
Zatwardzenie i zaparcia – pobudź jelita do pracy
Każdy z nas borykał się kiedyś z zatwardzeniem. Czujemy potrzebę udania się do toalety, w końcu dawno nie mieliśmy okazji z niej korzystać, ale kiedy już wygodnie się rozsiądziemy, nie dzieje się absolutnie nic. To typowe objawy zatwardzenia.
Zatwardzenie polega na zbyt wolnym przemieszczaniu się stolca z jelita grubego do odbytnicy, wskutek czego jelito grube odprowadza większą ilość płynów niż w normalnych przypadkach. Stolec przybiera wówczas suchą i twardą konsystencję. U osoby nieborykającej się z zatwardzeniami stolec jest miękki, dzięki czemu bez problemu wydostaje się z jelita grubego. Jeśli objawy utrzymują się przez dłuższy czas, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
Powodów zatwardzenia jest wiele. Dolegliwości mogą być uwarunkowane stylem życia lub czynnikami, na które nie mamy wpływu.
Możliwe przyczyny zatwardzenia:
- Wprowadzenie do jadłospisu nowych produktów spożywczych, do których Twój układ trawienny nie jest przyzwyczajony.
- Brak ruchu.
- Leżenie w bezruchu wskutek choroby.
- Przyjmowanie zbyt małej ilości wody lub błonnika. Pamiętaj o częstym piciu wody. Dzięki temu stolec będzie sprawniej przechodził przez jelita.
- Menstruacja lub ciąża.
- Nieprawidłowe działanie nerwów i mięśni w jelitach. Jeśli dolegliwości nie ustępują, należy zasięgnąć porady lekarskiej.
- Przyjmowanie leków zaburzających proces trawienia. Skonsultuj tę kwestię z lekarzem.
- Stan pooperacyjny.
- Stres.
W niektórych kwestiach samemu można wiele zmienić, np. zmieniając swoje nawyki. Możesz zacząć uprawiać sport, pić więcej wody i jeść więcej błonnika. Możesz też uzyskać pomoc, udając się do lekarza lub apteki.
Udostępnij: