Blog / Dolegliwości trawienne / Jak wypuścić gazy z jelit: 4 sposoby na pozbycie się wzdęć

coladmin 16 lutego 2023

Jak wypuścić gazy z jelit: 4 sposoby na pozbycie się wzdęć

coladmin 16 lutego 2023

Uczucie rozpierania i pełności w jamie brzucha, ociężałość brzuszna, bóle, bulgotanie i gazy – tak najczęściej objawiają się wzdęcia, które są jednymi z najbardziej popularnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Jak radzić sobie z nadmiarem gazu w układzie pokarmowym? Jak wypuścić gazy z jelit? Czy są na to domowe sposoby? Odpowiedzi na te pytania i domowe sposoby na gazy w dalszej części artykułu.

Wzdęcia – czym są i skąd się biorą?

Występowanie gazów w jelitach jest zwyczajnym zjawiskiem fizjologicznym. Normalnie ich objętość wynosi około 200 ml, a ich oddawanie odbywa się 15 do 25 razy na dobę. W zależności od spożytych pokarmów zdrowy człowiek może wydalać dziennie nawet do 600 ml gazów. Co istotne, uwalnianie gazów z jelit odbywa się nie tylko przez odbyt, lecz również drogą absorpcji w jelitach.

Dolegliwości zaczynają się w momencie, gdy gazy gromadzą się w nadmiernej ilości, powodując wzdęcia, co prowadzi do występowania takich objawów, jak:

 • powiększenie obwodu brzucha;
 • nasilone oddawanie gazów;
 • burczenie w jelitach i odgłosy przelewania się w jamie brzusznej;
 • nudności;
 • uczucie przepełnienia i bóle brzucha.

Szacuje się, że problem wzdęć dotyczy nawet 31% populacji.

Skąd biorą się gazy jelitowe?

Fizjologicznie gazy w jelitach są w pewnym stopniu efektem fermentacji bakteryjnej, która jest elementem procesów trawiennych. W zdecydowanej większości dostają się jednak do przewodu pokarmowego podczas połykania. Świadczy o tym skład gazów jelitowych zdrowego człowieka, wśród których azot stanowi 90%, tlen i dwutlenek węgla – około 5%, a pozostałe 5% to wodór i metan, które są produktami fermentacji.

Nadmiar gazów jelitowych i wywodzące się z nich wzdęcia zwykle są spowodowane chwilowymi przyczynami, np. po zjedzeniu wzdymających produktów (jak, chociażby kapusta) czy po zbyt szybkim zjedzeniu posiłku, skutkującym połknięciem dużej objętości powietrza. Jednak w wielu przypadkach mogą świadczyć o schorzeniach układu pokarmowego, takich jak:

 • zespół jelita drażliwego;
 • nietolerancje pokarmowe;
 • SIBO – zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego;
 • inne, nieswoiste choroby jelit.

Również niektóre leki (m.in. antydepresanty) mogą powodować zwiększoną ilość gazów w jelitach.

sposoby na pozbycie się wzdęć

Jak pozbyć się gazów z jelit?

Trudności wynikające ze wzdęć zmuszają do poszukiwania domowych sposobów na to, jak szybko pozbyć się nadmiaru gazów. Zwłaszcza że dolegliwości związane ze wzdęciami często łączą się ze zwiększonym obwodem brzusznym, co realnie wpływa nie tylko na komfort, ale także na poczucie własnej wartości. Jakie są zatem domowe sposoby na gazy w jelitach.

1. Ograniczenie produktów gazotwórczych

Modyfikacja diety to jedno z podstawowych zaleceń dla pacjentów zmagających się ze wzdęciami. By pozbyć się gazów, należy przeanalizować jadłospis, odnajdując produkty, po których odczuwane są dolegliwości, a następnie ograniczyć je lub wyeliminować całkowicie. Do produktów gazotwórczych należą:

 • warzywa kapustne;
 • rośliny strączkowe;
 • cebula;
 • otręby i ciemne pieczywo.

Prawidłowa dieta, mająca ograniczyć gazy i wzdęcia, powinna zawierać jak najmniej powyższych produktów.

2. Ziołowa pomoc przeciw gazom

Szukając domowych sposobów na to, jak wypuścić gazy z jelit i ograniczyć ich nadmierne powstawanie, warto sięgnąć po naturalną moc ziół. Zioła i ziołowe herbatki to jeden z wartych wypróbowania domowych sposobów na gazy. Można stosować je doraźnie, w momencie, gdy wzdęcia i gazy już się pojawiają. Jednak regularne picie herbat zawierających zioła działające ograniczająco na gazy, może przynieść stałą ulgę w tej przykrej dolegliwości. Do najlepiej działających ziół należą:

 • kminek – powszechnie znany z właściwości łagodzących wzdęcia, działa również rozkurczowo. Można stosować herbaty z kminkiem lub dodawać jego nasiona do potraw;
 • szałwia – pomaga w ograniczaniu wzdęć i leczeniu niestrawności, przeciwdziałając nadmiernej fermentacji w jelitach. Działa rozkurczowo;
 • cynamon – łagodzi wzdęcia i wspomaga trawienie, wystarczy włączyć go na stałe do diety, jako dodatek do kawy czy deserów;
 • koper włoski –  zmniejsza napięcie mięśni gładkich brzucha, łagodząc problemy trawienne, w tym również wzdęcia;
 • mięta pieprzowa – nie tylko łagodzi wzdęcia, ale pomaga w innych dolegliwościach trawiennych oraz redukuje bóle brzucha.

3. Aktywność fizyczna pomaga pozbyć się gazów z jelit

W poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie, jak wypuścić gazy z jelit, ćwiczenia z pewnością są aspektem, który należy wziąć pod uwagę. Aktywność fizyczna wpływa korzystnie na prawidłowy pasaż jelitowy, dbając o to, aby jego tempo nie ulegało zmniejszeniu. To sprawia, że treść pokarmowa nie zalega w jelitach i proces fermentacji przebiega sprawnie. Dodatkowo, dzięki codziennej aktywności komórki jelit są odpowiednio ukrwione, odżywione i dotlenione, co poprawia sprawność wszystkich procesów trawiennych.

4. Wsparcie z zewnątrz

W walce ze wzdęciami i nadmierną produkcją gazów jelitowych warto sięgnąć po sprawdzone środki, które usprawniają pasaż jelitowy. Należy szukać preparatów, zapobiegających zaleganiu treści pokarmowej i tym samym ograniczających nadmierne powstawanie gazów.

Dodatkiem do zbilansowanej diety oraz aktywnego trybu życia (w przypadku nasilających się wzdęć i gazów), może być Colon C. Preparat ten ma w swoim składzie błonnik w postaci łupiny nasiennej babki jajowatej (Plantago ovata Forssk.) i inulinę z cykorii, która również jest źródłem naturalnego błonnika. Co więcej, jest to też prebiotyk.

Colonc C zawiera także żywe kultury bakterii kwasu mlekowego. Tak skomponowany skład pomaga w utrzymaniu prawidłowego pasażu jelitowego, pozwala ograniczać wzdęcia i nadmierną produkcję gazów jelitowych.

Wzdęcia i gazy to jedne z tych dolegliwości, które mogą bardzo negatywnie wpływać na codzienne samopoczucie, nawet gdy pojawiają się sporadycznie. Powyższe domowe sposoby na gazy i wzdęcia pozwolą szybko pozbyć się tych przykrych objawów i powrócić do sprawnego funkcjonowania.

Udostępnij: