Bulgotanie w brzuchu i przelewanie w jelitach: co oznaczają?
Głośne burczenie w jelitach, przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza są dość kłopotliwymi, krępującymi, a nieraz niepokojącymi objawami. Do ich wystąpienia może dochodzić zarówno w dzień, jak i w nocy. Z reguły są one naturalnym efektem funkcjonowania organizmu. Czasami jednak zwiastują poważniejsze problemy układu trawiennego. Dlaczego burczy w brzuchu i kiedy należy zasięgnąć rady lekarza?
Skąd się bierze bulgotanie w brzuchu?
Przelewanie się w brzuchu najczęściej świadczy o prawidłowej, ale głośnej pracy jelit. Za wywołanie tego efektu odpowiada tzw. wędrujący kompleks motoryczny (MMC – migrating myoelectric complex). Oznacza to nic innego jak cykliczną aktywność mięśni gładkich jelita cienkiego w okresach pomiędzy kolejnymi posiłkami. Dzięki temu mechanizmowi możliwe jest oczyszczanie przewodu pokarmowego z resztek strawionego jedzenia.
Kiedy dochodzi do jego uruchomienia? Dzieje się tak w wyniku impulsów elektrycznych każdorazowo po zakończeniu trawienia.
Co powoduje bulgotanie w brzuchu i gazy? Przyczyny głośnej pracy jelit
Ciągłe bulgotanie w brzuchu może być również objawem poważniejszych chorób oraz zaburzeń czynnościowych. Bulgotanie w żołądku bądź jelitach może również świadczyć o:
- zaparciu lub biegunce czynnościowej;
- zespole jelita drażliwego;
- nieswoistym zapaleniu jelita;
- niestrawności (dyspepsji);
- chorobie wrzodowej żołądka;
- niedrożności jelita;
- alergii bądź nietolerancji pokarmowej;
- stresie.
Przelewanie w brzuchu a nieswoiste zapalenie jelit
Przelewanie, bulgotanie w brzuchu może być także objawem stanów zapalnych jelit, np. wrzodziejącego zapalenia jelit oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Oprócz burczenia w jelitach pojawia się również biegunka, krew w stolcu i ból brzucha. Aby postawić diagnozę, konieczne jest wykonanie endoskopii, a także innych specjalistycznych badań1.
1 https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/61827 [dostęp online: 11.08.2022]
Bulgotanie jelit w wyniku alergii oraz nietolerancji pokarmowych
Głośna praca jelit z równoczesnym bólem brzucha może być wynikiem nietolerancji lub alergii pokarmowej. Do objawów alergii pokarmowej należą również:
- biegunka;
- wymioty;
- towarzysząca astma;
- alergiczny nieżyt nosa;
- wysypka.
W takiej sytuacji najczęściej zaleca się dietę pozbawioną konkretnych produktów, które wywołują niepożądany efekt. Ponadto stosuje się leki przeciwalergiczne. Do nietolerancji pokarmowych należą:
- celiakia (nietolerancja glutenu);
- nietolerancja laktozy;
- nietolerancja fruktozy lub sorbitolu.
Burczenie w jelitach a celiakia
Celiakia jest poważną chorobą, która polega na nietolerancji glutenu (białka występującego w większości zbóż). W trakcie tego schorzenia dochodzi do zniszczenia kosmków jelitowych. Innymi symptomami tej choroby są:
- bóle brzucha;
- wymioty;
- anemia;
- przewlekłe zmęczenie;
- osłabienie mięśni;
- nawracające afty jamy ustnej.
By poradzić sobie z tym problemem zdrowotnym, trzeba wprowadzić ścisłą oraz bezglutenową dietę.
Przelewanie w brzuchu i ból podbrzusza a stres
Częste bulgotanie w brzuchu po prawej lub lewej stronie i/lub ból podbrzusza mogą być również wynikiem stresującego trybu życia. Skumulowane emocje odczuwa się właśnie poprzez problemy gastryczne. Należy zatem unikać dużego stresu, który negatywnie wpływa na pracę jelit. Podobnie na układ pokarmowy działa depresja i stany lękowe.
Bulgotanie w brzuchu po jedzeniu
Burczenie w brzuchu po jedzeniu to nic innego, jak efekt uboczny MMC, który jest wynikiem działania hormonu wydzielanego w dwunastnicy – motyliny. MMC powoduje przemieszczenie się w dół układu trawiennego niestrawionych resztek pokarmu. Ponadto wydawanie głośnych dźwięków z brzucha jest wywołane przepychaniem cząstek powietrza obecnych w jelitach. Nie należy się jednak martwić, ponieważ to zjawisko jest całkowicie naturalnym mechanizmem. Do bulgotania w brzuchu (zarówno po prawej, jak i lewej stronie) przyczynia się spożywanie takich pokarmów jak:
- kapusta;
- fasola;
- groch;
- potrawy typu fast food;
- sok winogronowy;
- sok jabłkowy;
- tłuste wędliny.
Co więcej, aby uniknąć efektu przelewania się w jelitach, wskazane jest ograniczenie piwa oraz napojów gazowanych. Ponadto należy stosować się do kilku istotnych zasad dotyczących przyjmowania pokarmów. Przede wszystkim nie można szybko spożywać posiłków, przełykać dużych kęsów, a także rozmawiać w trakcie jedzenia.
Przelewanie w brzuchu w ciąży
Głośne przelewanie w brzuchu to również typowy objaw występujący na początku ciąży. Dzieje się tak ze względu na zmiany hormonalne, które mają wpływ na wywołanie nadwrażliwości na niektóre rodzaje przyjmowanych pokarmów przez przyszłą mamę. Tego typu niestrawność z reguły ustaje po pierwszym trymestrze. Natomiast uczucie przelewania się w brzuchu między 10. a 16. tygodniem ciąży może świadczyć o pierwszych minimalnych ruchach dziecka.
Częste bulgotanie w brzuchu – jak sobie z tym radzić?
Metoda leczenia bulgotania w brzuchu zależy przede wszystkim od przyczyny. Niemniej jednak zazwyczaj opiera się na regularnym spożywaniu niewielkich porcji posiłków, a także diecie lekkostrawnej.
Zależnie od rodzaju schorzenia zaleca się czasem przyjmowanie środków farmakologicznych przepisanych przez lekarza. Niekiedy konieczna jest konsultacja u psychologa (w przypadku, gdy choroba jest wynikiem depresji lub nieumiejętności radzenia sobie ze stresem).
Bibliografia:
- https://journals.viamedica.pl/forum_zaburzen_metabolicznych/article/viewFile/28732/23501 [dostęp online: 11.08.2022]
- https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/view/61827 [dostęp online: 11.08.2022]
- https://www.iffgd.org/symptoms-causes/abdominal-noises.html [dostęp online: 11.08.2022]
- https://www.magonlinelibrary.com/doi/abs/10.12968/bjon.2009.18.18.44555 [dostęp online: 11.08.2022]
Udostępnij: