
IBS – zespół jelita drażliwego – przyczyny i objawy
Czy należysz do setek tysięcy Polaków, borykających się z IBS, czyli zespołem jelita drażliwego? Jednego dnia doskwiera Ci zatwardzenie, a drugiego rozwolnienie, z kolei innym razem stolec jest pełen śluzu. Czasami masz wzdęcia, a kiedy indziej boli Cię brzuch. IBS, znane również jako zespół jelita drażliwego nie jest niebezpieczny – zaleca się jednak konsultację z lekarzem i przeprowadzenie badania jamy brzusznej.
Co ciekawe, wykrycie zespołu jelita drażliwego nie jest równie łatwe, jak w przypadku większości innych chorób. Dolegliwości tej nie da się stwierdzić na podstawie badania krwi – lekarz wyciąga wnioski wyłącznie na podstawie Twoich objawów.
Badający Cię lekarz zada pytanie na temat wypróżnień. Czy chodzisz do toalety częściej lub rzadziej niż zazwyczaj? Czy zmieniła się konsystencja Twoich stolców – a może ulega ona zmianom raz na jakiś czas?
Nieznana przyczyna zespołu jelita drażliwego
Nikomu nie udało się ustalić, dlaczego tak wiele ludzi mieszkających w krajach zachodnich boryka się z problemem zespołu jelita drażliwego. Oto najczęściej podawane hipotezy ustalone dotychczas przez ekspertów:
- Nieprawidłowa komunikacja między mózgiem, a jelitami
- Zmiana wrażliwości jelit
- Zaburzenia flory jelitowej
- Czynniki dziedziczne
- Nadwrażliwość na niektóre produkty spożywcze
Możesz wiele zdziałać
Istnieje wiele sposobów na złagodzenie objawów:
- Regularne jedzenie wielu małych posiłków w ciągu dnia zamiast kilku obfitych
- Dokładne przeżuwanie pokarmu z zamkniętymi ustami – podczas przeżuwania pokarmu z otwartymi ustami do środka dostaje się powietrze, które może wywoływać podrażnienia
- Jedz powoli i unikaj pośpiechu
- Unikaj produktów przyczyniających się do powstawania gazów w brzuchu – takich jak na przykład kapusta, cebula, papryka oraz fasola
- Unikaj tłustego jedzenia – tego rodzaju pokarmy obciążają Twoje jelita
- Unikaj słodzików i napojów gazowanych – przyczyniają się one do powstawania gazów w brzuchu
- Ogranicz kawę – spożywanie nadmiernej ilości tego napoju ma działanie przeczyszczające
- Unikaj alkoholu i mocnych przypraw
- Unikaj laktozy, jeśli istnieje podejrzenie, że jej nie tolerujesz. Do produktów zawierających laktozę należy m.in. mleko, masło oraz mleczna czekolada.
- Zasięgnij porady lekarskiej w kwestii diety o niskim FODMAP, która pomogła wielu osobom borykających się z zespołem jelita drażliwego. Więcej informacji na temat tej diety znajdziesz tutaj.
Udostępnij: