Blog / Dolegliwości trawienne / Zaparcia u dzieci i nastolatków: jak pomóc młodej osobie z zatwardzeniem?

coladmin 15 lutego 2023

Zaparcia u dzieci i nastolatków: jak pomóc młodej osobie z zatwardzeniem?

coladmin 15 lutego 2023

Zaparcia to dolegliwość, która dotyczy 15% populacji dziecięcej. Najczęściej są to dzieci w wieku 2-4 lat. Dlaczego tak często występują u dzieci i nastolatków? Jakie są domowe sposoby na zaparciu u dzieci i młodzieży? Podpowiadamy! Zaparcia oznaczają zbyt małą liczbą wypróżnień, czyli mniej niż 3 razy w tygodniu. Oprócz tego towarzyszą im inne objawy, takie jak: twardy stolec, ból przy wypróżnianiu czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Istnieją dwa rodzaje przyczyn powstawania zaparć: organiczne (związane z chorobą) i czynnościowe, które najczęściej odpowiadają za problemy z wypróżnianiem u dorosłych, ale przede wszystkim też problemy z wypróżnianiem u nastolatków i dzieci. Skąd biorą się zaparcia? Jakie są naturalne metody na ich łagodzenie? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

Skąd się biorą zaparcia u dzieci?

Zaparcia to dolegliwość, która w największym stopniu dotyka kobiet – głównie będących w ciąży lub po 65. roku życia. Zaskoczeniem może być fakt, że w dalszej kolejności to właśnie dzieci (a także nastolatki) najczęściej borykają się z tym problemem. Zaparcia, czyli rzadkie wypróżnianie czy tzw. zbite stolce u pociech wynikają najczęściej z nieprawidłowej diety, złych nawyków czy przyjmowanych leków.

Przyczyny czynnościowe

Warto bliżej przyjrzeć się przyczynom, które w wieku dziecięcym należą do najczęstszych czynników powodujących zatwardzenie u dzieci. Zwykle są to przyczyny czynnościowe, czyli funkcjonalne. Jednym z głównych powodów powstawania takich zaparć u dziecka jest nieprawidłowa dieta – czyli taka, w której mało jest wody i błonnika. Jeśli doda się do tego brak ruchu, pojawić się może problem z wypróżnianiem. Do przyczyn czynnościowych zalicza się również stosowanie niektórych leków.

Zaburzenia metaboliczne i neurologiczne

W drugiej grupie przyczyn wywołujących zatwardzenie u dziecka są, m.in.: zaburzenia metaboliczne, czy też neurologiczne (np. osłabienie mięśni szkieletowych) i endokrynologiczne (np. niedoczynność lub nadczynność tarczycy czy cukrzyca). Wśród przyczyn powstawania zaparć u dzieci i młodzieży wymienia się również wady związane z rozwojem układu pokarmowego, np. zwężony odbyt lub powstałe guzy.

Zachowania nawykowe

Bardzo często zdarza się też, że dziecko z różnych powodów powstrzymuje się przed oddaniem stolca, który z kolei zaczyna zalegać w odbytnicy. Wówczas wchłaniania jest z niego woda, co powoduje stwardnienie stolca. Im maluch częściej wstrzymuje, tym coraz więcej stolca gromadzi się w odbytnicy, a to utrudniania jego swobodne wydalanie.

Warto też zaznaczyć, że zaparcia diagnozowane są również u niemowlaków, czego powodem jest często odstąpienie od karmienia piersią i przejście na mleko modyfikowane.

Jak rozpoznać zaparcia? Objawy zatwardzenia u dziecka

W przypadku zaparć u dziecka szczególnie ważna jest uważność rodzica. Do najczęstszych objawów u pociech powyżej 4 roku życia i młodzieży, które świadczą o zatwardzeniu, zaliczamy m.in.:

  • dwa wypróżnienia w tygodniu w czasie co najmniej dwóch miesięcy;
  • raz w tygodniu incydent z nietrzymaniem stolca (np. biegunka);
  • ból przy wypróżnianiu;
  • twardy i zbity stolec;
  • niewielka ilość krwi w stolcu.

Powyższe objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem. Najlepszym sposobem na problemy z wypróżnianiem u dziecka będzie znalezienie przyczyny i podjęcie leczenia medycznego.

Domowe sposoby na zatwardzenie u dziecka

W przypadku diagnostyki medycznej kluczowe w leczeniu zaparć jest leczenie zastosowane przez lekarza. Z kolei domowe sposoby mogą okazać się wspomagające . Co na zatwardzenie u dziecka może złagodzić odczuwane dolegliwości?

Błonnik – naturalne źródła i działanie 

Dieta bogata w błonnik to dieta, która ma bardzo duży wpływ na układ pokarmowy zarówno dziecka, jak i nastolatka, ale również dorosłego. Błonnik to węglowodan złożony i choć sam nie ulega trawieniu, to:

  • pobudza mikroflorę jelit:
  • ułatwia wypróżnianie;
  • wpływa na perystaltykę jelit;
  • wchłania toksyczne substancje, które przedostały się do przewodu pokarmowego i wspiera ich wydalanie z organizmu.

Dzienna dawka błonnika u dzieci obliczana jest w następujący sposób: 0,5 g błonnika przypada na każdy kilogram wagi dziecka.

Dieta bogata w błonnik jest kluczowa dla szkrabów już od pierwszego roku życia, kiedy to szczególnie ważny jest rozwój malucha – w tym układu pokarmowego. To również szybki sposób na zaparcia u dziecka. Gdzie zatem szukać błonnika? Przede wszystkim w takich produktach, jak: płatki owsiane, fasola, ciecierzyca, otręby pszenne czy suszone śliwki. Jabłko zjedzone ze skórką to również dawka naturalnego błonnika pokarmowego. Oprócz tego warto zamienić pieczywo białe na ciemne, czyli np. razowe, a także przegryźć w ciągu dnia kilka orzechów lub pestek słonecznika czy dyni.

Jak przekonać pociechę do spożywania produktów bogatych w błonnik? Warto urozmaicać dania, np. suszone śliwki czy morele można dorzucić do jogurtu lub ugotować z nich pyszny kompot. A skoro mowa już o napojach – na problemy z wypróżnianiem u dziecka niezwykły wpływ ma odpowiednie nawodnienie. Woda zmiękcza stolce i ułatwia wypróżnianie.

Sport na zdrowe jelita

Drugim sposobem na walkę z zaparciami u nastolatków i dzieci jest aktywność fizyczna. Ruch – podobnie jak błonnik – wpływa na motorykę jelit. Obecnie jednak maluchy wolą spędzać wolny czas w domu – przed komputerem lub z komórką w ręce. To tryb życia, który zdecydowanie sprzyja powstawaniu zaparć od najmłodszych lat. Jak to zmienić? 

Na przykład poprzez zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia sportowe. Można wybrać formę aktywności, która sprawia maluchowi najwięcej przyjemności. Regularne ćwiczenia z pewnością wpłyną na prawidłową pracę jelit, a przez to ułatwią oddawanie stolca.

W przypadku zaparć u dzieci ulgę przynoszą także ciepłe kąpiele czy masaż brzuszka, który należy wykonywać kolistymi ruchami zgodnie z ruchem wskazówek zegara.  

Zaparcia nawykowe u dzieci – jak je pokonać?

Niekiedy zdarza się, że z problem z oddawaniem stolca u najmłodszych dzieci wiąże się ze strachem przed skorzystaniem z nocnika czy toalety. A jak wiadomo – wstrzymywanie się z wypróżnianiem jest przyczyną powstawania zaparć – w tym przypadku są to tzw. zaparcia nawykowe u dzieci. W takiej sytuacji warto w określonych godzinach sadzać pociechę na nocnik lub toaletę i cierpliwie przyzwyczajać je do korzystania z nich. 

Małe nagrody i pochwały w zamian za starania malucha – który w wieku rozwojowym uczy się przecież tak wiele każdego dnia – z pewnością będą mobilizujące. 

Colon C – naturalny sposób na problemy z wypróżnianiem u nastolatków

Dzieci w wieku powyżej 12. roku życia zmagające się z zaparciami mogą skorzystać ze wsparcia suplementów diety, takich jak Colon C. Jest on przeznaczony dla osób, które mają problem z wypróżnianiem wynikający z przyczyn czynnościowych, czyli złej diety czy niskiej aktywności fizycznej. W naturalnym składzie Colon C znajduje się np. łupina nasienna babki jajowatej, która jest źródłem błonnika pokarmowego i może korzystnie wpłynąć na pracę jelit i ułatwienie wypróżniania. Dodatkowo preparat Colon C zawiera probiotyk i prebiotyk.

Udostępnij: