Blog / Trawienie i jelita / Rytm wypróżnień. Jak częste wypróżnianie jest prawidłowe?

coladmin 15 lutego 2023

Rytm wypróżnień. Jak częste wypróżnianie jest prawidłowe?

coladmin 15 lutego 2023

U zdrowego człowieka proces defekacji powinien być regularny i bezproblemowy. Zmiana rytmu wypróżnień może świadczyć o złych nawykach żywieniowych, braku ruchu lub poważnych chorobach. Ile razy dziennie powinno się oddawać stolec, by móc mówić o prawidłowym wypróżnianiu? Jak przywrócić optymalną częstotliwość wizyt w łazience?

Prawidłowe wypróżnianie – jak je rozpoznać?

Częstotliwość defekacji jest indywidualna, ale u każdego wizyty w łazience powinny być regularne. Jak często powinno się wypróżniać? Zdrowy rytm przewiduje od 1-3  uformowanych stolców dziennie i nie mniej niż 3 razy w tygodniu. Gdy liczba ta jest mniejsza, organizm zmaga się z zaparciem. Z kolei zbyt częste odwiedzanie toalety może świadczyć o biegunce.

Ile razy dziennie powinno się oddawać stolec?

Nie da się wskazać jednej, konkretnej cyfry, która definiowałaby prawidłowy rytm wypróżnień. Tak naprawdę to, ile razy dziennie powinno się oddawać stolec, zależy od indywidualnego zapotrzebowania. Nawet kilkakrotne (do 3 razy) oddawanie stolca w ciągu dnia jest normalne, jeśli dany organizm ma takie właśnie potrzeby. Dotyczy to zwykle osób bardzo aktywnych fizycznie i spożywających wiele posiłków.

Co ważne, również rzadsze wizyty w toalecie nie zawsze są powodem do obaw. Kiedy więc należy zacząć się martwić? Przede wszystkim wtedy, gdy nadmierna lub zbyt niska częstotliwość oddawania stolca sprawia dyskomfort lub ból. Istotna jest również zmiana rytmu wypróżnień. 

Z czego wynika zmiana rytmu wypróżnień?

Chwilowe problemy żołądkowe zdarzają się każdemu. Uwagę powinny jednak zwrócić zaburzenia częstotliwości defekacji, które utrzymują się przez kilka tygodni. Zarówno za częste, jak i za rzadkie oddawanie stolca prowadzi do obniżenia komfortu życia. Może być to także znak choroby, z którą zmaga się organizm. Gdy więc regularne wypróżnianie stanie się jedynie wspomnieniem, konieczna jest dalsza diagnostyka i odnalezienie przyczyny problemu.

Nieprawidłowa dieta

Zmiany w jadłospisie to jeden z najczęstszych powodów, przez które rytm wizyt w toalecie zostaje zaburzony. Częste wypróżnianie po każdym posiłku bywa znakiem, że pożywienie mogło zawierać alergeny. Co ważne, alergia na konkretne składniki może rozwinąć się nawet po czasie. Zdarzają się więc sytuację, w których coś, co kiedyś służyło organizmowi, dziś wpływa na ciało negatywnie. 

Gdy podstawowe zasady jadłospisu zostaną zaniedbane, częstą konsekwencją są: wypróżnianie na raty, zaparcia albo przeciwnie – biegunka.

Brak aktywności fizycznej

Siedzący tryb życia i ograniczona aktywność fizyczna to kolejny czynnik zwiększający ryzyko zmiany rytmu oddawania stolca. Brak ruchu spowalnia motorykę jelit, przez co częściej pojawiają się zaparcia

Złe nawyki

W powrocie do odpowiedniego rytmu oddawania stolca pomogą również odpowiednie nawyki. Należy unikać wypróżniania się na raty i wstrzymywania potrzeby. Zamiast tego lepiej jest udać się do łazienki za każdym razem, gdy pojawi się parcie. Ważne jest też, by unikać pośpiechu, a przy oddawaniu stolca podłożyć podnóżek pod nogi. Zmieni to kąt nachylenia jelit i ułatwi wypróżnienie, przez co rzadziej będą się pojawiać zaparcia i wywołane nimi żylaki odbytu (hemoroidy). 

Wiek

To, ile razy dziennie powinno się oddawać stolec, zależy m.in. od wieku. U starszych osób motoryka jelit spowalnia, co wpływa na zmianę rytmu wypróżnień. Seniorzy częściej zmagają się z zaparciami, dlatego powinni zwrócić szczególną uwagę na dietę i dobre nawodnienie. 

Choroba

Zasady mówiące o tym, co ile człowiek powinien się wypróżniać, okażą się nieistotne przy chorobie. Kilkakrotne oddawanie stolca w ciągu dnia może świadczyć o zespole jelita drażliwego (IBS). Dolegliwość ta powoduje biegunki i/lub zaparcia, a czasami wymioty oraz nudności. 

Zaburzenia rytmu wypróżnień bywają wywołane również innymi schorzeniami, np. chorobą Leśniowskiego-Crohna czy wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. 

Jak przywrócić prawidłowy rytm wypróżnień?

Nieprawidłowości w rytmie wypróżniania zwykle można skorygować poprzez zmianę nawyków i dietę. Zbilansowane menu powinno być bogate m.in. w błonnik pokarmowy, zawarty w zróżnicowanych owocach i warzywach, a także nasionach. Uzupełnieniem diety zawsze jest odpowiednia ilość płynów, czyli najlepiej 2l dziennie. 

Ważny jest też ruch. Regularna aktywność pobudza motorykę jelit, dzięki czemu pokarm sprawnie przesuwa się do następnych odcinków układu pokarmowego. Osoby zmagające się z wypróżnianiem na raty i nawracającymi zaparciami powinny więc wdrożyć do swojej rutyny wysiłek fizyczny. Pełna regulacja wypróżnień może jednak zająć kilka tygodni.

Kiedy należy zacząć się martwić?

Zmiany w rytmie wypróżnień należy regulować poprzez zbilansowaną dietę, ruch i zdrowe nawyki. Zdarza się jednak, że najbardziej popularne rozwiązania nie przyniosą pożądanych efektów. Gdy trudności z regularną defekacją są uciążliwe albo trwają kilka tygodni, a domowe sposoby nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza. Jeszcze szybciej lekarza należy odwiedzić, gdy dodatkowo pojawi się niezamierzona utrata wagi, krew w stolcu albo stolce będą czarne jak smoła (może to świadczyć o krwawieniu w przewodzie pokarmowym).

Udostępnij: