Blog / Dolegliwości trawienne / Mity i fakty o zaparciach: 13 najczęstszych niedomówień

coladmin 15 lutego 2023

Mity i fakty o zaparciach: 13 najczęstszych niedomówień

coladmin 15 lutego 2023

Zaparcia potocznie nazywane są zatwardzeniem. Oznaczają bardzo rzadkie wypróżnianie z suchym i zbitym stolcem. Najczęściej towarzyszy temu ból brzucha i dyskomfort. Nieleczony problem z wypróżnianiem się może doprowadzić do wielu dolegliwości, na przykład powstania zmian zapalnych w odcinku jelita grubego czy uszkodzenia śluzówki. Jakie elementy są najczęstszymi niedomówieniami, a które metody stanowią potwierdzony sposób łagodzenia zaparć?

1. Soda oczyszczona pomaga na zaparcia 

FAKT. Soda oczyszczona, inaczej wodorowęglan sodu, to niekonwencjonalny środek na zaparcia. Z racji tego, że ma odczyn zasadowy, często wykorzystuje się ją na lekkie zatwardzenia. Soda neutralizuje kwas żołądkowy, działa wiatropędnie oraz pobudza skurcze mięśni, co znacznie ułatwia wypróżnianie. 

Jak ją stosować? Należy rozpuścić jedną, płaską łyżeczkę sody w szklance ciepłej, przegotowanej wody. Podgrzany napój dodatkowo przyspiesza pracę jelit i ułatwia ich udrożnienie. Konieczne jest jednak zachowanie umiaru. 

2. Przez zatwardzenia można przybierać na wadze

MIT. Zaparcia to zaburzenie czynności jelita grubego, które wchłania jedynie wodę, a nie składniki odżywcze – tak, jak jelito cienkie. To znaczy, że trudności z wypróżnieniem nie powodują tycia. Błędne przekonanie wzięło się być może z różnych stanów chorobowych, którym towarzyszy biegunka. Wtedy pojawiają się zaburzenia wchłaniania, podczas których można chudnąć. 

3. Rumianek wspomaga pracę układu trawiennego

FAKT. Rumianek ma wiele właściwości prozdrowotnych. Radzi sobie z problemami układu pokarmowego i alergią oraz pomaga w bólach miesiączkowych i kolkach. Rumianek stosuje się jako ciepły napar do picia lub okładów na zmienioną skórę. Niweluje zaparcia i wzdęcia oraz wspomaga trawienie. Działa rozkurczowo i antybakteryjnie oraz jest doskonałym domowym remedium na ból brzucha.

4. Mleko jest wsparciem przy wypróżnianiu 

MIT. Mleko na zaparcia pomaga głównie niemowlakom. Pamiętajmy jednak, że musi być modyfikowane i odpowiednio dla nich przeznaczone. Dla dorosłej osoby zaleca się ograniczenie krowiego mleka. Można wdrożyć jednak kwaśne produkty mleczne, takie jak jogurt, maślanka czy kefir.

5. Kawa pogarsza perystaltykę jelit 

FAKT. Spożywanie dużej ilości kawy w ciągu dnia (np. powyżej 6 filiżanek) może przyczyniać się do powstania zaparć. W ten sposób kawa spowalnia tranzyt jelitowy oraz zwiększa wydzielanie moczu. Przyczynia się to do odwodnienia, co prowadzi do trudności z wypróżnianiem. Jednak jedna czy dwie kawy dziennie nie powinny wpływać na zatwardzenie. Wszystko zależy od ilości.

6. Mak wywołuje trudności z wypróżnianiem

MIT. Mak zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit. Jest również bardzo zdrowy. Ma w sobie witaminy z gruby B, witaminę E oraz wapń, potas, żelazo i magnez. W jednej łyżce maku znajduje się tyle samo wapnia, ile w połowie szklanki krowiego mleka. Nie trzeba więc obawiać się, że duża ilość maku w naszej diecie może spowodować problemy z wypróżnianiem.

Błonnik pokarmowy jest również niezawodnym remedium na dolegliwości żołądkowe i jelitowe. Zawierają go takie produkty jak np. kasza gryczana lub kasza manna, banany, jagody, jeżyny, otręby i płatki pszenne, ziemniaki, chleb żytni, ryż biały oraz makaron.

7. Kisiel pomaga na zaparcia 

FAKT. Jednym ze skutecznych sposobów na zaparcia jest kisiel z siemienia lnianego. Zawiera wysoką zawartość błonnika pokarmowego, przyspiesza trawienie i ułatwia wypróżnianie. 

8. Wygazowana cola wspiera trawienie 

FAKT. Cola nie jest produktem leczniczym. Ponadto zawiera dużą ilość cukru, co niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jednak, co ciekawe, według licznych badań naukowych cola może pomóc w niedrożności jelit i rozpuścić kamienie jelitowe – najczęściej fitobezoary. Powstają one u osób z zaburzoną pracą żołądka, które mają problem z wypróżnianiem oraz po przebytej operacji żołądka, gdzie może wystąpić zmniejszone wydzielanie kwasów gastrycznych. Cola rozpuszcza kamienie jelitowe dlatego, że ma niskie stężenie pH – jedynie 2,6 i zawiera dwutlenek węgla. 

9. Orzechy mogą wpływać na powstawanie zaparć

MIT. Orzechy to kolejny produkt, który zawiera dużą ilość błonnika pokarmowego. To znaczy, że przyczyniają się do lepszego wypróżniania i nie powodują zaparć. Najwięcej błonnika jest w migdałach, orzechach włoskich i pekan. 

10. Banany mogą powodować zaparcia 

FAKT. Osoby, które mają skłonność do częstych zaparć, nie powinny często spożywać bananów, słodyczy, dojrzałego pieczywa czy produktów mlecznych. Mogą one wówczas przyczynić się do problemów z wypróżnianiem.

11. Ziemniaki pomagają na zaparcia 

FAKT. Ziemniaki są warzywami o dużej zawartości błonnika, dzięki czemu przyczyniają się do poprawy perystaltyki jelit. Dodatkowo znajdziemy w nich wiele innych witamin i minerałów takich jak magnez, witaminy z grupy B oraz sporo potasu, fosforu czy magnezu. Dzięki bogactwu wszystkich tych składników ziemniaki wspierają również utrzymanie zdrowego układu nerwowego, który również bierze czynny udział w procesie wypróżniania.

Należy jednak zwrócić uwagę na wysokokaloryczne dodatki takie jak śmietana, masło stosowane do puree czy smażenie na niezdrowych olejach. Właśnie takie elementy zwiększają kaloryczność posiłku i mogą powodować problemy z wypróżnianiem.

12. Marchewka to sprzymierzeniec układu pokarmowego

FAKT. Marchewka zawiera dużą ilość karotenu, jest bogata w witaminy z grupy B, witaminę E i C oraz kwas foliowy. Pozytywnie wpływa na odporność, kondycję skóry, wzrok i ogólne samopoczucie. Co więcej, marchewka (lub sok z marchewki) wyrównuje nasze pH, poprawia perystaltykę jelit, chroni śluzówkę i przywraca ją do normalnej funkcjonalności przy np. zaparciach. Zapobiega również powstawaniu różnych stanów zapalnych i wrzodom.

13. Jogurt pomaga łagodzić zaparcia

FAKT. Jogurt na zaparcia wymieszany z np. otrębami pszennymi może wspomóc walkę z zatwardzeniem. Ich przyczyną może być m.in. dysbakterioza, czyli mała ilość dobroczynnych szczepów bakterii w naszych jelitach. Probiotyczny jogurt lub kefir może te braki uzupełnić, a dodane do tego otręby pszenne dodatkowo wzbogacą dietę w niezbędny błonnik pokarmowy, który przyspiesza trawienie i może ułatwić wypróżnianie.

Udostępnij: