Blog

Witaj na blogu marki Colon C z którego możesz czerpać wiedzę na temat zdrowego odżywiania. Wybierz interesującą Cię kategorię, oddaj się lekturze, a na koniec – wprowadź nasze porady w życie.

Nadwrażliwość i choroby układu trawiennego
Dlaczego niektórzy z nas borykają się z problemem nadwrażliwości, podczas gdy inni mają żołądek ze stali? Istnieje kilka teorii na ten temat.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jelito grube – budowa i funkcje jelita grubego
Jelito grube to jeden z naszych najważniejszych narządów, który ma kluczowe znaczenie dla naszego samopoczucia.

WIĘCEJ Arrow right icon

Trawienie: na czym polega, ile trwa i jakie etapy dotyczą trawienia pokarmów?
Trawienie jest jedną z podstawowych funkcji organizmu. To w tym procesie złożone związki chemiczne rozkładane są na proste aminokwasy i białka, które następnie rozprowadzane są po całym organizmie.

WIĘCEJ Arrow right icon

Bakterie w jelitach odgrywają ważną rolę
Biliony bakterii, wirusów, grzybów1 – tyle mikroorganizmów zasiedla ludzki organizm. Ich zbiór to inaczej mikrobiota człowieka. Może występować np. w przewodzie pokarmowym (mikrobiota przewodu pokarmowego) bądź w jelitach (mikrobiota jelitowa). Mikrobiota wraz z dobrymi bakteriami wspiera ważne procesy zachodzące w organizmie. Warto sprawdzić, jakie są funkcje mikrobioty jelitowej oraz co robić, by mieć zdrowe bakterie w jelitach i dlaczego jest to tak istotne.

WIĘCEJ Arrow right icon

Jak usprawnić pracę jelit? Łupiny nasion psyllium
Babka płesznik i jej łupiny są bogate w błonnik, który korzystnie wpływają na pracę układu pokarmowego. W 100 gramach nasion znajduje się aż 68 gramów błonnika. Dodatkowo babka płesznik nazywana jest wartościową rośliną leczniczą. Warto więc poznać jej zdrowotne właściwości i działanie oraz sprawdzić, w jaki sposób ją spożywać.

WIĘCEJ Arrow right icon

Perystaltyka jelit: objawy, przyczyny i sposoby jak ją poprawić
Zatrucie pokarmowe, nieodpowiednio skomponowany jadłospis, stres – istnieje mnóstwo przyczyn mogących powodować zaburzenia perystaltyki jelit. Co jeść, a czego unikać w przypadku zaparć lub biegunek? Wskazówki zamieściliśmy w naszym artykule.

WIĘCEJ Arrow right icon

Parcie na stolec: przyczyny i sposoby jak powstrzymać uczucie ciągłej potrzeby
Parcie na stolec jest naturalną reakcją organizmu, której doświadcza każdy z nas bezpośrednio przed wypróżnieniem. Gdy jednak zdarza się to zbyt często, może to być oznak, że w organizmie dzieje się coś złego. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty. Jakie mogą być przyczyny nagłego i bolesnego parcia na stolec? Jak sobie z tym uczuciem poradzić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

WIĘCEJ Arrow right icon

Rytm wypróżnień. Jak częste wypróżnianie jest prawidłowe?
U zdrowego człowieka proces defekacji powinien być regularny i bezproblemowy. Zmiana rytmu wypróżnień może świadczyć o złych nawykach żywieniowych, braku ruchu lub poważnych chorobach. Ile razy dziennie powinno się oddawać stolec, by móc mówić o prawidłowym wypróżnianiu? Jak przywrócić optymalną częstotliwość wizyt w łazience?

WIĘCEJ Arrow right icon

Brak stolca i potrzeby wypróżniania się. Ile dni można uznać za normalne?
Problem braku wypróżnień dotyka wiele osób niezależnie od wieku i płci. Gdy dochodzi do zwiększenia się odstępów czasu między kolejnymi odwiedzinami w toalecie, to może to być sygnał o nawracających zaparciach. Taka dolegliwość może nieść ze sobą groźne konsekwencje dla zdrowia. Jakie? Co przyczynia się do braku parcia na stolec? W jaki sposób można pomóc?

WIĘCEJ Arrow right icon