Co na ból brzucha? Ważna rola zdrowej diety
Jedną z dolegliwości, która pojawia się u ludzi stosunkowo często, jest ból brzucha. Podobnie jak inne bóle może mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich są nieprawidłowe nawyki żywieniowe, które potrafią skutecznie namieszać w organizmie. Skąd bierze się ból żołądka i co jeść, aby sobie z nim poradzić? Z jakich produktów powinna składać się dieta żołądkowa, a których lepiej unikać?
Dieta na problemy żołądkowe i jelitowe
Niestrawność, bóle brzucha czy inne dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego są dość powszechnym problemem i mogą mieć bardzo wiele przyczyn. Najczęściej pojawiają się po zjedzeniu zbyt dużych ilości ciężkostrawnych, tłustych produktów i potraw. Mogą być też skutkiem nadmiernego stresu, silnych emocji czy braku regularnej aktywności fizycznej. Gdy jednak problemy z żołądkiem utrzymują się przez dłuższy czas, może być to oznaka poważniejszych kłopotów ze zdrowiem, np. nietolerancji pokarmowych czy też choroby wrzodowej. W takiej sytuacji zawsze trzeba skonsultować się z lekarzem.
Jakie objawy najczęściej towarzyszą problemom jelitowym? Przede wszystkim są to bóle brzucha, uczucie pełności i przelewania w żołądku, a także nudności i wymioty. Dobra wiadomość jest jednak taka, że dzięki odpowiedniej diecie można pomóc złagodzić te uporczywe dolegliwości. Aby to zrobić, w pierwszej kolejności warto więc wiedzieć, co nakładać na talerz. Niektóre produkty mogą wesprzeć w łagodzeniu problemów żołądkowych, natomiast inne wręcz przeciwnie – być może przyczynią się do pogorszenia odczuwanych objawów.
Dieta na ból żołądka – co warto jeść i pić, aby złagodzić dolegliwości?
Gdy boli brzuch, warto wybierać dietę lekkostrawną, bogatą w pokarmy łatwe w trawieniu i łagodne dla żołądka. Powinna ona składać się przede wszystkim z produktów o niskiej zawartości błonnika, a także chudych mięs i przetworów mlecznych. Pomagają one uspokoić podrażniony żołądek i dodatkowo go nie obciążają.
Ryż może łagodzić bóle brzucha
Co jeść na ból brzucha? Warto przede wszystkim postawić na ryż. Żołądek człowieka nie ma żadnych problemów z jego trawieniem, więc może on pomóc złagodzić m.in. niestrawność. Trzeba jednak pamiętać, że najlepszy ryż na ból brzucha to ryż biały, nie brązowy. Dzieje się tak, ponieważ błonnik zawarty w ciemnej odmianie ryżu mocno pobudza pracę przewodu pokarmowego i może nasilać dolegliwości żołądkowo-jelitowe.
Banany mogą łagodzić zgagę i biegunkę
Banany są dobrymi owocami na chory żołądek. Nie dość, że mogą pomóc zmniejszyć wydzielanie kwasu solnego i przyczynić się do złagodzenia uporczywego pieczenia i zgagi, to dodatkowo mają właściwości zapierające. Są więc zalecane szczególnie wtedy, gdy bólowi brzucha towarzyszy biegunka, natomiast osoby z zaparciami powinny ich unikać.
Duża ilość płynów pomaga zmniejszyć niestrawność
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu, w tym układu pokarmowego. Osoby cierpiące na bóle żołądka powinny więc dbać o to, aby każdego dnia przyjmować minimum dwa litry płynów. Przede wszystkim powinna być to mineralna i niegazowana woda, jednak dozwolone są także słaba herbata, kawa zbożowa czy wszelkie domowe soki owocowo-warzywne. Przy biegunce dobrym pomysłem będzie rozpuszczenie w wodzie elektrolitów, które pomogą uzupełnić ich niedobór.
Przetwory mleczne mogą pomóc na biegunkę i zaparcia
W walce z problemami żołądkowymi można się wesprzeć również jogurtami, kefirami i innymi przetworami mlecznymi, które są bogate w probiotyki. Pomogą one prawidłowo funkcjonować naturalnej florze jelitowej i dodatkowo przyczynią się do zmniejszenia objawów zaparć czy biegunek.
Kurczak i ryby pomogą na niestrawność
W diecie żołądkowej powinno się sięgać po chude mięsa, takie jak kurczak, indyk czy ryby. Są one lekkostrawne i nie nasilają uciążliwych dolegliwości. Trzeba także pamiętać, aby przygotowywać je w odpowiedni sposób – gotować na wodzie, parze, ewentualnie piec w piekarniku lub smażyć bez dodatku tłuszczu.
Produkty razowe mogą pomóc na zaparcia
Jeśli zaparcia i uczucie ciężkości pojawiają się każdego dnia i powodują znaczny dyskomfort, być może w diecie brakuje odpowiednich ilości błonnika. Włączenie do codziennego jadłospisu produktów bogatych w to włókno pokarmowe może pomóc pozbyć się dolegliwości. Duże ilości błonnika znajdują się w razowym pieczywie, makaronach, kaszy gryczanej i brązowym ryżu.
W uzupełnianiu diety o błonnik pomoże nie tylko zbilansowany jadłospis, ale także odpowiednie suplementy. Colon C zawiera aż 83% błonnika, który z kolei wspiera prawidłową pracę jelit, ułatwiając wypróżnianie.
Zioła pomogą złagodzić ból brzucha
Na ból żołądka, oprócz wody i soków owocowych pomocne mogą się okazać napary i herbatki ziołowe. Co pić na ból żołądka? Przede wszystkim rumianek i miętę. Wesprą prawidłowe działanie przewodu pokarmowego, a dodatkowo przyczynią się do zmniejszenia zaparć czy biegunki.
Czego unikać w diecie na żołądek?
W diecie na chory żołądek warto unikać przede wszystkim produktów tłustych i ciężkostrawnych. O ile to nie zaparcia są głównym problemem, to dobrym pomysłem będzie również ograniczenie spożycia błonnika. Zbyt duża jego ilość może bowiem nasilać bóle brzucha, niestrawność i inne dolegliwości.
Czego więc wystrzegać się w diecie na problemy żołądkowe?
- tłustych mięs (wieprzowiny, baraniny, kaczki, gęsiny, węgorza, halibuta);
- pasztetów, mortadeli, wędzonych wędlin, konserw mięsnych i rybnych;
- smalcu, boczku;
- razowego pieczywa, makaronów, kaszy gryczanej;
- nasion i orzechów;
- roślin strączkowych (fasoli, grochu, soczewicy, ciecierzycy, bobu);
- niedojrzałych owoców, gruszek i śliwek;
- cebuli, czosnku, kapusty, papryki, rzodkiewki i szczypiorku;
- słodyczy, rogali, ciast, tortów i ciastek.
Czy sposób przygotowywania posiłków ma wpływ na ich oddziaływanie?
Sposób przygotowywania posiłków może mieć wpływ na pracę przewodu pokarmowego i odczuwane dolegliwości. Przy układaniu diety na wrażliwy żołądek ważne jest zatem nie tylko to, jakie produkty znajdują się na talerzu, ale też, w jaki sposób przyrządzane są potrawy. Przede wszystkim trzeba unikać smażenia i pieczenia na głębokim tłuszczu. Zamiast tego warto postawić na gotowanie, duszenie bądź pieczenie w folii. Istotne jest też, aby przy problemach żołądkowych doprawiać potrawy łagodnymi ziołami i unikać ostrych przypraw, np. pieprzu, ostrej papryki, curry, maggi, chrzanu czy musztardy.
Co jeść na chory żołądek i jelita? Przepisy i jadłospis na cały dzień!
Ułożenie diety dobrej na ból żołądka może wydawać się wyzwaniem. Lista produktów, które mogą wpływać na pracę przewodu pokarmowego, jest ogromna i z początku często onieśmiela. Warto więc wiedzieć, jakie posiłki można z nich przyrządzić, aby jeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie.
Jak powinien wyglądać przykładowy jadłospis dla osoby z problemami żołądkowymi?
- śniadanie przy bólu brzucha – owsianka na wodzie z owocami, bułka pszenna z jajkami na miękko lub koktajl bananowy z jogurtem i płatkami owsianymi;
- lunch – koktajle owocowe, pieczone jabłko z cynamonem bądź kasza manna z owocami;
- lekkostrawny obiad na chory żołądek – zupy warzywne, pieczona/gotowana ryba lub kurczak z tłuczonymi ziemniakami na wodzie;
- kolacja – kanapki na białym pieczywie z wędliną drobiową i pomidorem bez skórki, jajka na miękko lub koktajle owocowo-warzywne.
Dieta żołądkowa – wsparcie przy częstych bólach brzucha
Odpowiednia dieta może być pomocna w łagodzeniu uporczywych problemów żołądkowych. Warto stawiać na lekkie jedzenie i produkty, które wesprą pracę przewodu pokarmowego bez jego dodatkowego obciążania. Ważna jest również regularność, to znaczy spożywanie od 4 do 5 niewielkich posiłków dziennie. Lepiej dodatkowo unikać smażenia i pieczenia potraw na głębokim tłuszczu.
Trzeba też pamiętać, by troszczyć się o organizm kompleksowo. Warto poznać swoje potrzeby i reakcje – zorientować się, które produkty szkodzą. Eliminując je z codziennego jadłospisu, można przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości. Obserwując siebie i swój organizm, będzie możliwe precyzyjne zaplanowanie diety tak, by była optymalna. Warto też dbać o odpowiednie nawodnienie w ciągu dnia i ruch – one także mogą pomóc na ból żołądka i jelit.
Jeżeli jednak dolegliwości nie ustępują mimo zmian, wizyta u lekarza pewnie okaże się koniecznością. Profilaktyka przede wszystkim!
Bibliografia:
- G. H. Rabbani, C. P. Larson. Green banana-supplemented diet in the home management of acute and prolonged diarrhoea in children: a community-based trial in rural Bangladesh. Tropical Medicine and International Health 2010, tom 15, nr 10, s. 1132-1139.
- J. A. De Pula, E. Carmuega. Effect of the ingestion of a symbiotic yogurt on the bowel habits of women with functional constipation. Acta Gastroenterologica Latinoamericana 2008, tom 38, nr 1, s. 16-25.
- R. Khanna, J. K. MacDonald. Peppermint oil for the treatment of irritable bowel syndrome: a systematic review and meta-analysis. Journal of Clinical Gastroenterology 2014, tom 48, nr 6, s. 505-512.
- Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej. Dieta lekkostrawna. https://ncez.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2022/03/Dieta-lekkostrawna-1.pdf dostęp: lipiec 2022.
Udostępnij: