Blog / Dolegliwości trawienne / Stres a zaparcia. Dlaczego silne emocje mogą utrudniać wypróżnianie?

coladmin 15 lutego 2023

Stres a zaparcia. Dlaczego silne emocje mogą utrudniać wypróżnianie?

coladmin 15 lutego 2023

Stres to prawdziwa plaga XXI wieku. Na co dzień zmagamy się z emocjami związanymi z obowiązkami zawodowymi i życiem prywatnym. Nie pomaga niepewna sytuacja na świecie – pojawiają się napięcia skoncentrowane wokół zdrowia, sytuacji finansowej, stabilizacji. Życie w nieustającym napięciu wpływa negatywnie na nasze zdrowie. Pojawiają się objawy ze strony różnych układów – nerwowego, krwionośnego, pokarmowego. Jedną z konsekwencji stresu są zaparcia. Skąd ten związek i jak poradzić sobie z problemem?

Stres a zaparcia naturalna konsekwencja napięcia

O stresie i jego negatywnym wpływie na zdrowie mówi się ostatnio coraz więcej. Nic dziwnego problem dotyczy dziś dużej części społeczeństwa. 85% Polaków deklaruje, że odczuwa silny stres w pracy. Do tego obowiązki życia codziennego, problemy natury prywatnej, pandemia, wojna za wschodnią granicą. Wszystko to sprawia, że napięcie towarzyszy nam niemal nieustannie. 

Nie pozostaje to bez wpływu na zdrowie. Stres wywołuje wiele objawów zarówno natury psychicznej, jak i fizycznej. Pojawiają się problemy ze snem, zaburzenia koncentracji, kłopoty z pamięcią. Ciało na różne sposoby daje znać, że nie radzi sobie z napięciem. Odczuwamy bóle brzucha, głowy, bóle mięśniowe, pojawiają się biegunki albo uporczywe zaparcia ze stresu.

Wpływ niepokoju na jelitowy układ nerwowy

W brzuchu zlokalizowany jest istotny element układu nerwowego. Dlatego też jelita często nazywa się drugim mózgiem. Neurony, czyli podstawowe jednostki tkanki nerwowej, używają chemicznych i hormonalnych neurotransmiterów, by komunikować się z mózgiem. 

Tak zwany jelitowy układ nerwowy to miejsce, w którym produkowane są największe ilości serotoniny. Dzięki niej trawimy sprawnie, a pokarm może bez problemów przemieszczać się w jelitach.

W momentach napięcia nerwowego hormony takie jak kortyzol, adrenalina i serotonina są wytwarzane w mózgu w większych ilościach. W efekcie zwiększa się też ilość serotoniny w jelicie, co może prowadzić do skurczowych bólów brzucha. Jeśli skurcze pojawiają się zbyt często przyśpieszona motoryka jelit może skutkować biegunką. 

Silny stres może też wywołać zaparcia. Dzieje się tak, gdy skurcze są nieregularne lub zbyt wolne co powoduje nieprawidłową perystaltykę jelit.

Stres a wypróżnianie przyczyny nieprawidłowego trawienia

Stres na wiele sposobów wpływa na wypróżnianie. Niektórzy odczuwają silniejsze, bardziej intensywne ruchy jelit, które skutkują biegunkami. Inni wręcz przeciwnie zmagają się z zaparciami wywołanymi stresem. 

Psychiczna blokada przed wypróżnieniem

Życie w ciągłym napięciu może wpłynąć na trawienie. Spróbujmy wyjaśnić, jak działa ten mechanizm. 
Układ pokarmowy oraz nerwowy funkcjonują w swoistej symbiozie. To relacja dwustronna to, co dzieje się w jelitach, wpływa na układ nerwowy, a to, jak działa układ nerwowy odbija się na trawieniu. Ten system naczyń połączonych, o ile działa poprawnie, pozwala nam na normalne funkcjonowanie. Problem pojawia się wtedy, gdy któraś strona zaczyna niedomagać. 

Negatywne emocje, takie jak lęk i złość, przyczyniają się do uwalniania hormonów stresu. Te z kolei spowalniaja produkcję soków trawiennych, przez co pojawiają się zaparcia. W ten sposób tworzy się psychiczna blokada przed wypróżnieniem, która przysparza dodatkowych zmartwień. I tak koło się zamyka. 

Braki w mikroflorze jelitowej

Do przyczyn zaparć ze stresu należą nie tylko uwalniane hormony. Innym powodem są zaburzenia w składzie mikroflory jelitowej. Liczne badania wskazują, że przedłużające się okresy napięcia wpływają negatywnie na mikrobiotę, zaburzając proporcje między dobrymi i złymi bakteriami w jelicie. Efektem mogą być problemy z wypróżnianiem.

Zdrowe ciało zdrowy duch

Warto zacząć od zmiany nawyków żywieniowych i wprowadzenia dawki ruchu do codziennej rutyny. Dobrze jest postawić na dietę bogatą w błonnik. Każdego dnia należy stawiać na dietę bogatą w warzywa, owoce i produkty pełnoziarniste. Co powinno pojawić się w jadłospisie? Przede wszystkim będą to:

  • wypieki zbożowe,
  • kasza gryczana,
  • rośliny strączkowe,
  • orzechy,
  • otręby pszenne.

Spożywanie takich składników zaowocuje bardziej regularnym wypróżnianiem. Zbilansowany jadłospis warto uzupełnić systematyczną aktywnością fizyczną. Warto zacząć od codziennych spacerów, spokojnych biegów lub przejażdżek na rowerze. Wraz z poprawą kondycji można wprowadzać kolejne, bardziej zaawansowane ćwiczenia. Dzięki takiemu połączeniu możemy wyeliminować zaparcia ze stresu.

Zdrowie psychiczne

Do zwalczenia dolegliwości potrzebna jest nie tylko sprawność cielesna, ale i psychiczna. Należy zatem zająć się również sferą mentalną i spróbować wyeliminować sytuacje, które wywołują w nas napięcie

Niestety to nie zawsze jest możliwe. Dlatego też warto nauczyć się radzić sobie z emocjami. Tu pomocna może być psychoterapia. W zaburzeniach lękowych polecana jest szczególnie terapia w nurcie poznawczo-behawioralnym. Czasem jednak sama terapia to za mało. Zawsze, gdy czujemy, że nie radzimy sobie ze stresem, powinniśmy rozważyć wizytę u specjalisty.

Podsumowanie 

Dbanie o siebie wymaga wielowymiarowego, holistycznego podejścia. Zastosowanie podanych wskazówek i dopilnowanie, aby zachować systematyczność to tak naprawdę dopiero początek. Jednak sukcesywne ich wdrażanie to już pierwszy krok, aby poczuć się lepiej zarówno pod kątem fizycznym, jak i emocjonalnym. 

Udostępnij: