 lutego 2023

Alergia i uczulenie na gluten – objawy, przyczyny

coladmin 16 lutego 2023

Organizm osoby mającej alergię na gluten tworzy przeciwciała po spożyciu pokarmów zawierających gluten – do ich głównych składników należą pszenica, żyto, jęczmień i owies. Niektóre osoby cierpiące na alergię mogą doznać tak zwanego szoku anafilaktycznego, stanowiącego potencjalne zagrożenie dla życia – podobnie jak w przypadku osób uczulonych na jad osy. Alergia na gluten jest często mylona z celiakią, są to jednak dwie różne choroby, mimo iż wspólnym mianownikiem jest gluten. Więcej informacji na temat celiakii znajdziesz tutaj.

Objawy alergii na gluten

Alergia na gluten dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. W przypadku alergii na pszenicę, będącej najczęstszą formą uczulenia na gluten występują następujące objawy:

  • Bóle brzucha
  • Wymioty
  • Astma
  • Katar alergiczny

Do objawów zalicza się również:

  • Bóle brzucha
  • Zmęczenie
  • Wzdęcia

Udaj się do lekarza, jeśli masz objawy alergii na gluten

Jeśli podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko macie uczulenie na gluten, zasięgnij porady lekarskiej. Niestety nie ma badania umożliwiającego stwierdzenie występowania alergii na gluten. Aby ustalić, czy borykasz się z tym uczuleniem, należny wyeliminować gluten z diety na miesiąc, a następnie przywrócić do niej na kolejny miesiąc. Jeśli wystąpi nawrót objawów, odpowiedź jest jasna.

Zwracaj uwagę na objawy

Jeśli stwierdzono u Ciebie alergię na gluten, konieczne jest unikanie pokarmów, które go zawierają. Oznacza to konieczność wyeliminowania produktów, w których skład wchodzi pszenica, żyto, jęczmień lub owies. Zastąp je kukurydzą, ryżem, gryką oraz prosem. Skontaktuj się z dietetykiem, który może udzielić Ci informacji i porad w kwestii dobrania odpowiedniego pożywienia.

Udostępnij: