Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Domowe sposoby na zaparcia u osób starszych i seniorów: 5 skutecznych metod
W wieku senioralnym organizm człowieka najczęściej nie jest już w tak dobrej kondycji jak wcześniej. Pojawiają się problemy zdrowotne, które skutkują różnego rodzaju uciążliwymi dolegliwościami. Jedną z nich jest problem zaparć u osób starszych. Kłopot z pełnym wypróżnieniem, nieregularne wizyty w toalecie i towarzyszące temu objawy mogą występować nawet u 60% osób po 60 roku życia1. Jak widać, problem jest bardzo powszechny i jako taki wymaga skutecznego, rozsądnego działania, które sprawi, że komfort życia seniorów się podniesie, a uporczywe zaparcia zostaną wyeliminowane. Żeby tak się stało, warto zastosować domowe sposoby na zaparcia u osób starszych. 

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia po porodzie: problem z wypróżnianiem po połogu
Zaparcia to problem gastryczny, który w przeważającej części dotyka kobiet. Duży wpływ na zaparcia po porodzie ma to, czy kobieta cierpiała na problem z wypróżnianiem już w czasie ciąży. Skąd biorą się zaparcia w ciąży i jak pokonać problem z wypróżnianiem po porodzie?

WIĘCEJ Arrow right icon

Mity i fakty o zaparciach: 13 najczęstszych niedomówień
Zaparcia potocznie nazywane są zatwardzeniem. Oznaczają bardzo rzadkie wypróżnianie z suchym i zbitym stolcem. Najczęściej towarzyszy temu ból brzucha i dyskomfort. Nieleczony problem z wypróżnianiem się może doprowadzić do wielu dolegliwości, na przykład powstania zmian zapalnych w odcinku jelita grubego czy uszkodzenia śluzówki. Jakie elementy są najczęstszymi niedomówieniami, a które metody stanowią potwierdzony sposób łagodzenia zaparć?

WIĘCEJ Arrow right icon

Stres a zaparcia. Dlaczego silne emocje mogą utrudniać wypróżnianie?
Stres to prawdziwa plaga XXI wieku. Na co dzień zmagamy się z emocjami związanymi z obowiązkami zawodowymi i życiem prywatnym. Nie pomaga niepewna sytuacja na świecie – pojawiają się napięcia skoncentrowane wokół zdrowia, sytuacji finansowej, stabilizacji. Życie w nieustającym napięciu wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Pojawiają się objawy ze strony różnych układów – nerwowego, krwionośnego, pokarmowego. Jedną z konsekwencji stresu są zaparcia. Skąd ten związek i jak poradzić sobie z problemem?

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia u dzieci i nastolatków: jak pomóc młodej osobie z zatwardzeniem?
Zaparcia to dolegliwość, która dotyczy 15% populacji dziecięcej. Najczęściej są to dzieci w wieku 2-4 lat. Dlaczego tak często występują u dzieci i nastolatków? Jakie są domowe sposoby na zaparciu u dzieci i młodzieży? Podpowiadamy! Zaparcia oznaczają zbyt małą liczbą wypróżnień, czyli mniej niż 3 razy w tygodniu. Oprócz tego towarzyszą im inne objawy, takie jak: twardy stolec, ból przy wypróżnianiu czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Istnieją dwa rodzaje przyczyn powstawania zaparć: organiczne (związane z chorobą) i czynnościowe, które najczęściej odpowiadają za problemy z wypróżnianiem u dorosłych, ale przede wszystkim też problemy z wypróżnianiem u nastolatków i dzieci. Skąd biorą się zaparcia? Jakie są naturalne metody na ich łagodzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

WIĘCEJ Arrow right icon

Zaparcia w podróży – jak sobie z nimi radzić w czasie wakacji?
Zaparcia w podróży to jedna z dolegliwości, które mogą popsuć wakacje. Inny rytm dobowy, zmiana nawyków żywieniowych, podróże - to wszystko może zaburzyć prawidłowy rytm wypróżnień. Jak się przygotować, aby uniknąć problemu i co spakować do podróżnej apteczki na urlop?

WIĘCEJ Arrow right icon