Blog / Trawienie i jelita / Parcie na stolec: przyczyny i sposoby jak powstrzymać uczucie ciągłej potrzeby

coladmin 15 lutego 2023

Parcie na stolec: przyczyny i sposoby jak powstrzymać uczucie ciągłej potrzeby

coladmin 15 lutego 2023

Parcie na stolec jest naturalną reakcją organizmu, której doświadcza każdy z nas bezpośrednio przed wypróżnieniem. Gdy jednak zdarza się to zbyt często, może to być oznak, że w organizmie dzieje się coś złego. Warto wtedy zasięgnąć porady specjalisty. Jakie mogą być przyczyny nagłego i bolesnego parcia na stolec? Jak sobie z tym uczuciem poradzić? Dowiedz się tego z poniższego artykułu.

Parcie na stolec — kiedy może być problemem?

Uczucie parcia na stolec to fizjologiczny odruch, który występuje u każdego zdrowego człowieka. Jest to naturalny sygnał, zawiadamiający o zbliżającym się wypróżnieniu. Jednak w sytuacjach, gdy pojawia się zbyt często, towarzyszy mu silny ból brzucha bądź też nie następuje po nim defekacja, parcie na stolec może być sygnałem, że w organizmie może dziać się coś złego. Konieczna jest wtedy konsultacja z lekarzem i dojście do źródła problemu.

Nagłe i częste parcie na stolec jest dolegliwością, która wpływa na każdy aspekt życia człowieka. Nigdy nie wiadomo, kiedy się pojawi, co u wielu osób rodzi dodatkowy stres i wpływa destrukcyjnie na samopoczucie i pewność siebie.

Przyczyny bolesnego parcia na stolec

Nagłe, bolesne parcia na stolec mogą mieć bardzo wiele przyczyn, których można szukać zarówno w nieprawidłowościach w obrębie przewodu pokarmowego, jak i poza nim. Warto także pamiętać, że nie musi ono od razu świadczyć o chorobie — może się pojawić np. pod wpływem silnego stresu czy u kobiet w ciąży.

Przyczyny żołądkowo-jelitowe

Bolesne parcie na stolec najczęściej spowodowane jest zaparciami. Twarde masy kałowe z trudem przesuwają się wówczas wewnątrz końcowego odcinka przewodu pokarmowego i wywołują ból. Zaparciom często towarzyszy także uczucie ciągłej potrzeby, co wynika z niepełnego wypróżniania.
Na takie dolegliwości mogą skarżyć się osoby cierpiące na:

 •     zespół jelita drażliwego (IBS);
 •     choroby zapalne jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego);
 •     duże hemoroidy, czyli żylaki odbytu;
 •     ropnie w okolicy odbytnicy i odbytu;
 •     chorobę uchyłkową;
 •     raka jelita grubego. 

Do grupy ryzyka należą również osoby pijące zbyt mało wody (zwłaszcza ludzie starsi, którzy rzadziej odczuwają pragnienie — co nie znaczy, że nie potrzebują pić!). Dolegliwości mogą dotknąć także pacjentów zmuszonych do przewlekłego leżenia.

Inne przyczyny

Nagłe i częste parcie na stolec nie zawsze jest jednak wywoływane przez zaburzenia przewodu pokarmowego. Czasami zdarza się, że może się pojawić (rzadziej z towarzyszącym bólem) pod wpływem:

 • stresu i silnych emocji;
 •     kamicy nerkowej, jeśli kamień nerkowy utknął w dolnej części moczowodu;
 •     bolesnych i obfitych miesiączek;
 •     endometriozy, w szczególności, gdy jej ogniska zlokalizowane są w okolicy odbytu;
 •     ciąży;
 •     powiększenia prostaty;
 •     wypadania narządów miednicy mniejszej.

Jakie badania wykonać przy bolesnym parciu na stolec?

Osoby z bolesnym parciem na stolec powinny mieć wykonane badanie per rectum i w razie potrzeby dodatkowe badania obrazowe. Badanie per rectum to prosty test, który lekarz — najczęściej specjalista gastroenterolog lub proktolog — jest w stanie wykonać już w trakcie wizyty w gabinecie. Z jego pomocą można sprawdzić, czy w okolicy odbytu i w odbytnicy obecne są hemoroidy bądź też inne, bardziej niepokojące zmiany, jak ropnie czy guzy. U mężczyzn przy pomocy tego badania możliwe jest również sprawdzenie rozmiarów prostaty.

Zwykle lekarz zaleci pogłębienie diagnostyki o dodatkowe badania, najczęściej kolonoskopię (często w połączeniu z gastroskopią, aby sprawdzić cały przewód pokarmowy). W niektórych przypadkach konieczne może być też wykonanie RTG jamy brzusznej, tomografii komputerowej czy rezonansu magnetycznego.

Jak powstrzymać parcie na stolec?

Aby powstrzymać parcie na stolec, w pierwszej kolejności trzeba wykryć, co leży u podłoża problemu i na tej podstawie wybrać najbardziej odpowiednią metodę leczenia. Niestety nie ma jednego złotego środka na pozbycie się bolesnej dolegliwości. Sposób terapii jest dobierany indywidualnie w zależności od wyników wykonanych badań i wykrytej na ich podstawie przyczyny. 

Osobom z zapaleniem jelit ulgę w objawach mogą przynieść między innymi glikokortykosteroidy i terapia lekami obniżającymi nadaktywność układu odpornościowego. Gdy bolesne parcie na stolec związane jest ze stresem bądź też zespołem jelita drażliwego, pomocne mogą okazać się leki przeciwdepresyjne. W przypadku obecności ropnia może być konieczne jego nacięcie podczas zabiegu chirurgicznego.

Domowe sposoby na silne parcie na stolec

Stres, niewłaściwe odżywianie i brak aktywności fizycznej — wszystkie te czynniki mają wpływ na pracę układu pokarmowego. Zmieniając nasze nawyki, możemy przyczynić się do poprawy pracy jelit i jednocześnie wspomóc ich prawidłowe działanie. Warto więc, aby osoby zmagające się z częstym parciem na stolec, pamiętały na co dzień o:

 •     odpowiedniej diecie, bogatej w warzywa, owoce, błonnik pokarmowy i zdrowe tłuszcze;
 •     umiarkowanej, trwającej 30-60 minut aktywności fizycznej, jak np. spacery, jazda na rowerze, pływanie, ćwiczenia siłowe;
 •     ograniczeniu ilości wypalanych papierosów, a najlepiej ich całkowite wyeliminowanie;
 •     ograniczeniu kawy — znacznie pobudza ona pracę przewodu pokarmowego i może nasilać dolegliwości związane z parciem na stolec.

Udostępnij: